سلامتی

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید، ویروس کوید-۱۹ هندی هنوز نگران کننده نیست

Published

on

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

تفاوت جهش جدید هندی ویروس کرونا با سایر جهش‌های شناخته شده تاکنون در این است که، دو جهش با هم اتفاق افتاده، و باعث شده این ویروس سریع‌تر و راحت‌تر شیوع پیدا کند.

جهش جدید با نام علمی B. ۱.۶۱۷ دو نوع تغییر ژنتیکی در پروتئین سطح ویروس داشته است، E۴۸۴Q و L۴۵۲R. جهش E۴۸۴Q قبلا در گونه‌های بریتانیایی، آفریقای جنوبی و برزیلی ویروس، و جهش دوم L۴۵۲R نیز قبلا در ویروس کالیفرنیایی مشاهده شده بود. به همین دلیل از جهش هندی با عنوان جهش دوگانه نام برده می‌شود.

البته دلیل وضعیت بحرانی در هند تنها جهش دوگانه‌ی ویروس نیست، اما قطعا یکی از دلایل آن است.

هند بعد از آمریکا دومین کشوری است که بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است. از جمعیت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیونی هند تاکنون ۱۷ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان ۲۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

بالاترین میزان ابتلای روزانه در هند تا به امروز ۳۳۲ هزار مورد بوده که می‌تواند باعث فلج شدن سیستم درمانی و پزشکی این کشور شود. البته هند تاکنون برنامه‌ی سختگیرانه‌ای برای مقابله با ویروس نداشته و مقررات قرنطینه نیز خیلی زود برداشته شده و برپایی تجمعات و مراسمات بزرگ نیز مجاز بود.

به گفته‌ی موسسه روبرت کخ آلمان این جهش باعث کاهش سطح پادتن‌ها و یا سلول‌های T می‌شود اما هنوز نمی‌دانیم این تاثیر تا چه حدی است. این جهش حتی برای افرادی که یک بار به کرونا مبتلا شده‌اند و کسانی که واکسینه شده‌اند نیز می‌تواند خطرناک باشد. اما میزان سرایت ویروس توسط افراد واکسینه شده هنوز مشخص نیست.

سازمان بهداشت جهانی با توجه به وضعیت هند، جهش هندی ویروس کرونا B. ۱.۶۱۷ را به دلیل شیوع راحت تر، دوره‌ی بیماری طولانی‌تر و تاثیر کمتر واکسن‌ها بر آن، به عنوان گونه نگران کننده (Variant of Concern) رده‌بندی کرده است.

البته تحقیقات در این زمینه بسیار تازه و محدود است و احتمال دارد نظر سازمان جهانی بهداشت پس از انجام پژوهشهای بیشتر در این زمینه، تغییر کند.

به گفته‌ی کریستیان دروستن، رییس بخش ویروس‌شناسی مرکز شاریته برلین، دلیلی برای نگرانی درباره ویروس جهش یافته هندی وجود ندارد. برای آنکه بتوانیم با کمترین تلاش بر جهش جدید غلبه کنیم، کافیست که یک تغییر جزیی در واکسنهای تولید شده ایجاد کنیم.

منبع

لینک ثبت نام واکسن در BC برای ۱۸ سال به بالا

.

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!