مهاجرت به کانادا

گزارشی از ایرانیان کانادا

Published

on

Spread the love

کانادا کشوری با ۳۷ میلیون جمعیت که جمعیت غالب آن مهاجرین تشکیل می دهند. یکی از این جمعیت های مهاجر، ایرانیان کانادا هستند، که در این گزارش به آنها اشاره می کنیم.

به طور رسمی در اگوست سال ۲۰۱۷ نتایج آمار سرشماری سال ۲۰۱۶ توسط مرکز آمار و داده های

کانادا منتشر شد، که براساس آن بیش از ۲۲۵ هزار کانادایی در خانه‌های خود به زبان فارسی صحبت می کنند که قطعاً سهم قابل توجهی ازفارسی زبانان کانادا را ایرانی تباران این کشور به خودشان اختصاص دادند.

همچنین بر پایه ی آمار رسمی ارائه شده از سوی مرکز آمار کانادا در سال ۲۰۱۱ در این کشور، ۱۶۳ هزار و ۲۹۰ نفر ایرانی زندگی می ‌کردند، که ۸۳ هزار و ۴۹۵ نفر از ایشان مرد، و ۷۹ هزار و ۸۰۰ نفر زن بودند. این آمار بیش از ۳۴ درصد رشد جامعه ی ایرانیان کانادا را طی ۵ سال نشان میدهد.

نتایج جدیدترین سرشماری کانادا نشان میدهد که نسل جدید ایرانی های ساکن کانادا، راحت تر از نسل های قبلی خود با دیگر قومیت‌ها و نژادها ازدواج می‌کنند.

در اوایل سال ۲۰۱۸ اداره ی آمار کانادا اعلام کرد، که اگر نسل اول مهاجران ایرانی که به کانادا آمدند تمایل زیادی به ازدواج با غیر ایرانی ها نداشتند و فقط ۱۵ درصد آنها عضو یک جامعه ی چند نژادی بودند، این میزان در نسل دوم مهاجران ایرانی کانادایی به حدود ۵۰ درصد رسیده و حالا نتایج جدیدترین سرشماری ها نشان می دهد که این میزان در نسل سوم مهاجران ایرانی تبار حدود ۸۰ درصد است.

بر طبق آمار رسمی کانادا، نسل های جدید اقامت یافته در کانادا برای ازدواج با مردم کانادا پذیرش بهتری دارند و احتمال داره که نسل مردم ایرانی کانادایی هم در این کشور به طور قابل ملاحظه‌ ای

افزایش پیدا کند. در سال‌های پس از ۲۰۱۱ میلادی شمار جمعیت ایرانیان مقیم کانادا در شهرهایی همچون تورنتو، ونکوور و مونترال افزایش یافته، در تورنتو این آمار به حدود ۵۰ درصد می رسد.

مناطقی که ایرانیان مقیم کانادا در تورنتو انتخاب می کنند، در مناطق شمالی این شهر از قبیل ریچموند هیل، تورن هیل و مارکام است.

این آمار که در سال ۲۰۱۷ ثبت شده نشان می دهد که ایرانیان، استان های اونتاریو و بریتیش کلمبیا را بیش از سایر استان ها برای زندگی انتخاب می کنند.

ایرانیانی که در کشور کانادا زندگی می کنند، اغلب از سطح رفاهی خوبی برخوردارند، و از آنجا که تحصیل در میان خانواده‌های ایرانی درجه ی اهمیت بالایی دارد، از دید مردم کانادا می‌توانیم بگوییم که ایرانی‌ها بسیار خوشنام هستند.

ایرانیان به چشم کانادایی ها معتبر و محترمند، جامعه ای که رو به جلو حرکت می کند و موقعیت‌های خودش رو از لحاظ کیفی و کمی تقویت می کند.

در کانادا معمولاً ایرانیان را مردمی موفق می دانند که عمدتاً تحصیل کرده اند و شرایط مالی مطمئنی دارند. به همین دلیل در قسمت مطمئن و باثبات طبقه ی متوسط شهری  قرار می‌گیرند.

کافیست تا در فهرست نام مدیران و کارمندان عالی رتبه ی معتبرترین شرکت‌های کانادایی، در هر حوزه‌ای که فعال هستند جستجو کنیم، حتماً نام یک یا چند نفر ایرانی را در ردیف های بالا خواهیم دید. به همین نسبت حضور ایرانیان در عرصه های خرد و کلان تصمیم ‌گیری نیز روز به روز در جامعه ی

کانادا افزایش پیدا می کند.

در سال‌های اخیر به جز این ها می توانیم در حوزه ی کسب و کارهای کوچک سر بگردانیم. حضور پررنگ ایرانی‌ها در این حوزه، به خصوص در بخش مسکن چنان قابل توجه است که اگر کسی نداند گمان می کند که جمعیت ایرانیان کانادا با این حوزه ی عمل گسترده، چیزی در حد و اندازه جامعه بزرگ و قدرتمندی مثل چینی ها هستند، که البته اینطور نیست.

هر چیزی که هست، ایرانیان کانادا را می توانیم جمعیتی پویا و رو به رشد در نظر بگیریم که استعدادهای زیادی برای درخشش در این کشور دارند و مطمئنا در آینده در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این کشور بیشتر به چشم می خورند.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!