Connect with us

ببینید و بشنوید

تاریخچه‌ی مختصری از روز شکرگزاری در کانادا

Published

on

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

عطر متمایز کدو تنبل در هوا، از چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر به مشام می‌رسد، به به روز شکرگزاری! به عنوان یک نانوا که وظیفه تنظیم و اجرای صدها پای (بیش از ۷۰۰ پای در سال گذشته) را بر عهده دارم، روز شکرگزاری تعطیلاتی است که من به شخصه آن را دوست دارم، اما در عین حال به طور حرفه‌ای با آن مبارزه می‌کنم. در سال ۲۰۲۱، روز شکرگزاری کانادا دوشنبه ۱۱ اکتبر بود.

روز شکرگزاری در آمریکا تصاویری از بوقلمون عظیم الجثه و با انگور، کدو و ذرت چند رنگ ریخته شده در اطرافش را به تصویر می‌کشد.

روز شکرگزاری کانادا چیست؟ تفاوت آن با آنچه آمریکایی‌ها به عنوان روز شکرگزاری می‌شناسند و جشن می‌گیرند چگونه است؟

درک شکرگزاری کانادا درک آن چیزی است که نیست. لم دادن روی صندلی مورد علاقه یا مبل یا خوردن بیش از حد بوقلمون پر از تریپتوفان، هنجار کانادا نیست. هیچ بازی فوتبال دبیرستانی، هیچ گروه راهپیمایی، هیچ سوارکاری یا رژه بوقلمونی وجود ندارد و هیچ بابانوئل که از سورتمه‌ای غول پیکر که در خیابان پنجم در منهتن رد می‌شود و دست تکان می‌دهد، وجود ندارد. یک شکرگزاری سنتی کانادایی ممکن است از آب و هوای معتدل ماه اکتبر در پس زمینه شاخ و برگهای پر جنب و جوش استفاده کند. کانادایی‌ها مستعد هستند که جلیقه‌ها و روسری‌های الهام گرفته از خلیج هادسون را برای لذت بیشتر در خارج از منزل بپوشند. آخر هفته شکرگزاری احتمالاً آخرین آب و هوای خوش در کانادا قبل از هجوم هوای سرد به استان است.

داستان پشت شکرگزاری کانادا چیست؟

مسلماً سالهای اولیه شکرگزاری کانادا در Plymouth Rock بود. در سال ۱۵۷۸، Martin Frobisher کاشف انگلیسی میزبان اولین جشن شکرگزاری در آمریکای شمالی بود. پس از سفری جالب در گذرگاه شمال غربی، Frobisher و همرزمانش دلایل زیادی برای شکرگزاری داشتند: زنده ساختن آن. در سالهای بعد، مردم وقت خود را برای آشنایی با این تعطیلات صرف کردند و آن را به صورت اتفاقی و پراکنده در قرون ۱۷ و ۱۸ جشن گرفتند. اما در آن زمان، این روز بیشتر برای تأمل و قدردانی از نعمت‌هایی بود که به خود و کشورشان اهدا شده بود. جالب است بدانید که روز شکرگزاری تا سال ۱۸۷۹ در کانادا به صورت ملی جشن گرفته نشد. مدتی، کانادا سعی کرد رویکردی دو به یک در جشن‌ها داشته باشد و آن را با روز آتش بس ترکیب کرد. ترکیب دو روز تعطیل با شور و شوق پذیرفته شد. تنها در سال ۱۹۵۷ بود که فرماندار کل کانادا با اعلامیه‌ای اعلام کرد «روز شکرگزاری عمومی» در روز دوشنبه دوم اکتبر جشن گرفته می‌شود.

