املاک در کانادا

دانستنی‌های جالب بازار املاک و ساخت و ساز در ونکوور

Published

on

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

نوشته: مهندس کاوه موظفی، مشاور و متخصص املاک
نگاهی به بازار خرید و فروش املاک مسکونی در ونکوور بزرگ – فوریه ۲۰۲۱
تاریخ سازان این زمانه…
با درود بی‌پایان به علاقه مندان این سلسله مطالب،
با امید آنکه نوروز را در تندرستی و شادمانی و آسودگی خیال آغاز کرده باشید، برگی دیگر از گزارشات بازار املاک ونکوور بزرگ را تقدیم می‌دارم.
ماهی که سپری شد به گونه‌ای تاریخ ساز بود. میزان فروش املاک به گونه‌ای باور نکردنی به رکوردی تازه دست یافت که پیش از آن هرگز دیده نشده بود.
با آنکه در ماه مارچ میزان املاک تازه به بازار عرضه شده (لیستینگ‌های جدید) نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۷ درصد افزایش یافته است، ولی میزان کل موجودی بازار در مقایسه با ماه مارچ ۲۰۲۰ کاهشی ۵ درصدی را تجربه کرد. دلیل روشن این امر میزان فروش رکوردشکن املاک در این ماه بود.
همین موضوع موجب تداوم رشد قیمتهای مسکن در ونکوور بزرگ می‌شود.
نسبت املاک فروخته شده به املاک موجود یکی از شاخصهای مهم اندازه گیری نبض بازار و تشخیص بازار خریداران از بازار فروشندگان است. معمولاً زمانیکه این نسبت بین ۱۲ تا ۲۰ درصد باشد بازار در حالت تعادلی است. چنانچه از مرز ۲۰ درصدعبور کند، کفۀ بازار به نفع فروشندگان سنگینی خواهد
کرد. در حالت کمتر از ۱۲ درصد، بازار به سمت خریداران متمایل خواهد بود. در ماه مارچ امسال، این نسبت برای بخش آپارتمان حدود ۶۵، برای تاون هاوس
نزدیک به ۸۰، و برای املاک مستقل تک واحدی در مرز ۵۳ بود که نشان از قرار گرفتن تمامی بخش‌ها در وضعیت قوی بازار فروشندگان است.
در دومین روز ماه اپریل، که از چرخش روزگار برابر با سیزده بدر خودمان بود، انجمن مشاورین املاک ونکوور بزرگ، بنا به روال همیشگی، گزارش ماهانۀ خود از وضعیت بازار املاک در ماه مارچ را منتشر ساخت. در این نوشتار، ضمن ارائۀ توضیحاتی چند پیرامون بازار املاک ونکوور، توجه شما را به برگردان فارسی این گزارش جلب می‌نمایم.


