کار در کانادا

«شغل های جدید در سال 2021 از دید اقتصاددانان کانادا» ـ قسمت دوم

Published

on

اخبار_کانادا اخبار_ونکوور

ترجمه : سوزان بشیری

سئوال اصلی این است «آیا رشد مشاغل مشروط به واکسیناسیون است؟» 

طبق اخبار سی تی وی1*،  بیش از 000ر480 کانادایی واکسن خود را دریافت کرده اند که این عدد 3/1 درصد کل صنعت کانادا را تشکیل می دهد. حکومت فدرال اعلام کرده است که همه تا آخر سال 2021 واکسینه می شوند که البته گروه های حساس تر و خدمات رسانان خط مقدم اولویت خواهند داشت. از لحاظ ایان لی این ساده لوحانه است اگر فکر کنیم وقتی واکسیناسیون به طور کامل انجام شود وضعیت کار به دوران قبل از اپیدمی برگردد. به عبارت دیگر این تفکر خوش بینانه ای است که به محض انجام واکسیناسیون همه چیز به حال عادی برمی گردد. 

ما نیاز داریم که حداقل مطمئن شویم که ویروس کووید 19 بطور کلی معلوم منهدم شده است، اما آیا ویروس دیگری ظهور خواهد کرد؟ چه کسی این را با اطمینان خواهد گفت؟ آیا گونه های دیگر این ویروس خواهد آمد که از نوع اصلی آن مرگبارتر باشد و واکسیناسیون اخیر نتواند آن را مهار کند؟ 

در سال 2001 وقتی لی در دوران حادثه 11/9 در کالیفرنیا بود به یاد می آورد که به مرکز تجاری نزدیکی رفته بود که تقریباً خالی از مشتری بوده و چند ماه بعد پس از گذشت شوک اولیه حادثه 11/9 مراکز تجاری دوباره پر از جمعیت شد. هر چند این دو حادثه کاملاً متفاوت است لی پیش بینی می کند که سال آینده همین موقع تعداد شاغلان افزایش و نرخ بیکاری کاهش یابد. 

با تغییر سیاست فروشگاه های بزرگ برای ارائه کالاها سیاست به اصطلاح ضد اتحادیه تمدید خواهد شد. به عقیدۀ پروفسور لی فروشگاه های بزرگ در سال های آینده به انبارهائی جهت نگهداری اجناس مبدل خواهد شد و به جای استفاده از نیروی انسانی فروش به صورت آن لاین انجام خواهد شد. 

او می گوید البته تمام این تغییرات در سال 2021 اتفاق نخواهد افتاد چرا که این بیزینس ها هنوز از روش های قرون 19 و 20 برای ادارۀ اقتصاد کلانی قرن 21 خود استفاده می کنند. اما با گذشت زمان به این نتیجه خواهند رسید که باید با روش های جدید روز عمل کنند و از تکنولوژی روز برای فروش استفاده کنند، همانند آنچه آمازون با استفاده از ربات ها سفارش های خود را آن لاین دریافت می کنند. 

پروفسور لی می گوید: ما همگی تشخیص خواهیم داد که مشاغل زیادی وجود دارند که بدون نیاز به نیروی انسانی انجام می شود. 

اقتصاددانان دیگر عقیده دارند که در یک دوران کوتاه کانادایی ها در ماه ژانویه 2021 شاهد دومین ماه متوالی بیکاری خواهند بود. چرا که در بیشر استان ها بیزینس های غیر ضروری بیشتری بسته خواهند شد. 

سری تا نابالاسینگام2*، اقتصاددان ارشد بانک TD، می گوید شیوع بالای ویروس کرونا در ماه دسامبر 2020 کانادا را بشدت دچار آسیب کرده است.  

سری در گزارشش می نویسد: افزایش ناگهانی پرونده های پزشکی و تعداد افراد بستری در بیمارستان باعث شده که فشار بر محدودیت های استانی منجر به تضعیف اقتصاد بیشتر شود. اقتصاد کانادا تا زمانی که واکسیناسیون بطور گسترده انجام نشده و زندگی به حالت عادی برنکشته تا راه سختی را در پیش دارد.  

در سال 2021 تقاضا برای چه مشاغلی افزایش خواهد یافت و چه مشاغلی حذف خواهدشد؟ 

ادامه اجرای قوانین استانی مربوط به بسته بودن بیزینس های غیرضروری به مفهوم آن است که این بیزینس ها محکوم به تعطیل دائم هستند در نتیجه مصرف کنندگان پول کمتری هزینه خواهند کرد و این در نهایت باعث خواهد شد که کانادایی پول بیشتری پس انداز کنند. به گزارش بانک CIBC کانادایی ها در ماه نوامبر گذشته حدود 90 بیلیون دلار ذخیره کرده کرده اند.  

_________________________ 

*1 CTV News           *2 Sri Thanbalasingam          

.

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!