آیا روز شکرگزاری کانادا تعطیل است؟

جالب اینجاست که روز شکرگزاری کانادا در سطح ملی جشن گرفته می‌شود، اما می‌تواند در سطح استانی و سرزمینی وضع شود. در نیوفاندلند، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد، روز بوقلمون اختیاری است. کسانی که در تعطیلات کار می‌کنند دستمزد سخاوتمندانه‌ای دریافت می‌کنند. آن‌ها نه تنها از پول اضافه کاری لذت می‌برند، بلکه از همکارانشان که در خانه مانده‌اند غالباً مقدار زیادی از غذاهای باقی مانده روز شکرگزاری دریافت می‌کنند. و این سوال مطرح می‌شود که در منوی شکرگزاری کانادا چه چیزی وجود دارد؟

منوی روز شکرگزاری کانادا

کانادایی‌ها چشمشان به تعطیلات ماه نوامبر است وقتی دور میزهای شام شکرگزاری خود جمع می‌شوند. منوی شام آن‌ها چندان متفاوت از آنچه ما در ایالات متحده به عنوان جشن «سنتی» شکرگزاری می‌شناسیم نیست. شانس خوب این است که یک بوقلمون شکم پر با کره در مرکز بازی قرار گیرد. در برخی از خانه‌ها، ژامبون ترجیح داده می‌شود. است. در برخی دیگر tourtière، یک پای شیرینی کانادایی پر از گوشت و سیب زمینی. دسر حاوی یک کدو تنبل و احتمالاً یک تارت کره‌ای است که شیر افرا دارد. به طرز شگفت انگیزی-و آنچه من آن را به عنوان یک نبوغ قلمداد می‌کنم-کانادایی‌ها معتقدند که می‌توانید هر روز در آخر هفته سه روزه، از غذای شکرگزاری خود لذت ببرید.

آیا این بدان معناست که فوتبال وجود ندارد؟

آیا واقعاً روز شکرگزاری است اگر یکی از اعضای خانواده شما در تلویزیون فریاد نزند «توپ را بگیر، احمق؟» ظاهرا نه. برخی از سنت‌های شکرگزاری در مرز ایالات متحده و کانادا مشترک است. پس از مصرف آخرین تکه پای کدو تنبل، بسیاری از کانادایی‌ها تمایل دارند کمی فوتبال تماشا کنند. به طور کلاسیک در روز شکرگزاری، لیگ فوتبال کانادا میزبانی شده و در سراسر کشور پخش می‌شود. خروج دسته جمعی از سر میز شام با کارت‌های اعتباری در دست و مرکز خرید برنامه ریزی شده با GPS، نادر است.

جمعه سیاه چطور؟

به محض اینکه غذای بوقلمون در Tupperware جمع شود، خرید تعطیلات آغاز می‌شود. در سال‌های اخیر، فروشگاه‌های خرده فروشی از ساعت ۶ بعد از ظهر روز شکرگزاری باز می‌شوند. اما هیچ جمعه سیاهی در اکتبر وجود ندارد، هیچ نسخه کانادایی از هجوم دیوانه‌وار به فروشگاه‌های بزرگ وجود ندارد. خریدهای جمعه سیاه در کانادا بسیار کمتر محبوب است. بزرگترین روز خرید کانادا، روز بعد از کریسمسمعروف به Boxing Day است. خرده فروشان در کانادا فروش عظیمی را ارائه می‌دهند و در اوایل روز Boxing Day باز می‌شوند، که این فرصت مناسبی را برای بازگرداندن همه آن هدایای تعطیلات کمتر دلخواه به فروشگاه را فراهم می‌کند و آخر هفته سه روزه شکرگزاری کانادا را برای اتفاقات مهم‌تر آزاد می‌کند. جذاب‌ترین جنبه شکرگزاری کانادا، غیر عادی بودن همه آن است. تجمع و جشن‌های زیادی وجود دارد، اما غیر معمول نیست که مردم در شهر خود بمانند. احمقانه بودن سفر با هواپیما/ماشین/قطار/اتوبوس که ما آن را با شکرگزاری در ایالات متحده مرتبط می‌دانیم چندین درجه کاهش یافته است. امسال، بیشتر اعضای خانواده‌ام که در کانادا زندگی می‌کنند، من برای تعطیلات به تورنتو در شمال سفر می‌کنم.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

ببینید و بشنوید

گربه‌ها باهوش ترند یا سگ‌ها؟

Published

on

By

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

صاحبان سگ و گربه فرضیات زیادی در مورد هوش همراهان چهارپای خود دارند. البته، همه ما دوست داریم تصور کنیم که Fido یا Felix باهوش‌ترین حیوانی است که تا به حال یک توپ را آورده یا به آن ضربه زده است. بنابراین آیا می‌توانیم بحث قدیمی را حل کنیم؟ کدام گونه باهوش‌تر است: سگ یا گربه؟

به نظر می‌رسد، پاسخ آنطور که دوستداران حیوانات خانگی دوست دارند ساده نیست.

