سلامتی

پائیز امسال مراقب مرگبارترین قارچ جهان در Lower Mainland و جنوب Vancouver Island باشید

Published

on

کرونا

مرکز کنترل بیماری B.C. هشداری را برای ساکنان جنوب بریتیش کلمبیا صادر کرده است تا در پائیز امسال و به ویژه در آخر هفته مراقب مرگبارترین قارچ جهان باشند.

در این هشدار که در تاریخ 7 اکتبر از سوی BCCDC صادر شد، به بریتیش کلمبیایی ها هشدار داده شد مراقب قارچ های سمی، به خصوص در اطراف کودکان خردسال و حیوانات خانگی باشید، زیرا با خنک تر و مرطوب تر شدن هوا، قارچ ها را می توان هم در مناطق شهری و هم در جنگل ها یافت.

به طور خاص، این مرکز می خواهد مردم نسبت به قارچ کلاهک مرگ ، که به عنوان “سمی ترین قارچ در جهان” توصیف می شود، هوشیار باشند.

این قارچ کشنده به کبد و کلیه حمله کرده و در بعضی مواقع منجر به مرگ یا نیاز به پیوند اعضا می شود. در سال 2016، یک کودک سه ساله در ویکتوریا بر اثر مسمومیت با قارچ کلاه مرگ درگذشت.

کلاهک مرگ (با نام علمی Amanita phalloides) گونه ی مهاجمی است که بیش از دو دهه پیش برای اولین بار در ونکوور کشف شد. تصور می شود که از اروپا و بر روی ریشه ی درختان وارداتی به اینجا آمده باشد.

این قارچ سمی در حال رشد در چمنزارهای شهری داخل و اطراف ویکتوریا در جزیره ی ونکوور، در جزیره گالیانو، و در سراسر خیابان ها و بلوارهای ونکوور، و فریزر ولی دیده شده است.

در بیانیه ی BCCDC گفته شده است، انجمن قارچ شناسی ونکوور (VMS) پس از بررسی ها در سال 2008 ، بیش از 100 مکان رشد کلاهک مرگ را فقط در ونکوور، شناسایی کرده است.

تا سال 2017، کلاهک مرگ خود را در مناطق شهری و کشاورزی Surrey ، Mission و Langley ، عمدتا در زیر درختان قدیمی شاه بلوط و فندق نشان داده است. درختان دیگری که مورد علاقه فالوئیدهای A هستند، ممرز، راش، لیندن و بلوط هستند.

Paul Kroeger قارچ شناس ونکووری، که بیش از سه دهه در مورد قارچ های B.C. تحقیق کرده است، پس از مشاهده ی نمونه های A. phalloides در نزدیکی ویکتوریا در سال 2016، بر روی ریشه های درختان بلوط Garry، که در چمنزارها و زمین های جنگلی بی نظیر در قسمت جنوبی جزیره ونکوور ساکن هستند، به تحقیقات کمک کرد.

Kroeger که همچنین مشاور مرکز اطلاع رسانی سموم و مواد مخدر بریتیش کلمبیا(DPIC) می باشد می گوید، واردات تجاری مسبب گسترش کلاهک مرگ در Lower Mainland و جزیره ونکوور است. وی گفت: بیشتر حضور این قارچ در ونکوور در دهه ی 1960 با کاشت درختان خیابانی مرتبط بوده است.

تصور می شود که تقریباً 90 درصد از تلفات ناشی از قارچ در سراسر جهان به دلیل A. phalloides باشد. میزان مرگ و میر پس از مصرف کلاهک مرگ در کل 22 درصد است، در کودکان زیر 10 سال فقط 50 درصد شانس زنده ماندن وجود دارد (افراد بالای 10 سال حدود 17 درصد مرگ و میر دارند).

ترکیب سمی قارچ، که آماتوکسین نام دارد، در دوزهای کم کشنده است و با پخت و پز، خشک کردن یا انجماد خنثی نمی شود. پس از خوردن، علائمی مانند استفراغ، اسهال و درد شدید شکمی می تواند در طی نیم ساعت و حداکثر تا یک روز کامل یا بیشتر ظاهر شود. این علائم هشدار دهنده معمولاً پس از یک یا دو روز فروکش می کنند، در عرض چهار تا نه روز با علائم شدید نارسایی کبد، کلیه یا چند سیستم جایگزین می شوند. این می تواند منجر به خونریزی، تشنج، کما و مرگ شود.

BCCDC هشدار می دهد که حیوانات خانگی نیز در معرض خطر جدی قرار دارند.

یکی از عوامل موثر در خوردن تصادفی کلاهک های مرگ این واقعیت است که این قارچ در دو مرحله از رشد خود، به قارچ های خوراکی شباهت دارد: یک مرحله ی اولیه در بالای زمین که شبیه قارچ puffball محبوب است، و یک مرحله ی بعدی شبیه قارچ های paddy straw است، که گاهی اوقات در آشپزی آسیایی استفاده می شود.

اگرچه کلاهک های مرگ به طور معمول در هوای مرطوب تر پاییز ظاهر می شوند، اما پس از باران شدید می توانند در چمن ها و بلوارها در تابستان ظاهر شوند.

Raymond Li داروساز DPIC می گوید، به طور معمول، حدود دو سوم از تماس ها با مرکز ما مربوط به مسمومیت كودكان زیر 5 سال است، بنابراین والدین باید مراقب آنچه در زمین بازی بچه های آنها وجود دارد، باشند. امسال متوجه افزایش مسمومیت بزرگسالان با قارچ نیز شده ایم.

Kroeger گفت که اگر با کلاه های مرگ برخورد کرده اید، بهتر است یک احتیاط ساده داشته باشید. شما سم زیادی از طریق پوست جذب نمی کنید، اما دستان خود را به طور کامل بشویید.

BCCDC در هشدار خود متذکر شده است که هرکسی که به مسمومیت با قارچ مشکوک است باید بلافاصله با مرکز کنترل سموم با شماره ی 1-800-567-8911 تماس بگیرد.

این مرکز همچنین می گوید که اگر فکر می کنید آنچه را که در محله ی خود مشاهده کردید، می تواند قارچ کلاه مرگ باشد، باید مکان آن را یادداشت کنید، عکس بگیرید و آن را به شورای گونه های مهاجم B.C گزارش دهید.

#کانادا #ونکوور #تورنتو #مونترال #کانادا_مهاجرت #مهاجرت #ویزاکانادا #ویزای_کار #ویزا #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_تحصیلی #مهاجرت_آسان #مهاجرت_کانادا #اقامت #کوید #کرونا #مدارس #سلامت #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ریلتور#صرافی #صرافی_کانادا #ایرانیان_ونکوور #خبر_کانادا #سلام_ونکوور #salamvancouver #تحصیل_در_کانادا

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!