راهنمای تازه واردین

مشاغل جدید در سال 2021 از دید اقتصاددانان کانادا – قسمت اول

Published

on

اخبار_کانادا اخبار_ونکوور

ترجمهسوزان بشیری ـ ونکوور 

1* گراهام اسلاتر، اخبار CTV، ژانویه 15/2021 

تورنتو ـ اقتصاددانان آینده نگر کانادایی بر این عقیده اند که سال 2021 همراه با تغییرات سریع بازار و روند کارآفرینی مثبت خواهد بود. اما این رشد احتمالی به عرضه موفقیت آمیز واکسیناسیون و باور بیشتر اذهان عمومی به پایان قریب الوقوع
بحران همه گیر کوید ناینتین2* بستگی دارد. 

بدنبال رکود رشد اقتصادی در ماه می 2020 آمار بیکاری به 7/13 درصد رسید اما در ماه دسامبر این آمار کاهش چشمگیری پیدا کرد و به 6/8 درصد رسید و ثابت ماند. این درحالی است که در ماه فوریه 2020 دومین ماه قبل از شروع بحران همه گیر آمار بیکاری در کانادا تنها 6/5 درصد بوده است.  

به عقیده موشه لندر3*، پروفسور اقتصاد در دانشگاه کنکوردیا 4* با در نظر گرفتن تمام ابعاد، سال 2020 به بدی آنچه اقتصاددانان در ابتدا تصور می کردند نبود.  

موشه در ادامه سخنانش در اخبار سی تی وی نیوز5* چنین می گوید: اگر کسی در مارچ سال 2020 به من می گفت
که ما تا پایان سال 2020 همچنان در قرنطینه و حبس خانگی هستیم اما نرخ بیکاری زیر ده درصد باقی می ماند به شما های فایو 6* می دادم یا احتمالاً به دلیل کوید به جای های فایو، آرنجمان را به هم می زدیم! 

رکود اقتصادی بهار گذشته بر بیش از 5/5 میلیون کانادایی تأثیر بسزائی داشت که از این تعداد 3 میلیون نفر شغل خود را بکلی از دست دادند و 5/2 میلیون نفر باوجود حفظ مشاغل خود غیبت های شغلی را به دلیل این بحران تجربه کردند. از آنزمان به بعد و با کاهش محدودیت های مربوط به قرنطینه، کانادائی ها مشاغل خود را با رشدی مستمر حفظ کردند. اما این رشد در ماه دسامبر و از بین رفتن 63000 شغل پایان یافت. در سال گذشته صنعت های جهانگردی، سیر و سیاحت و هتلداری بالاترین آمار را در بر کناری کارمندان خود داشت و هواپیمائی 7* West Jet اعلام کرد که تعدادی از کارمندان خود را در هفته آینده کنار خواهد گذاشت و تعداد پروازهای خود را کاهش خواهد داد. 

شرکت هواپیمایی ایر کانادا8* نیز اوایل هفته فاش کرد که قصد حذف 1700 شغل را به دلیل کاهش فعالیت این شرکت دارد. اما با وجود آمار کارمندان بر کنار شده ایر کانادا، ایان لی9*، بانکدار سابق و پروفسور بیزنس در دانشگاه کارلتون 10*، عقیده دارد که آمار بیکاری در مشاغل دیگر به آن بدی که انتظار می رفت نبود. پروفسور لی اشاره می کند که کارمندان بخش های خدمات، آموزشی و دولتی مجبور به کار کردن از خانه شدند اما کارشان را از دست ندادند، او همچنین ادامه می دهد
درحالی که 90 درصد مردم روال زندگی عادی خود را دارند 10 درصد دیگر بطور جدی آسیب دیده اند.  

لی می گوید برخلاف دوران های رکود اقتصادی قبلی که وضعیت معشیت تمامی قشرهای مردم را نابسامان کرد رکود اقتصادی اخیر از نظر تأثیراتش بر جامعه کاملاً متفاوت بوده است. 

پروفسور لی بازار آینده شغل در کانادا را به وان پر آبی با شیر آب باز تشبیه می کند که منافذ خروجی آن بسته نیست، بطوریکه چشم غیر مسلح سطح آب را همیشه ثابت می بیند اما در واقع آب بسرعت در حال ورود و خروج به وان می باشد. 

لی عقیده دارد در این دوران که به آن اصطلاح «سیاست ضد اتحادیه» را داده اند، مشاغل قدیمی بسرعت از بین می روند و مشاغل جدید در سال آینده ظهور خواهند کرد. به عبارت دیگر نرخ بیکاری بطور کلی تغییر فاحشی نخواهد کرد، اما کانادایی ها فرصت های جدید شغلی را تجربه خواهند کرد.  

او می گوید این سیاست چیزی است که ما نه تنها در سال 2021 بلکه چندین سال پس از عرضه کامل واکسیناسیون بطور چشمگیری تجربه خواهیم کرد. جامعه امروزی ما یکی از دوران های محوری را تجربه می کند که قبلاً هرگز اتفاق نیفتاده بود. بحران COVID-19 مانند یک شوک ناگهانی اقتصاد را به سمتی کشاند که حتی نمی توانستیم تصورش را بکنیم. 

لی می گوید زمانی که حبس خانگی مقرر شده در استان ها خاتمه یابد و مردم به زندگی عادی خود برگردند. فروشگاه ها،  رستوران ها و بارها اولین بیزینس هایی است که سود خواهند برد و با افزایش وقت گذراندن مردم در این مکان ها رشد شغلی نیز افزایش خواهد یافت.  

پروفسور لی ادامه می دهد: من نمی گویم که مردم به سرعت همه پول های خود را تا پِنی آخر خرج می کنند. اما باور دارم که همگی ما بخش بزرگی از پس اندازمان را خرج خواهیم کرد. او همچنین عقیده دارد که رستوران و بارهای جدیدی باز خواهند شد تا جای رستوران ها و بارهای بسته شده را پر کنند.  

او همچنین عقیده دارد که بازار اتومبیل نیز رونق خواهد گرفت چرا که کانادایی هایی که زمانی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کردند از مرکز شهر مهاجرت کرده اند و برای نقل و انتقال به خرید ماشین شخصی رو می آوردند.  

شرکت های هواپیمائی که بیشترین ضرر را نسبت به بخش های دیگر متحمل شده اند با برگشت به زندگی عادی سود بیشتری هم خواهند برد. اما لی معتقد است که رشد این بخش بسرعت انجام نخواهد شد. این بخش رشدی بین 10 تا 30 درصد خواهند داشت. اما ضرری که در مدت اپیدمی به این صنعت خورده آنقدر بالا بوده که حداقل 3 تا 5 سال طول می کشد که وضعیت اقتصادی شرکت های هواپیمایی بهبود یابد.  

لندر انتظار دارد در نتیجه استراتژی های جدید کمپانی ها جهت ارائه سرویس خود، صنعت حمل و نقل و نگهداری و تغییر منازل رشد چشمگیری داشته باشند. تقاضای بیشتر برای دریافت خدمات پزشکی و روانی هم می تواند به نوعی موجب ایجاد مشاغل جدید شود. لندر علت این پیش بینی خود را تأثیرات فیزیکی و روانی به دلیل حبس های خانگی و انزوا می داند که بخوبی در مردم قابل مشاهده است.  

_______________________________ 

*1 Graham Slaughter          *2 Covid 19 

*3 Moshe Lander                  *4 Concordia University    

*5 CTV News                         *6 High five  

*7 West Jet                            *8 Air Canada 

*9 Ian Lee                              *10 Carleton University        

.

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

 

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!