Alexandra Horowitz یکی از محققان ارشد متخصص در زمینه شناخت سگ در Barnard College در نیویورک و نویسنده کتاب «درون سگ: آنچه سگ‌ها می‌بینند، می‌بویند و می‌دانند» می‌گوید، محققان شناخت سگ، به خودی خود «هوش» را مطالعه نمی‌کنند. ما جنبه‌های مختلف شناختی را بررسی می‌کنیم.

در واقع، Horowitz عادت بشر برای مقایسه هوش در بین گونه‌ها را زیر سوال می‌برد.

او گفت: در ساده‌ترین شکل، گربه‌ها در کارهایی که گربه‌ها باید انجام دهند باهوش هستند و سگ‌ها در کارهای سگ ها. من فکر نمی‌کنم صحبت در مورد «هوشمندی» نسبی بین گونه‌ها اصلا منطقی باشد.

Brian Hare استاد مردم‌شناسی تکاملی در Duke University، با این ارزیابی موافق است.

وی گفت: پرسیدن اینکه آیا سگ از گربه باهوش‌تر است یا خیر، مانند این است که بپرسیم آیا چکش ابزاری بهتر از پیچ گوشتی است یا خیر. بستگی به این دارد که برای چه چیزی طراحی شده است.

این بدان معنا نیست که محققان در مورد رفتار حیوانات سعی نکرده‌اند هوش سگ و گربه، یا به طور دقیق تر، توانایی‌های شناختی فراتر از توانایی‌های مورد نیاز برای حفظ زندگی، را اندازه گیری کنند.

Kristyn Vitale استادیار بهداشت و رفتار حیوانات در Unity College در Maine گفت، هوش حیوانات به طور کلی به سه حوزه وسیع تقسیم می‌شود: توانایی حل مسئله، شکل گیری مفهوم (توانایی شکل گیری مفاهیم کلی از تجربیات خاص) و هوش اجتماعی.

Vitale در درجه اول گربه‌ها را مطالعه می‌کند و تمرکز فعلی او بر زندگی درونی گربه‌ها حول هوش اجتماعی است. او گفت، به عنوان کلیشه‌ای دور از ذهن، گربه‌ها در واقع درجه بالایی از هوش اجتماعی را نشان می‌دهند، اغلب در سطح سگ ها.

به عنوان مثال، مطالعات نشان می‌دهد، گربه‌ها می‌توانند بین نام خود و کلمات شبیه به هم تمایز قائل شوند، و مشخص شده است که تعاملات انسانی را به غذا، اسباب بازی‌ها و رایحه‌ها ترجیح می‌دهند. توجه انسان در گربه‌ها تفاوت ایجاد می‌کند: یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ که در مجله Behavioral Processes منتشر شد، نشان داد، وقتی شخصی به گربه توجه می‌کند، گربه با گذراندن زمان بیشتر با آن شخص واکنش نشان می‌دهد.

در یکی از مطالعات کمیاب که گربه و سگ را مستقیماً مقایسه می‌کند، محققان تفاوت قابل توجهی بین توانایی گونه‌ها در یافتن غذای پنهان با استفاده از اشاره‌های انسان مشاهده نکردند. با این حال، محققان اشاره کردند، گربه‌ها در مقایسه با سگ‌ها فاقد برخی از اجزای رفتار جلب توجه هستند. (صاحبان حیوانات خانگی که سگی را در کنار کاسه غذایش منتظر است در حالی که گربه از محل دور می‌شود، تماشا کرده اند، دقیقاً می‌دانند که محققان چه چیزی را مشاهده کرده اند.)

سپس، اندازه مغز وجود دارد. یک تصور رایج این است که اندازه مغز هوش نسبی را دیکته می‌کند، و اگر این همیشه صادق باشد، به نظر می‌رسد که سگ‌ها برتری خواهند داشت.

