مسکن/املاک

نرخ بهره ی وام مسکن 5 ساله در TD Bank کاهش خواهد یافت

منتشر شده

در

بانک TD اعلام کرد، نرخ بهره ی ثابت پنج ساله ی خود را برای کاهش فاصله بین نرخ بهره ی ثابت و نرخ ویژه ای که به مشتریان ارائه می دهد، کم خواهد کرد.


در حقیقت با وجود اینکه نرخ بهره ی ثابت از 5.34 درصد به 4.99 درصد کاهش یافته است، اما نرخ ویژه همان 3.09 درصد یا 3.11 درصد با احتساب هزینه های جانبی سالانه، باقی مانده است.
نرخ ثابت برای تست استرس وام مسکن فدرال، بسیار مهم می باشد، و در محاسبه ی جریمه ی وام نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
Sherry Cooper، اقتصاددان ارشد می گوید، كاهش نرخ بهره در بانک TD خبر خوبی است، زیرا در حال حاضر نرخ ثابت وام باعث شده، بیشتر افراد برای دریافت وام واجد شرایط نباشند. چنانچه سایر بانک های بزرگ نیز از TD پیروی کنند، ممکن است برای نخستین بار پس از ژانویه ی 2018 یعنی زمان آغاز به کار وام B-20، نرخ آن برای رسیدن به زیر پنج درصد تحت فشار قرار بگیرد.
البته در حال حاضر نرخ بهره ی ثابت در بسیاری از بانک های بزرگ کانادا افزایش داشته است، ولی به طور کلی اغلب بانک ها در مورد نرخ وام مسکن، یکدیگر را الگو قرار می دهند.
طبق گفته ی Cooper، اگر نرخ تست استرس از 5.19 درصد فعلی به 4.99 درصد کاهش پیدا کند، درآمد مورد نیاز افراد برای واجد شرایط بودن، حدود 1.8 درصد کاهش خواهد یافت.
با کاهش نرخ بهره ی TD ، سود اوراق قرضه دولتی نیز که در تعیین نرخ وام نقش دارد، از 1.70 درصد در اواسط ماه دسامبر به 1.34 رسید.
این نرخ در طول سال گذشته، روند نزولی ثابت خود را حفظ کرده و بازده اوراق پنج ساله از 1.93 درصد در ژانویه ی سال گذشته، به 1.13 درصد در ماه سپتامبر رسد. از دلایل این کاهش می توان به کاهش نرخ رزرو بانک فدرال ایالات متحده، کاهش نرخ وام مسکن و رونق فروش املاک و مستغلات در نیمه ی دوم سال، اشاره کرد.

ادامه مطلب
دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

error: Content is protected !!