***
نکات کلیدی و برجستۀ گزارش این ماه انجمن:
* در سومین ماه سال، رقابت خریدارن و حضور فروشندگان در بازار املاک در سرتاسر ونکوور بزرگ به میزانی باور نکردنی چشمگیر و تاریخساز بود.
* در ماه مارچ امسال ۵۷۰۸ واحد مسکونی فروخته شد که نسبت به ماه مشابه در سال پیشین ۱۲۶ درصد (درست خواندید. یک صد و بیست و شش درصد) و در مقایسه با ماه پیش از خود (فوریه) ۵۳ درصد افزایش داشت.
* تعداد املاک فروخته شده در ماه مارچ به میزان ۷۲ درصد بالاتر از متوسط فروش در مارچ‌های ده سال گذشته بود. این میزان بالاتری تعداد فروش در تاریخ ماههای مارچ می‌باشد.
* تعداد املاک موجود برای فروش ماه مارچ به میزان ۱۹ درصد کمتر از متوسط فروشی‌های مارچ‌های ده سال گذشته بود.
* در ماه مارچ خریداران بیش از هر زمان دیگر ملک خریدند. فروشندگان نیز به میزانی که پیش از این هرگز دیده نشده بود، املاک خود را برای فروش عرضه کردند.
* این جهش بازار موجب افزایش قیمت املاک شد به گونه‌ای که خانه‌های مستقل تکواحدی (ویلایی) منازل ردیفی و به هم متصل (تاون هاوس) رشد قیمتی دو رقمی در دوازده ماه گذشته را تجربه کردند.
* بیشترین تقاضا در مناطق غیر شهری و حاشیه‌ای بود. بخش جنوبی دلتا در این مدت نزدیک به ۱۹۶ درصد رشد تقاضا داشته است که بالاتری میزان در سرتاسر ونکوور بزرگ است. اسکوامیش نیز به نوبه خود شاهد رشدی ۱۸۶ درصد در تعداد معاملات بود.
* بازار املاک ونکوور در این ماه پذیرای ۸۲۸۷ واحد مسکونی تازه عرضه شده به بازار برای فروش بود.
* تعداد این واحد‌های تازه عرضه شده به بازار ۸۷ درصد بیشتر از ماه مشابه در سال قبل بود.
* میزان املاک تازه به بازار عرضه شده در ماه مارچ ۶۴ درصد بیشتر از ماه فوریه بود.
* در مجموع، در ماه فوریه ۸۳۵۸ واحد مسکونی در کل ونکوور بزرگ برای فروش در بازار موجود بود.
* کل موجودی بازار، نسبت به ماه مارچ سال پیش از خود ۵ درصد کاهش و نسبت به ماه فوریه ۹ درصد افزایش یافت.
* با آنکه میزان املاک عرضه شده به بازار رکوردشکن بود است، ولی از آنجا که تقاضا همچنان بیش از موجودی بازار است، تاثیر در موجودی کل بازار نداشت.
* نسبت املاک فروخته شده به املاک موجود در بازار در ماه مارچ ۶۲ درصد بود که نشان از بازار فروشندگان دارد.
* اگر این نسبت را به تفکیک در نظر بگیریم، برای بخش منازل مستقل تکواحدی ۵۳ درصد، برای تاون هاوس نزدیک به ۸۰ درصد و برای آپارتمان نیز بیش از ۶۵ درصد بود.
* بالا رفتن میزان خرید و فروش نتیجه بهبود وضع اقتصادی، پایین بودن نرخهای بهره و افزایش پس‌انداز خانواده هاست.
* در ماه مارچ میانه شاخص قیمت کل املاک در ونکوور بزرگ ۱۱۲۳۳۰۰ (یک میلیون و صد و بیست و سه هزار و سیصد) دلار بود که نشان از افزایشی ۹ درصدی در طول یک سال و نزدیک به ۴ درصدی در یک ماه اخیر دارد.
* در ماه مارچ ۱۹۶۵ دستگاه خانۀ مستقل تکواحدی به فروش رسید که نسبت به ماه مشابه در سال پیش از خود ۱۳۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در همین ماه متوسط شاخص قیمت این گروه از املاک با ۱۸ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه در سال قبل، به ۱۷۰۰۲۰۰ (یک میلیون و هفتصد هزار و دویست) دلار رسید. بهای این گروه از املاک نسبت ماه فوریه ۵ درصد افزایش یافت.
* میزان فروش آپارتمان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز افزایشی ۱۲۹ درصدی را شاهد بود. در این ماه تعداد ۱۱۷۹ دستگاه آپارتمان در ونکور بزرگ به فروش رسید. متوسط شاخص قیمت آپارتمان نسبت به سال گذشته نزدیک به ۴ درصد و در مقایسه با ماه فوریه نیز ۴ درصد افزایش یافت و به ۷۱۵۸۰۰ (هفتصد و پانزده هزار و هشتصد) دلار رسید.
* فروش خانه‌های به هم پیوسته (مانند تاون هاوس) با افزایشی ۱۱۲ درصدی در مقایسه با ماه مشابه در سال پیش روبرو بود و به ۱۰۴۶ دستگاه رسید. متوسط شاخص قیمت خانه‌های این دسته طی یک سال گذشته بیش از ۱۰ درصد و در یک ماه گذشته ۴ درصد افزایش یافت. شاخص بهای این گروه از املاک به ۸۷۲۲۰۰ (هشتصد و هفتاد و دو هزار و دویست) دلار رسید.
***


پی نوشت‌ها و سایر نکات مهم:
* منطقۀ ونکوور بزرگ در گزارشات آماری انجمن مناطق زیر را در بر می‌گیرد: برنابی، کوکیتلام، میپل ریج، نیو وست مینستر، نورث ونکوور، پیت میدوز، پورت کوکیتلام، پورت مودی، ریچموند، ساوث دلتا، اسکوامیش، سان شاین کاوست، ونکوور، وست ونکوور و ویسلر
* بازار املاک یکی از موتورهای محرکۀ اقتصادی در استان بریتیش کلمبیا می‌باشد. در سال ۲۰۲۰ تعداد ۳۰۹۹۴ ملک در منطقۀ تحت پوشش انجمن مشاورین املاک ونکوور بزرگ معامله شد که فعالیت اقتصادی جنبی ناشی از آن به دو میلیارد و یکصد میلیون دلار بالغ شد. تخمین زده می‌شود که این صنعت ۱۴۷۲۸ شغل ایجاد کرده باشد. مجموع املاک داد و ستد شده در MLS® در ونکوور بزرگ در سال ۲۰۲۰ به سی و سه میلیارد و هفت صد میلیون دلار رسید.
* اطلاعات و آمار ارائه شده در این مجموعه مطالب فقط جنبۀ اطلاع‌رسانی دارد و به هیچوجه نباید پایۀ تصمیم گیری برای قیمت گذاری، خرید یا فروش ملک باشد. تماس با مشاورین املاک با تجربه و آگاه نخستین گام در راه ورود به بازار مسکن است.
* اصل این گزارش به همراه نمودار‌ها و جداول مرتبط، در وب سایت انجمن مشاورین املاک ونکوور بزرگ موجود است. www.rebgv.org
* این آمار فقط مربوط به املاک مسکونی است که از طریق MLS® به بازار عرضه شده یا به فروش رسیده اند.
* چنانچه در مورد آمار و مندرجات این مطلب نیاز به هرگونه توضیح یا اطلاعات بیشتر داشتید و یا مایل به دریافت متن کامل گزارش به همراه نمودارها و جداول تفکیکی منطقه ای، و یا آگاهی دقیق‌تر از وضعیت بازار در منطقه‌ای خاص می‌باشید، با اینجانب تماس بگیرید. Kavehrealtor@gmail. com
• اطلاعات بیشتراز بازار املاک ونکوور در https://www.facebook.com/kavehmovazzafi.realtor1

.

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!