راهنمای تازه واردین

نکاتی برای مهاجران جدید تا بتوانند کاری مرتبط با رشته‌ی خود در کانادا پیدا کنند

Published

on

اخبارکانادا , اخبار_ونکوور

یکی از مهم ترین دغدغه های مهاجران تازه وارد پیدا کردن شغل مناسب است. البته در حال حاضر به دلیل پاندمی کرونا مهاجرت شغلی آسان نیست زیرا بسیاری از کسب و کارها با رکود مواجهند. اما شما با نشان دادن دقیق توانایی های خود می توانید کارفرمایان را تحت تاثیر قرار داده و شغل مناسبی بیابید، زیرا به هر حال چرخ های اقتصاد کشور در حال گشتن هستند و نیاز به کارمندان خوب همیشه وجود دارد. 

در این مقاله شما را با نکاتی که برای پیدا کردن بهتر شغل به شما کمک می کند، آشنا می کنیم. 

 

  1. رزومه ی خود را متناسب با بازار امروز کانادا بازنویسی کنید. 

به خاطر داشته باشید بازنویسی رزومه کاری است که هر چند وقت یک بار باید انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شکل رزومه ی خود را به گونه ای تغییر دهید که استخدام ‌کنندگان کانادایی انتظار دارند. 

برای هر درخواست استخدام رزومه ی خود را بازنویسی کنید، در توضیحات شغل مورد نظر، دنبال عبارت ‌های کلیدی بگردید و زیر آنها خط بکشید. اشتباهات املایی و دستوری رزومه ی خود را برطرف کنید. اگر درباره تفاوت‌های زبانی احتمالی نگران هستید، از مترجمان و منابع دیگر آنلاین استفاده کنید. بسیاری از استخدام کنندگان با دیدن یک یا دو اشتباه در رزومه آن را رد می کنند. 

  1. برای هر شغل، یک کاورلتر جدید بنویسید 

کاورلتر نامه ‌ای است که در آن می ‌توانید درباره ی توانایی ‌ها، مهارت‌ ها و تجربیاتی که شما را مناسب این شغل خواهد کرد به‌ طور مفصل‌ توضیح دهید. شما می توانید در این نامه اهداف خود از مهاجرت را توضیح دهید. 

در هنگام نوشتن کاورلتر، از حاشیه رفتن و کلی گویی اجتناب کنید. موارد ذکر شده در رزومه را تکرار نکنید بلکه در مورد آنها توضیحات بیشتری بدهید. سعی کنید متن شما کمتر از یک صفحه باشد.  

 

  1. در مورد اعتبار گواهینامه‌ های حرفه ‌ای خود در کانادا تحقیق کنید. 

مهاجران جدید انبوهی از مدارک، دانشنامه‌ ها، گواهینامه ‌ها و اعتبارنامه ‌های حرفه‌ ای را همراه خود دارند. اما ممکن است تعدادی از این مدارک که در کشورهای دیگر اخذ کرده اید، در کانادا اعتبار نداشته باشند. مثلا یک پزشک، مهندس یا وکیل که مدرک خود را در کشور دیگری گرفته است، نمی ‌تواند بلافاصله در کانادا مشغول به کار شود. 

اما اعتبارنامه‌ های سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در کانادا به رسمیت شناخته می‌ شوند و سطح تحصیلی شما پس از بررسی به عنوان معادل در کانادا پذیرفته خواهد شد. این بررسی توسط  وزارت مهاجرت کبک و مرکز اطلاعات کانادا انجام می گیرد. شما می توانید این کار را قبل از ورود به کانادا نیز انجام دهید، تا به محض ورود بتوانید کار مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول شوید. 

 

  1. در دوره‌ های کارورزی فشرده و کوتاه‌ مدت شرکت کنید 

با توجه به رشته ی کاری مورد نظرتان شما می توانید بعد از ورود به کانادا، در دوره های کارورزی کوتاه مدت شرکت کنید. این کار الزامی نیست اما می تواند در هنگام درخواست شغل به شما کمک کند. 

گذراندن این دوره ها به معنی تعهد شما به یادگیری پیوسته است، که به عنوان یکی از ویژگی‌ های مهم کارمندان موفق شناخته می ‌شود. 

مدارکی از قبیل  AEC، DEP، DEC، ASP، گواهینامه‌ها،Microprograms  و سایر اعتبارنامه‌ها، جایگزین‌های سریع ‌تر و ارزان ‌تری برای مدارک دانشگاهی هستند. 

بسیاری از این دوره های کارورزی به صورت شبانه و یا ساعت متغیر ارائه می شوند، تا افراد شاغل بتوانند ضمن کار کردن از این کلاس ها نیز بهره ببرند. 

  1. در کنار شغل ایده آل خود، سایر مشاغل پاره‌ وقت و گزینه ‌های دیگر اشتغال را مد نظر داشته باشید 

در زمانی که شما به دنبال شغل ایده آل خود می گردید، اجاره‌ها، صورتحساب‌ ها و سایر هزینه‌ های‌ شخصی شما روی هم جمع می ‌شوند. پس از مهاجرت شما ممکن است مجبور به پذیرفتن شغلی شوید که شغل ایده آل شما نیست، اما برای امرارمعاش به آن نیاز دارید. علاوه بر اینکه تجربه ی کار در بازار کانادا را نیز به دست می آورید. 

