Connect with us

اخبار کانادا

تاریخچه یNational Day برای حقیقت و آشتی

Published

on

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

۳۰ سپتامبر اولین National Day for Truth and Reconciliation را جشن می‌گیریم، یادبودی سالانه برای تجلیل از کودکانی که هنگام تحصیل در مدارس مسکونی جان باختند و بازماندگان، خانواده‌ها و جوامعی که هنوز تحت تأثیر میراث سیستم مدارس مسکونی قرار دارند.

ایجاد تعطیلات قانونی جدید فدرال از سوی پارلمان تایید شد، تنها چند روز پس از آنکه Tk’emlúps te Secwépemc First Nation از کشف حدود ۲۰۰ محل دفن احتمالی کودکان، در محل مدرسه مسکونی سابق در Kamloops، BC خبر داد.

چند هفته بعد، Cowessess First Nationanan یک یافته اولیه از ۷۵۱ قبر بدون نشان را در قبرستانی در نزدیکی Marieval Indian Residential School در شرق Regina اعلام کرد. از آن زمان، بیش از ۳۰۰ محل دفن احتمالی دیگر شناسایی شده است و جستجوها در مکان‌های سراسر کانادا در حال انجام است.

در حالی که این کشفیات بسیاری را شوکه کرده و منجر به انتشار غم و اندوه و پوشش خبری در سطح جهان شده است، مردم بومی و حامیان می‌گویند، این موضوع مدتهاست شناخته شده و در مورد آن صحبت شده است که برخی از کودکانی که از خانواده‌های خود دور شده و مجبور به تحصیل در مدارس مسکونی شده اند، هیچ وقت به خانه برنگشتند.

کی و چرا این روز اعلام شد؟

در سال ۲۰۱۷، Georgina Jolibois نماینده Saskatchewan، لایحه‌ای را معرفی کرد تا روز ملی حقیقت و آشتی را به تعطیلات رسمی تبدیل کند.

دو سال قبل، کمیسیون حقیقت و آشتی، که برای بررسی سوء استفاده از سیستم مدارس مسکونی تشکیل شده بود، از دولت فدرال خواسته بود یکی از تعطیلات قانونی، را به عنوان روز ملی حقیقت و آشتی را تعیین کند.

TRC در گزارش نهایی خود، بر اساس جلسات بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ گفت، ایجاد روز ملی حقیقت و آشتی، به بازماندگان، خانواده‌ها و جوامع آن‌ها احترام می‌گذارد و اطمینان حاصل می‌کند، تاریخ و میراث مدارس مسکونی به عنوان یک یادبود جزئی حیاتی از فرایند آشتی باقی می‌ماند.

تاریخ پیشنهادی اصلی ۲۱ جون National Indigenous Peoples Day بود. اما پس از مشورت با گروه‌ها و افراد بومی از سراسر کانادا، به جای آن تاریخ ۳۰ سپتامبر تعیین شد.

این روز در سالهای گذشته به عنوان Orange Shirt Day، در سال ۲۰۱۳ مشخص شده بود. این روز به افتخار Phyllis Webstad بازمانده از مدرسه مسکونی، که پیراهن نارنجی خود را در اولین روز مدرسه درآورده بود، انتخاب شد.

چه کسی روز را مشخص خواهد کرد؟

تعطیلات قانونی جدید در مورد محل کار تحت نظارت فدرال اعمال می‌شود، به این معنی که در ۳۰ سپتامبر، دفاتر دولت فدرال، بانک‌ها و دفاتر پست تعطیل می‌شوند.

بسیاری از استانها و مناطق این روز را به عنوان روزهای تعطیل برای دانش آموزان تعیین می‌کنند. با این حال، آلبرتا، ساسکاچوان، نیوبرانزویک، کبک و انتاریو تصمیم گرفته‌اند ۳۰ سپتامبر را به عنوان تعطیلات قانونی به رسمیت نشناسند، حرکتی که مورد انتقاد گروه‌ها و رهبران بومی قرار گرفته است.

شرکت‌ها و سازمانهای خصوصی همچنین می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا این روز را به عنوان یک روز تعطیل در نظر بگیرند یا خیر.

