کار در کانادا

معرفی شهرزاد رفعتی، کارآفرین موفق ایرانی کانادایی

Published

on

Spread the love

شهرزاد رفعتی دانش آموز ممتازی که در سیزده سالگی تصمیم گرفت در آینده یک بیزینس بزرگ جهانی راه بیاندازد، ولی می دانست در کشورش ایران به این آرزو نخواهد رسید. وی در سن هفده سالگی به تنهایی برای ادامه ی تحصیل در دانشگاه ونکوور، به کانادا وارد شد.

وی می گوید، بزرگ ترین مشکل من در ابتدای ورود مشکل زبان بود، که نمی توانستم منظور خود را به دیگران برسانم، اما من تصمیم داشتم یک انسان موفق باشم.

#salamvancouver

در حال حاضر شهرزاد رفعتی مدیر شرکت بی­‌بی تی‌وی است که در سال 2005 تأسیس شده، و به شرکت‌های مختلف کمک می ‌کند سود حاصل از تبلیغات ویدئوهای خود در یوتیوب، فیسبوک و دیگر وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را تضمین کنند.

ارزش این شرکت در حدود یک میلیارد دلار تخمین زده شده و بی­‌بی تی‌وی مشتریان سرشناسی مانند لیگ اِن‌بی‌اِی، سونی، وارنر برادرز و دیزنی دارد.

شهرزاد رفعتی متولد 1979 تهران است و اعضای خانواده ی وی همگی رهبران تجاری بودند. مادر او مدیر یک شرکت نساجی و پدرش مالک یک شرکت املاک بود. جنگ ایران و عراق و بمباران هوایی تهران باعث شد خانواده ی وی به روستایی کوچک خارج از شهر کوچ کنند و این مساله باعث شد بسیاری از موفقیت‌‌های خانواده‌ اش از آنها گرفته شود.

وی که علاقه ی زیادی به ریاضیات و فناوری داشت، در رشته ی علوم کامپیوتر دانشگاه بریتیش کلمبیا ثبت نام کرد، ولی او نه کامپیوتر داشت و نه اطلاع زیادی از این وسیله داشت. به هر حال او در سال 2000 فارغ التحصیل شد و سپس رشته ی زبان فرانسه را در دانشگاه سوربن پاریس خواند و سپس در رشته ی رهبری دانشکده کسب و کار دانشگاه آکسفورد ادامه تحصیل داد.

وی در سال 2005 یعنی همان سالی که یوتوب ساخته شد، شرکت بی‌بی ­تی‌وی را به راه انداخت. شرکت او در ابتدا گیرنده‌های دیجیتال برای دیدن ویدئوهای اینترنتی بر روی تلویزیون تولید می‌ کرد، اما از تولیدات وی استقبال نشد، زیرا مشتریان خواهان دیدن فیلم‌های آنلاین بر روی کامپیوترهای خود بودند و به همین دلیل شهرزاد پس از سه ماه هدف شرکت خود را تغییر داد.

او خیلی زود متوجه شد که کاربران در حال برداشتن فیلم‌ها و بارگذاری آنها در اینترنت هستند. این باعث شده بود که مالکان فیلم‌ها به سرعت برای برداشته شدن آنها از روی وب‌سایت‌ها اقدام کنند. و در اینجا بود که ایده ی اصلی به ذهن شهرزاد رسید، طراحی نرم‌افزاری که بتواند از طریق تبلیغات بر روی تولیدات‌شان به شرکت‌ها سود برساند.

نرم‌افزارهای بی‌بی ­تی‌وی محتوای ویدئویی مانند بخش‌های مهم مسابقات ورزشی را شناسایی و بر روی وب‌سایت‌ها بارگذاری می‌کردند. این اتفاق از طریق فناوری تشخیص صوت و تصویر می‌افتاد و در مرحله‌ ی بعد تبلیغات بر روی فیلم‌ها گذاشته می‌شدند.

درآمد حاصل از تبلیغات به مالکان داده می شد و شرکت نیز درصد خود را برمی‌ داشت. دو سال پس از تاسیس شرکت، نخستین مشتری مهم شرکت پیدا شد و لیگ ان بی ای برای قرارداد پیش قدم شد.

#salamvancouver

وی برای توسعه ی شرکت خود سرمایه گذار جذب کرد، و در سال 2013 گروه سرگرمی اروپایی آرتی ال، 51 درصد از سهام شرکت را به مبلغ 36 میلیون دلار خرید. آر تی ال بعدها سهم خود را به 57.3 درصد افزایش داد، اما شهرزاد همچنان یکی از سهام‌ داران عمده‌ی حقیقی است.

بر اساس اطلاعات شرکت، فیلم‌های ساخته شده توسط فناوری های این شرکت در سال 2019 ، در حدود 429 میلیون بار دیده شده‌اند.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!