Hare گفت، او و Evan MacLean انسان‌شناس دانشگاه آریزونا، بیش از ۵۰ محقق را در سراسر جهان به خدمت گرفتند تا از آزمایشی که در ۵۵۰ گونه جانوری از جمله «پرندگان، میمون‌ها، سگ‌ها، لمورها و فیل ها» ایجاد کرده اند، انجاک دهند.

ایده این بود که یک ویژگی شناختی، خودکنترلی یا آنچه محققان آن را «کنترل مهاری» می‌نامند، در بین گونه‌ها آزمایش شود. آزمایش آن‌ها، که در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۴ در مجله Proceedings of the National Academy of Science منتشر شد، نسخه حیوانی مطالعه معروف دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۷۲ بود که در آن کودکان ۳ تا ۵ساله در مورد توانایی خود در به تاخیر انداختن خوردن مارشمالو مورد آزمایش قرار گرفتند.

مطالعه بین گونه‌ها نشان داد، هرچه مغز حیوان بزرگتر باشد، در آزمایش مارشملو حیوانات ما خودکنترلی بیشتری نشان می‌دهند. توانایی اعمال خودکنترلی یکی از نشانه‌های عملکرد شناختی بالاتر است.

اما یک نکته وجود دارد: گربه‌ها در آزمایش گنجانده نشدند، بنابراین در حالی که ما می‌توانیم حدس بزنیم که آن‌ها چگونه می‌توانند بر اساس اندازه مغز خود عمل کنند، در واقع نمی‌دانیم.

Vitale می‌گوید، نکته دیگری که هنگام انجام این نوع ارزیابی هوش باید در نظر داشته باشید این است که، ممکن است با سگ و گربه متفاوت رفتار کنیم.

او می‌گوید: به عنوان مثال، سگ‌ها اغلب به خوبی معاشرت می‌کنند و در کلاس‌های توله سگ‌ها شرکت می‌کنند، در ماشین‌ها سوار می‌شوند و به پارک سگ‌ها می‌روند. اما صاحبان گربه‌ها به گربه‌های خود کمتر از این نوع معاشرت و فرصت‌های آموزشی می‌دهند.

بنابراین، در نهایت، چه کسی برنده است؟ نکته مهم این است که به نوع خاصی از هوش حیوان خانگی خود قدردانی کنید، به ویژه هوش اجتماعی که آن‌ها را به همراهانی دلپذیر تبدیل می‌کند.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Continue Reading

ببینید و بشنوید

رکورد پیروزی‌های اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران دورقمی شد

Published

on

By

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

با پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل امارات با نتیجه‌ی یک بر صفر، دهمین برد متوالی دراگان اسکوچیچ سرمربی کروات تیم ملی در مسابقات رسمی و دوستانه رقم خورد.

تیم ملی ایران با هدایت اسکوچیچ ابتدا در بازی‌های دوستانه، ازبکستان را ۲ بر ۱، در بازی دوم بوسنی را ۲ بر ۰ و در بازی سوم نیز سوریه را ۳ بر ۰ شکست داد.

در بازی‌های رسمی نیز ایران ابتدا هنگ کنگ با نتیجه ۳ بر ۱، در بازی دوم بحرین را ۳ بر ۰، در بازی سوم کامبوج را با نتیجه ۱۰ بر ۰ و عراق با نتیجه ۱ بر ۰ شکست داد.

در دور نهایی مقدماتی جام جهانی تا امروز ایران یک بر صفر مقابل سوریه، ۳ بر صفر مقابل عراق و یک بر صفر برابر امارات به پیروزی رسیده است.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

عکس: www.khanefootball.com

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Continue Reading

ببینید و بشنوید

کودک کار به روش نوین؛ مرتب و آراسته شده در دنیای مجازی (ویدئو)

Published

on

By

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

آیا در فضای مجازی با پدر و مادری روبرو شدید که با به اشتراک گذاشتن تصاویر و فیلم های فرزندشان ، در حال افزایش دائمی طرفداران آنها هستند؟

این نوع کودکان را به عنوان “کودکان کار مدرن” شناخته می شوند. تفاوت ها و شباهت های یک کودک کار مدرن با نمونه “کلاسیک” آن چیست؟

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Continue Reading
EnglishPersian

Please follow & like us :)

پر طرفدارترین به تفکیک موضوعی

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!