چگونه می‌توانم در روز ملی حقیقت و آشتی شرکت کنم؟

در این روز یادبودها، رویدادهای آموزشی و فرهنگی در جوامع سراسر کانادا برگزار می‌شود و Department of Canadian Heritage کانادایی‌ها را تشویق می‌کند تا میراث مدارس مسکونی را بخوانند و در مورد آن‌ها فکر کنند.

مرکز ملی حقیقت و آشتی نیز پرچمی را به افتخار بازماندگان مدارس مسکونی، با ۹ عنصر طراحی که توسط بیش از ۳۰ بازمانده از مدارس مسکونی انتخاب شده است، رونمایی کرده است.

ملت Tk’emlúps te Secwépemc از مردم دعوت می‌کند تا با یادگیری آهنگ Secwépemc Honour، که به طور سنتی در مجالس Secwépemc خوانده می‌شود، این روز را جشن بگیرند و در ساعت ۱۴:۱۵ بعدازظهر ۳۰ سپتامبر به طبل و آواز بپردازند.

مدارس مسکونی چیست؟

بیش از ۱۵۰۰۰۰ کودک First Nations، Métis و Inuit مجبور شدند بین سالهای ۱۸۷۰ تا ۱۹۹۷ از مدارس تحت حمایت دولت که توسط کلیسا اداره می‌شدند، استفاده کنند.

در سال ۱۸۹۴، Indian Act اصلاح شد تا به دولت اجازه داده شود یک کودک بومی را در صورتی که احساس می‌شد تحت مراقبت و آموزش مناسب قرار نگرفته از خانواده خود دور کند، و آن‌ها را در مدرسه قرار دهد. اصلاحات بعدی این قانون در سال ۱۹۲۰ حضور اجباری در مدارس را تقویت کرد.

کودکان از خانواده و فرهنگ خود جدا شده و مجبور به یادگیری زبان انگلیسی، پذیرش مسیحیت و پذیرش آداب و رسوم اکثریت سفیدپوستان کانادایی شدند.

در سیستمی که کمیسیون آشتی و حقیقت (TRC) در گزارش مهم خود در سال ۲۰۱۵ به عنوان نسل کشی فرهنگی توصیف کرده بود مشخص شد، بسیاری از کودکان در مدارس مسکونی مورد آزار جسمی، جنسی یا روانی قرار گرفته، و این بخشی از تلاش جمعی و حساب شده برای از بین بردن زبان و فرهنگ بومی بوده است.

مرکز ملی حقیقت و آشتی، که مطالب جمع آوری شده توسط TRC را در خود جای داده است، اسامی یا اطلاعات بیش از ۴۱۰۰ کودک را که هنگام تحصیل در این مدارس جان خود را از دست داده‌اند، مشخص کرده که بیشتر آن‌ها به دلیل سوء تغذیه یا بیماری بوده است.

اما سناتور سابق Murray Sinclair که ریاست TRC را بر عهده داشت، گفت، معتقد است شمار قربانیان به دلیل سوابق ثبت شده‌ی ضعیف دفن در مدارس می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

در کانادا مدارس مسکونی کجا بودند؟

The Indian Residential School Settlement Agreement  (IRSSA) مدرسه مسکونی در سراسر کانادا را به رسمیت شناخته است، اگرچه این تعداد شامل مدارسی نمی‌شود که بدون حمایت فدرال فعالیت می‌کردند. برخی مدارس صرفاً توسط دستورات مذهبی یا دولتهای استانی اداره می‌شدند.

۱۳۹ مدرسه در تمام استانها و مناطق کانادا به جز جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک و نیوفاندلند و لابرادور فعالیت می‌کردند. همچنین مدارس مسکونی در N. L وجود داشت، اما آن‌ها در IRSSA گنجانده نشدند.

در سال ۱۹۳۱، در اوج سیستم مدارس مسکونی، حدود ۸۰ مدرسه در کشور فعالیت می‌کردند.

آخرین مدرسه‌ای که در سال ۱۹۹۷ تعطیل شد، Kivalliq Hall in Rankin Inlet در منطقه فعلی Nunavut بود.

