اخبار ونکوور و بی سی

تمام آنچه باید درباره واکسن COVID-19 در BC بدانید. چند دوز لازم است؟ آیا همه می توانند واکسن بزنند؟

Published

on

اخبار_کانادا اخبار_ونکوور

روز چهارشنبه کانادایی‌ها با خبر تأیید واکسن Pfizer-BioNTech توسط بهداشت کانادا از خواب بیدار شدند و همین اوایل هفته دوزهای آن به BC رسید.

همچنین انتظار می‌رود واکسن Moderna به زودی، به دنبال نتایج امیدوارکننده‌ی آزمایش بالینی تأیید شود.

این دو واکسن از جمله چندین واکسنی هستند که از قبل توسط دولت کانادا سفارش داده شده اند.

و گرچه تصویب واکسن‌ها پس از نزدیک به یک سال از شروع بیماری همه گیر جهانی نشان دهنده‌ی یک نقطه عطف قابل توجه است، اما همچنین دروازه یک سوال کاملاً جدید و اضطرابی را باز می‌کند.

آنچه شما باید در مورد توزیع واکسن COVID-19 در BC بدانید اینجاست. ما با کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را به روز می‌کنیم.

چه موقع می‌توانم واکسن بزنم؟

این سوالی است که ذهن همه را به خود مشغول کرده است. این استان قصد دارد ۴۰۰۰۰۰ نفر – چیزی کمتر از ۱۰ درصد جمعیت BC – را تا پایان ماه مارس واکسینه کند. اینکه شما جز اولین کسانی باشید که واکسن دریافت می‌کنید یا نه، به سن، سابقه‌ی پزشکی و حرفه‌ی شما بستگی دارد.

دکتر Bonnie Henry مسئول بهداشت استان گفت: من باید به شما هشدار دهم که هنوز کمی از راه باقی مانده است. سرانجام هرکسی که می‌تواند و می‌خواهد واکسن بزند، به آن دسترسی پیدا می‌کند.

چه کسی در اول صف واکسن خواهد بود؟

کارمندان و ساکنان خانه‌های مراقبت طولانی مدت و همچنین کارکنان مراقبت‌های بهداشتی اولین کسانی هستند که واکسن را دریافت می‌کنند، برخی از آن‌ها در اوایل هفته جاری.

در روزهای آینده کمتر از ۴۰۰۰ دوز واکسن قرار است وارد BC شود، که به کارگران خانه‌های مراقبت طولانی مدت در مناطق Fraser Health و Vancouver Coastal Health توزیع خواهد شد.

در رده‌ی بعدی سالمندان بالای ۸۰ سال، افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، افرادی که در خانه‌های مخصوص افراد بی‌بضاعت زندگی می‌کنند و افرادی که در جوامع بومی دورافتاده و کوچ کننده زندگی می‌کنند، قرار خواهند گرفت.

تا ماه آوریل، کارکنان خط مقدم شامل معلمان، کارکنان فروشگاه‌های مواد غذایی، آتش نشانان و افرادی که در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی کار می‌کنند در اولویت قرار می‌گیرند.

Henry می‌گوید، با افزایش دوزها، واکسن‌ها را می‌توان برای افراد در دامنه سنی پایین‌تر جمعیت توزیع کرد. به عنوان مثال، استان می‌تواند توزیع واکسن را برای افراد ۷۵ سال به بالا، سپس ۷۰ سال و بالاتر و غیره آغاز کند.

Adrian Dix وزیر بهداشت گفت، رویکرد مرحله‌ای توزیع واکسن چیزی در مورد کیفیت کار ما منعکس نمی‌کند، بلکه آسیب‌پذیری افراد در جامعه را نشان می‌دهد.

واکسن چگونه کار می‌کند؟

واکسن Pfizer-BioNTech و همچنین واکسن Moderna شامل دستورالعمل‌های ژنتیکی در مورد چگونگی ساخت پروتئین اصلاح شده از SARS-CoV-2ویروس کرونا است، که باعث بیماری COVID-19 می‌شود.

ژن‌ها در mRNA کدگذاری شده و در نانوذرات لیپیدی بسته‌بندی می‌شوند. هنگامی که واکسن به بدن تزریق می‌شود، سلول‌های انسانی با استفاده از دستورالعمل‌هایی نسخه‌هایی از پروتئین را تولید می‌کنند که سیستم ایمنی بدن پس از آن، آن را تشخیص می‌دهد.

چند دوز لازم است؟

هر دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna به دو دوز نیاز دارند که حداقل با فاصله ۲۱ روز دریافت می‌شود. دوزها معمولاً به فاصله ۲۸ روز داده می‌شوند.

فرد واکسینه شده هفت روز پس از دوز دوم کاملاً ایمن می‌شود، اما Henry می‌گوید، ایمنی بدن پس از دوز اول نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

آیا همه می‌توانند واکسن بزنند؟

Henry گفت، در نهایت هر کسی که واکسن بخواهد، به آن دسترسی پیدا می‌کند.

با این حال، واکسن Pfizer-BioNTech روی کودکان زیر ۱۶ سال، زنان باردار و افرادی که به دلایل مختلف دچار نقص ایمنی هستند، آزمایش نشده است، بنابراین به این جمعیت واکسن داده نمی‌شود.

چه زمانی زندگی می‌تواند به حالت عادی برگردد؟

بهترین حدس Henry تابستان یا پاییز ۲۰۲۱ است.

وی گفت: برای رسیدن به ایمنی گله‌ای حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم باید واکسیناسیون شوند. سطحی از مصونیت که در آن یافتن فرد جدید برای آلوده شدن توسط ویروس دشوار است.

وی گفت: تجربه من از بیماری‌های همه گیر گذشته این است که وقتی به آن مکان می‌رسیم، انتقال آن بسیار سریع کاهش می‌یابد. امیدوارم که با این ویروس نیز زمانی که به آستانه‌ی خاصی برسیم، این اتفاق بیافتد.

ما تابستان بسیار متفاوت و بسیار اجتماعی‌تری خواهیم داشت. پاییز سال آینده، ما قادر به دیدار یکدیگر با خیال راحت خواهیم بود.

Henry گفت، در برخی موارد، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی به پایان می‌رسد. اما روش‌هایی مانند شستن دست و ماندن در خانه هنگام بیماری باید در جای خود باقی بماند.

چگونه واکسن در BC توزیع می‌شود؟

این استان تاکنون ۹ مکان را که می‌توان واکسن را در آن‌ها تحویل داد، شناسایی کرده و برنامه‌هایی را برای شناسایی ۳۰ سایت در آینده نزدیک دارد.

تدارکات مربوط به توزیع واکسن‌ها پیچیده است. یک عیب mRNA این است که خیلی پایدار نیست و باید در دمای بسیار سرد ذخیره شود.

Pfizer-BioNTech برای نگهداری طولانی مدت باید در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود، اگرچه این شرکت می‌گوید که می‌تواند پنج روز در یخچال زنده بماند.

Moderna می‌گوید واکسن آن می‌تواند یک ماه در یخچال دوام بیاورد و می‌تواند ماه‌ها در دمای فریزر معمولی منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

این بدان معنی است که تأیید واکسن Moderna برای جوامع دور افتاده‌ی BC کلیدی خواهد بود.

مطالعه بروشور دیجیتال

منبع

.

.

.

..
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!