املاک در کانادا

شارژ ماهانه در پیش خرید ساختمان چگونه محاسبه می‌شود؟

Published

on

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

ترجمه و تحلیل: مهندس کاوه موظفی

کاندو ها در کل منطقه «لاور مین‌لند» ) (Lower Mainland  مثل قارچ از زمین بیرون می‌آیند و دلیل محبوبیت آنها کاملا روشن است. ساکنان آنها از زندگی در قلب یک محله که معمولا نزدیک به حمل‌ونقل عمومی می باشد بهره مند میشوند. . این سبک زندگی‌ تا حد زیادی بی نیاز از نگهداری های متداول خانه های ویلایی است. در عین حال مزایای استفاده از امکاناتی مثل سالن ورزش، استخر شنا و در برخی ساخت و سازهای جدیدتر، حتی زمین بسکتبال را با خود به همراه می آورد. 

هرچند کسانی که می‌خواهند واحدی را پیش از ساخته‌شدن آن بخرند و کسانی که تازه با زندگی در کاندو آشنا شده‌اند شاید با این نکته آشنا نباشند که باید شارژ ساختمان ماهانه را پرداخت کنند. ما با «فیونا ترین» Fiona Therrien کارگزار مدیریت و نایب‌رئیس اجرایی «ترایب منیجمنت» Tribe Management گفتگو کردیم تا این موضوع را برایمان کاملا روشن کند. 

شارژ ساختمان چیست؟ 

شارژ ساختمان به «شرکت مدیریت ساختمان» پرداخت می‌شود تا هزینه‌های مشترک ساختمان پرداخت شود. 

” برخی هزینه‌های مشترک نگهداری ساختمان عبارت‌اند از: بیمه ساختمان، دستمزد مدیریت، نگهداری فضای سبز و محوطه های باز، جمع‌آوری زباله‌ها، هزینه‌های اداری و قبض‌ها. وقتی از «ترین» پرسیدیم این پول دقیقا کجا می‌رود، پاسخ داد «به جز موارد بالا، هزینه‌های شاید غیرمعمولی مثل ارتقای لابی‌ها، تعویض عایقکاری بام، ناودانهای جدید یا مرمت پیاده‌روها نیز گهگاه پیش می‌آیند» 

برای تعیین رقم مشخصی که هر مالک پرداخت می‌کند، کل هزینه های «شرکت مدیریت ساختمان» بر قدر السهم هر واحد از مشاعات و دارائی‌های متعلق به هر واحد از ساختمان و بر اساس اندازه فضای قابل زیست هر واحد تقسیم می‌شود. به عبارت دیگر خانه‌ای که زیربنای بیشتری دارد، هزینه بیشتری می‌پردازد. 

صندوق های جاری و ذخیره  

هزینه‌های معمول و پیش‌بینی‌شده معمولا به طور منظم از صندوقی تابت پرداخت می‌شود که در اختیار شرکت مدیریت ساختمان است. موجودی صندوق ذخیره برای انجام پروژه‌های بزرگ‌تر و غیر متداول تر مثلا تعمیر عایقکاری بام  یا ارتقای کف سازی محوطه های مشترک استفاده می‌شود. 

توجه به این نکته مهم است که شارژهای ماهانه اغلب در حین یا پس از دوره یک‌ساله سکونت در ساختمان های نوساز تغییر می‌کنند. شارژهای ساختمان‌های پیش‌فروش به بودجه ای موقتی انتقال پیدا می‌کنند که مربوط به اولین سال سکونت است. زمان این بودجه اغلب بر مبنای پایانکار شهرداری در نظر گرفته میشود. ملاحظات بلندمدت‌تری درباره استهلاک یا نگهداری مستمر ساختمان که شاید در نظر گرفته نشده باشند، مجدداً ارزیابی می‌شوند. 

«ترین» اضافه می‌کند که صندوق ذخیره  باید برابر با ۲۵% از بودجه سالانه صندوق جاری باشد در غیر این صورت شرکت مدیریت ساختمان ملزم است که به طور مداوم ۱۰% از شارژ ماهانه را به این صندوق اختصاص دهد تا به درصد مدنظر برسد. 

بیمه 

در سال‌های اخیر، افزایش حق بیمه باعث شده است تا شارژ ساختمان ها در پروژه های چند واحدی در کل کشور افزایش شدیدی به‌خصوص در استان  بریتیش کلمبیا داشته باشد. طیفی از عوامل در این میان نقش دارند: تعداد ناکافی بیمه گرانی که با افزایش تقاضای ایجاد شده به دلیل رونق ساخت‌وساز تطابق داشته باشند، افزایش پرونده‌های درخواست خسارت، خروج برخی از شرکتهای بیمه از این بخش و حتی حوادث فاجعه‌بار جهانی که بر سودآوری کلی صنعت بیمه تأثیر می‌گذارند. 

هزینه متوسط 

شارژ ساختمان بسته به نوع و مکان ساختمان تغییر می‌کنند. خریداران می‌توانند انتظار پرداخت شارژ بیشتر در املاکی را داشته باشند که خدمات نگهبانی ۲۴ ساعته را ارائه می‌دهند یا امکانات رفاهی بیشتری مانند استخر، جکوزی یا آب‌نماها را ارائه می‌کنند. «ترین» می‌گوید در ونکوور بزرگ شارژ ساختمان معمولا بین تقریباً ۴۰ تا ۵۵ سنت برای هر فوت مربع است. 

اظهارنامه 

برای این‌که ایده واضح‌تری از میزان شارژ ماهانه ساختمان پس از تکمیل داشته باشید، از سازنده بخواهید تا اظهارنامه ای موسوم به Disclosure Statement  را به شما ارايه دهد. در بین اطلاعات درج شده در این سند باید مقدار ماهانه پیش‌بینی شده شارژ وجود باشد اگرچه «ترین» هشدار می‌دهد که این تخمین‌ها از سه سال قبل تعیین می‌شوند و منعکس‌کننده متغیرهایی مثل تغییر نرخ بیمه نیستند. هنگامی‌که تردید دارید با یک متخصص مشورت کنید تا از نظر تخصصی فرد دیگری نیز آگاه شوید. 

منبع

لینک ثبت نام واکسن در BC برای ۱۸ سال به بالا

.

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

 

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!