در سال ۲۰۰۸، Stephen Harper نخست وزیر، به نمایندگی از دولت کانادا در مجلس عوام از مدارس مسکونی و خسارتی که به مردم بومی وارد کردند، عذرخواهی رسمی کرد.

همچنین بیش از ۶۰۰ مدرسه به اصطلاح روزانه وجود داشت که در سراسر کانادا در هر استان و سرزمینی به جز نیوفاندلند و لابرادور بین سالهای ۱۸۶۳ تا ۲۰۰۰ فعالیت می‌کردند. کودکان First Nations، Métis و Inuit در طول روز به مدارس فرستاده شدند اما در جوامع خود باقی می‌ماندند. برخی از افرادی که در مدارس روزانه شرکت می‌کردند، موارد مشابهی را که در مدارس مسکونی رخ داده گزارش کرده اند.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

 

اخبار کانادا

نورهای نادر Northern، ونکوور، کلگری و حتی نیویورک را خیره می‌کنند

Published

on

By

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

بسیاری از مردم در آمریکای شمالی، نورهای نادر حاصل از شفق قطبی که دوشنبه شب آسمان را روشن کردند، دیدند. ویدئوها و عکسهای باورنکردنی از کسانی که خوش شانس بودند و به صورت واضح از نورها دیدن کردند، به اشتراک گذاشته شد، از جمله آن‌ها در Winnipeg، کلگری و حتی ونکوور.

دکتر Harvey Richer پروفسور نجوم UBC می‌گوید، ونکووری‌ها قبلاً توانسته‌اند Northern Lights را ببینند، اما این مورد نسبتاً نادر است و اگر تصادفاً آن را دیدید، شرایط دیشب عالی بوده است.

او می‌گوید شفق قطبی به دلیل برخورد موجی قوی از ذرات با بار منفی خورشید، به کره زمین اتفاق می‌افتد و یک شعله خورشیدی ایجاد می‌کند.

Richer در مورد گستره وسیع نمایش دوشنبه شب گفت، شما می‌توانستید شفق قطبی را تا جنوب شهر نیویورک ببینید.

یک عکاس محلی توانست یک تایم لپس نادر از این منظره را در ونکوور بگیرد.

Diego Rebello نوشت: هنوز باور نمی‌کنم که دیشب توانستم شفق قطبی را در ونکوور از نزدیک ببینیم!

Richer می‌گوید، انتظار می‌رود شعله‌های خورشیدی، که همه اینها را ایجاد کرده است، تا عصر سه شنبه به تابیدن به زمین ادامه دهد که می‌تواند شبکه برق را خراب کند.

وی گفت، ممکن است قطعی برق و مواردی از این دست وجود داشته باشد، اما من انتظار ندارم رویداد شدیدی از این شعله‌ی خاص رخ دهد. در صورت بروز شعله‌های بزرگتر، ممکن است با مشکلات جدی‌تری مواجه شویم.

از جمله کسانی که خوش شانس بودند و این نمایش را دور از نور شهر دیدند، Pedro Pascal بازیگر سریال بازی تاج و تخت بود که تصویری از نمای خود را فیلمبرداری کرد و آن را در شبکه‌های اجتماعی برای ۲.۳ میلیون دنبال کننده خود منتشر کرد.

دور دیگری از شفق‌های قطبی برای سه شنبه شب پیش بینی می‌شود، با این حال، ممکن است ناامید کننده باشد زیرا انتظار می‌رود در برخی مناطق، شاهد پوشش ابر باشید که می‌تواند دید شما را خراب کند.

رصدخانه Mount Washington توانست Northern Lights را از دید خود درNew Hampshire ردیابی کند.

این رصدخانه در رسانه‌های اجتماعی نوشت: این اولین بار برای ما بود که آن‌ها را شخصاً مشاهده می‌کردیم و این بسیار هیجان‌انگیز بود.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Continue Reading

اخبار کانادا

پیش بینی زمستانی تورنتو، انتظار می‌رود اولین بارش برف در این ماه رخ دهد

Published

on

By

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

تقریباً زمان بیرون آوردن پاروها فرا رسیده است. The Old Farmer’s Almanac پیش بینی زمستان تورنتو را منتشر کرده، برف تقریباً نزدیک است.

