زندگی و تحصیل در ونکوور

ماسک های نمکی برای مقابله با ویروس کرونا

منتشر شده

در

محققان دانشگاه آلبرتا کانادا موفق به ساخت نوعی از ماسک های نمکی شده اند، که به گفته ی آنها قادر است، ویروس کرونا را از بین ببرد.


اگر این روزها گذرتان به چین بیفتد افراد زیادی را خواهید دید، که ماسک جراحی به صورت دارند تا از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کنند، ویروس خطرناکی که باعث شده مقامات چین دستور قرنطینه چند شهر این کشور را صادر کنند. اما پروفسور Hyo-Jick Choi دانشمند کانادایی می گوید، اگر از ماسک جراحی به درستی استفاده نشود به جای جلوگیری، آسیب بیشتری به فرد استفاده کننده خواهد زد. به همین دلیل دست به کار ساخت ماسک جدیدی شده است، که به گفته ی وی ویروس کرونا را از بین می برد.
به گفته ی Choi استفاده از ماسک های جراحی برای محافظت در برابر ویروس کرونا، دو مشکل اساسی دارد. اول اینکه ماسک های جراحی فقط جلوی قطرات کوچک آب آلوده به ویروس را می گیرند و ویروس های تنفسی از جمله کرونا، می توانند از طریق قطرات بسیار کوچک هواپخش به درون ماسک ‌ها راه پیدا کنند. ماسک ‌های N95 / N99 نیز که قادر به تصفیه هواپخش‌ها هستند، تنفس در آنها چندان راحت نیست و از طرفی برای استفاده ی روزمره گران هستند.
و مشکل دیگر این است که این نوع از ماسک ها تنها بعضی از ویروس‌ها را به دام می اندازند، اما آنها را از بین نمی‌ برند، بنابراین زمانی که ماسک های استفاده شده دور انداخته می شوند،
ویروس‌ ها می ‌توانند از ماسک‌ به دیگر سطوح‌ منتقل شوند.
ماسکی که توسط پروفسور Choi و همکارانش ساخته شده، نوعی ماسک ویروس کُش است، که از دو نوع نمک کلرید سدیم و کلرید پتاسیم تشکیل شده است.
این پژوهشگران اعلام کردند زمانی که قطره ی آب حاوی ویروس در هر اندازه ای با ماسک برخورد کند، نمک‌ ها درون آن حل شده و با تبخیر این قطره، نمک‌های حل شده در درون آن متبلور می‌شوند و لبه‌های تیز کریستال‌ ها به ویروس ‌هایی که ممکن است وجود داشته باشد رسیده و آنها را می‌ کشند.
Choi گفت، این سیستم بر روی سه ویروس مختلف آنفلوانزا آزمایش شد و دریافتیم هنگامی که ویروس روی سطح ماسک قرار می ‌گیرد، در عرض پنج دقیقه غیرفعال و بعد از 30 دقیقه کاملاً از بین می ‌رود.
Choi معتقد است، این روش می تواند در برابر از بین بردن ویروس کرونا نیز مؤثر باشد. ویروس های کرونا خانواده ی بزرگی از ویروس ‌ها هستند، که باعث ایجاد طیف وسیعی از بیماری ‌ها از سرماخوردگی معمولی تا سندرم حاد و شدید تنفسی یا SARS سارس می شوند. کرونا ویروس‌ها به دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی حمله کرده و عامل یک سوم از سرماخوردگی‌ های شایع هستند.
متخصصان تلاش می کنند تا با همکاری یک تولید کننده، در طول 12 تا 18 ماه آینده این ماسک را به تولید انبوه برسانند.
Choi همچنین به افراد توصیه کرد، در هنگام استفاده از ماسک های معمولی، قسمت فیلتر ماسک را لمس نکنند،
دست‌ های خود را قبل و بعد از دست زدن به ماسک بشویند، هرگز ماسک ‌های استفاده شده را در مکان‌هایی مانند جیب‌های خود نگذارند، بعد از هر بار مصرف ماسک ‌های خود را تعویض کرده و از یک ماسک چندبار استفاده نکنند.

ادامه مطلب
دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

error: Content is protected !!