 

  1. مزایایی که اشتغال در یک کار پاره‌ وقت  

برای استخدام کننده مهم است که شما دوره های طولانی بیکاری نداشته باشید. در یک تحقیق مشخص شد، کسانی که دوره های طولانی مدت بیکاری در رزومه ‌هایشان داشته ‌اند، 45 درصد کمتر احتمال دارد که به مصاحبه شغلی دعوت شوند. 

استخدام کننده دوست دارد ببیند شما همزمان با پیگیری اهداف خود به دنبال کسب تجربه و درآمد بوده اید و این کار از نظر اصول حرفه ای شما را مستحکم و بلند پرواز نشان می دهد. 

همچنین با انجام کارهای پاره وقت، فرصت ایجاد روابط حرفه ‌ای با مدیران، سوپروایزرها و سایر همکاران برای شما فراهم می شود. همچنین فرصت‌های فراوانی پیش روی شما قرار خواهد گرفت تا مهارت‌هایی را فرا بگیرید تا از آنها در هر شغلی بتوانید استفاده کنید.  

همکاران شغل پاره وقت شما همچنین می توانند در زمان پیدا کردن شغل ایده آل، درمورد رفتار مثبت و مهارت‌های شغلی شما شهادت دهند. 

  1. Networking در حرفه ی خود را فراموش نکنید 

Networking شامل حضور در ملاقات ها، گردهمایی ها و همایش هایی است که نقش مهمی در استخدام و جذب نیرو ایفا می ‌کنند. در دوران پاندمی کرونا که بسیاری از این دوره ها به صورت مجازی برگزار می شوند این کار بسیار راحت تر است.  

شما می توانید قبل از مهاجرت خود با کسانی که در حرفه شما مشغول به کار هستند به صورت آنلاین تماس بگیرید، با آنها رابطه برقرار کنید و یاد بگیرید کارفرمایان کانادایی دنبال چه ویژگی‌هایی در متقاضیان کار هستند. 

 

  1. از شبکه‌های اجتماعی برای Networking استفاده کنید 

بسیاری از شبکه های اجتماعی از جمله لینکدین، توییتر و فیسبوک به شما کمک می کنند، تا افراد فعال در حرفه ی مورد علاقه ی خود را پیدا کنید. ایجاد ارتباط با این افراد به شما کمک می کند، در مسیر حرفه ای خود درست گام بردارید. 

بهتر است پیام های خود را به صورت شخصی بفرستید تا احتمال پاسخ دادن آنها را بالا ببرید پیام های عمومی اعتماد کمتری را جلب می کنند. 

 

  1. به دنبال فرصت‌های شغلی خارج از شهرهای بزرگ باشید 

در ابتدای مهاجرت افراد به قصد پیدا کردن شغل وارد شهرهای بزرگ می شوند. ونکوور، مونترال و تورنتو بیشترین مهاجران را می پذیرند. به عنوان مثال تورنتو 35 درصد از کل مهاجران تازه وارد را می پذیرد. 

شهرهای بزرگ فرصت‌ های استخدامی زیادی را مهاجران شغلی فراهم می کنند، اما افزایش تعداد متقاضیان کار، پیدا کردن کار را سخت می کند، و اینکه هزینه ی زندگی در شهرهای بزرگ نیز بسیار بالا است.  

در برخی از مناطق کوچک تر کانادا برنامه هایی به‌ طور خاص برای کمک به تازه‌ واردان طراحی شده است تا آنها بتوانند کار پیدا کنند و به بخشی از کامیونیتی تبدیل شوند. از جمله آنها می ‌توان به برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (AIP) در استان‌های ساحلی، برنامه PRIME در کبک و برنامه نامزدی استانی (PNP) در تمام استان‌ها اشاره کرد. 

 

  1. برای انجام مصاحبه‌ آمادگی داشته باشید 

دعوت شما به انجام مصاحبه ی شغلی هر زمانی ممکن است پیش بیاید پس باید همیشه برای انجام آن آماده باشید. شما باید بتوانید در زمان مصاحبه در مورد تاریخچه‌ و دستاوردهای حرفه‌ ای ‌تان صحبت کنید. بهتر است زبان خود را تقویت کنید تا به دلیل موانع زبانی دچار مشکل نشوید. 

شما می توانید از روش S.T.A.R برای یاد گرفتن جمله‌های کوتاه و موثری که صلاحیت‌های شما را به نمایش می گذارد، استفاده کنید. 

این احتمال وجود دارد که به دلیل پاندمی کرونا مجبور شوید در یک مصاحبه ی شغلی آنلاین شرکت کنید، بنابراین باید برای انجام این مورد نیز آمادگی داشته باشید. مصاحبه ی مجازی دشواری‌های خاص خود را دارد و به تجهیزات فنی، مشکلات مربوط به تفاوت‌های مناطق زمانی و سرعت اتصال به اینترنت بستگی دارد. بهتر است قبل از شروع مصاحبه این موارد را چک کنید. 

.

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!