بر اساس آخرین چشم انداز، کسانی که در 6ix هستند، می‌توانند تا پایان ماه شاهد بارش برف باشند.

در حال حاضر، انتظار می‌رود، شهر در هفته ۲۴ تا ۳۱ اکتبر با کمی برف و باران مواجه شود.

در هفته اول ماه نوامبر، انباشت بیشتری انتظار می‌رود و تا پایان ماه ادامه خواهد داشت و هفته آخر نوامبر انتظار برف و بوران داریم.

علاوه بر این، پیش بینی می‌شود دما «بسیار سرد» باشد، به طوری که در اکتبر دما حدود ۳ درجه سانتیگراد زیر میانیگن ​​و در نوامبر حدود ۴ درجه سانتی گراد زیر میانگین خواهد بود. ​

Weather Network پیش بینی کرده است، انتاریو امسال می‌تواند بدترین آب و هوای زمستانی در ۲۵ سال گذشته را شاهد باشد.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Continue Reading

اخبار کانادا

افزایش قیمت مواد غذایی در کانادا به مردم شوک وارد کرده است

Published

on

By

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

آمارهای جدید در کانادا، از بالا رفتن میانگین قیمت خرده فروشی مواد غذایی و درصد تغییر قیمت‌ها در آگوست ۲۰۲۱ خبر می‌دهند، که بسیاری از اقلام مصرفی خانوارها بسیار گران شده‌اند.

این افزایش قیمت در برخی از اقلام از جمله گوشت بیشتر به چشم می‌خورد.

از آگوست ۲۰۲۰ تا آگوست امسال، قیمت گوشت بالغ بر ۶.۹ درصد افزایش قیمت پیدا کرده، در حالی که بیکن و ژامبون در همین مدت ۱۰.۹ درصد افزایش قیمت داشته اند.

به عنوان مثال، قیمت یک کیلوگرم گوشت راسته در ماه آگوست ۲۵.۳۳ دلار و یک کیلو دنده کبابی ۳۹.۲۶ دلار بوده است. تحقیقات نشان می‌دهند، قیمت یک عدد بیکن ۵۰۰ گرمی با ۸.۲۴ دلار افزایش، بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته است.

قیمت شیر هموژنیزه چهار لیتری، به ۶.۱۲ دلار و قیمت شیر تازه ۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

قیمت کره ۴۵۴ گرمی با ۱۰.۲ درصد افزایش به ۵.۵۲ دلار و قیمت دوازده عدد تخم مرغ با ۷.۹ درصد افزایش به ۳.۹۱ دلار رسیده است.

قیمت قهوه فوری ۲۰۰ گرمی، با ۱۲ درصد افزایش به ۷.۱۴ دلار، و ۱ کیلو سیب با ۶.۸ درصد افزایش به ۴.۹۷ دلار رسیده است.

به طور کلی Statics Canada می‌گوید، قیمت مواد غذایی از آگوست ۲۰۲۰ تا آگوست ۲۰۲۱، بالغ بر ۲.۷ درصد افزایش داشته است.

اما بررسی‌های آزمایشگاه تجزیه و تحلیل مواد غذایی دانشگاه دالاهوسی می‌گوید، قیمت مواد غذایی در کانادا افزایش ۵ درصدی داشته است.

تحقیقات می‌گویند، گرانی مواد غذایی به دلیل تغییر الگوهای آب و هوایی و چالش‌های لجستیکی ناشی از شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ اتفاق افتاده است.

نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهند، بسیاری از کانادایی‌ها به دلیل قیمت بالای مواد غذایی، شیوه خرید خود را تغییر داده‌اند.

تحقیقات دانشگاه دالاهوسی نیز نشان می‌دهد، ۸۶ درصد از کانادایی‌های شرکت‌کننده در این تحقیق معتقدند، قیمت غذا نسبت به شش ماه قبل بالاتر رفته و آن‌ها بیش از پیش تمایل دارند از تخفیفات و کوپن‌های هفتگی استفاده کنند.

🟧 به کانال سلام ونکوور در تلگرام بپیوندید

منبع

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Continue Reading
EnglishPersian

Please follow & like us :)

پر طرفدارترین به تفکیک موضوعی

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!