غذا و نوشیدنی

چطور در خانه یک قهوه‌ی عالی درست کنیم

Published

on

اخبار_کانادا اخبار_ونکوور

 

یادگیری تهیه ی قهوه ی خوب در منزل در زمانی که کافی شاپ ها تعطیل هستند، می تواند تجربه ی نوشیدن یک فنجان قهوه ی عالی در منزل را به شما هدیه دهد. با این کار هم یک قهوه ی خوب نوشیده اید و هم مقداری پول پس انداز کرده اید، زیرا تهیه قهوه در منزل بسیار ارزان تر است.  

انجام این کار بسیار ساده است. شما باید دانه های قهوه را به صورت صحیح نگهداری کنید و از فیلترهای مناسب استفاده کنید، تا از طعم های ناخواسته در قهوه ی خود جلوگیری کنید. در ادامه شما با قوانین ساده ای آشنا خواهید شد که یک فنجان قهوه ی دلپذیر به شما خواهد داد. 

شما با سه روش متداول می توانید در منزل خود قهوه درست کنید. اول، دستگاه قهوه‌ساز، روش دوم قهوه ترک با استفاده از جازوه و روش بعدی تهیه‌ ی قهوه‌ ی فرانسه با استفاده از دستگاه فرنچ پرس است. با رعایت نکاتی که در ادامه می خوانید در هر یک از این روش ها کیفیت قهوه ی شما بسیار بالاتر خواهد رفت.  

اول باید بدانید اندازه گیری دقیق مواد اولیه برای قهوه باعث افزایش چشم گیر کیفیت قهوه ی شما خواهد شد. برای این کار بهتر است به جای پیمانه و قاشق از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید. 

به طور کلی باید بدانید برای یک لیوان 250 میلی لیتری ما به 30 گرم در حدود 2 قاشق غذاخوری قهوه‌ ی آسیاب شده احتیاج داریم. 

  1. دانه‌ های تازه ‌ی قهوه‌ بخرید 

بهترین طعم قهوه زمانی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که فقط چند روز از آسیاب کردن دانه های قهوه گذشته باشد. بهترین کار خرید قهوه‌ی بو داده‌ی تازه یا بو دادن قهوه در منزل توسط خودتان است. در خرید قهوه های باز احتیاط کنید. اکسیژن و نور، عطر و طعم قهوه ی بو داده شده را به سرعت از بین می برند. بهترین دانه ی قهوه آن است که توسط قهوه‌ فروشی‌ها بو داده شده و سپس در کیسه‌ های محکم و در حالت خلأ بسته‌ بندی و نگهداری می ‌شوند. 

 

  1. دانه‌های قهوه را تازه نگه دارید 

همواره دانه ‌های قهوه را در ظروف شیشه ای در دار یا ظروف سرامیکی در دار که در قسمت در آن‌ها واشر لاستیکی وجود دارد، نگهداری کنید. هیچ گاه قهوه را داخل یخچال و یا فریزر نگهداری نکنید، زیرا بافت متخلخل قهوه ی بو داده شده، رطوبت و بوی مواد غذایی داخل یخچال را به خود جذب می‌ کند. 

بهترین روش، آسیاب کردن دانه های قهوه به اندازه ی مصرف 5 تا 7 روز و نگهداری آن در ظرف در بسته و در دمای اتاق است. 

  1.  قهوه‌ی با کیفیت بخرید 

هر منطقه قهوه ی مخصوص به خود را دارد که با کیفیت متفاوت قیمت های مختلفی دارند. دو نوع اصلی قهوه عربیکا و روبوستا هستند.  

قهوه ی عربیکا بیشتر تولید می شود و طعم های وسیع تری را در بر می گیرند. نوع خالص عربیکا قیمت به نسبت بالاتری دارد. 

قهوه‌ ی روبوستا به نسبت ارزان ‌تر بوده و با کافئین بالا و طعم بسیار تلخش شناخته می‌ شود 

 

  1.  قهوه‌ را خودتان آسیاب کنید 

به گفته ی متخصصان 30 دقیقه پس از آسیاب کردن قهوه، عطر و طعم آن شروع به کاهش می کند. پس بهترین حالت زمانی است که قهوه را آسیاب و بلافاصله دم کنید. 

سایز آسیاب و مدت زمان آن نیز تاثیر زیادی در کیفیت قهوه  دارد. اگر قهوه خیلی درشت آسیاب شود، قهوه طعم کمی خواهد داشت. و اگر خیلی ریز آسیاب شود قهوه تلخ خواهد شد. مناسب ترین حالت آسیاب متوسط است.  

 

  1. برای تهیه قهوه از آب با کیفیت استفاده کنید. 

آب شیر با کلر فراوان مطمئنا طعم قهوه ی شما را خراب خواهد کرد. بهتر است برای یک قهوه ی با کیفیت از آب معدنی یا آب تصفیه شده با فیلترهای کربن‌ فعال استفاده کنید. البته باید بدانید استفاده از آب مقطر بدون املاح معدنی نیز باعث بد طعم شدن قهوه ی شما می شود.  

 

  1. از فیلترهای بی ‌کیفیت استفاده نکنید 

استفاده از فیلتر کاغذی بی کیفیت، باعث ایجاد یک قهوه ی بی کیفیت می شود. بهترین فیلتر برای قهوه، فیلتر‌های سفید شده با اکسیژن و فیلتر‌های فاقد دیوکسین هستند. این مدل فیلتر‌ها عطر و طعم خوبی برای قهوه ایجاد می‌ کنند.  

  1. در مصرف قهوه صرفه ‌جویی نکنید 

مقدار استاندارد پودر قهوه، 2 قاشق غذاخوری برای هر لیوان یا 3 قاشق غذاخوری برای یک لیوان بزرگ است. با قهوه ی کمتر، آب داغ تر و مدت زمان دم کشی بیشتر، باعث ایجاد نوشیدنی ‌هایی تلخ تر می‌ شود. 

 

  1. موقع تهیه ‌ی قهوه مراقب حرارت باشید 

دمای مناسب دم آوری قهوه بین 90 تا 93 درجه یعنی 40 تا 45 ثانیه قبل از به جوش آمدن آب است. دمای بیشتر طعم قهوه ی شما را تلخ می کند. پس از دم کشیدن، قهوه فقط برای مدت زمان کمی طعم و عطر خوب خود را حفظ می ‌کند. گرم کردن مجدد قهوه و نگه ‌داشتن قهوه در گرم‌ کن قهوه‌ساز، موجب از بین رفتن عطر و طعم قهوه و تلخ شدن آن می ‌شوند. 

 

  1. وسایل تهیه‌ ی قهوه را تمیز نگه دارید 

ظروف استفاده شده برای تهیه ی قهوه را هر چند وقت یکبار به خوبی بشویید تا روغن در آنها جمع نشود. همچنین می توانید با یک محلول قوی آب و سرکه مخزن و لوله ‌های دستگاه قهوه‌ساز خود را تمیز کنید تا رسوبات معدنی پاک شوند. انجام این کارها به افزایش کیفیت طعم و عطر قهوه شما کمک خواهد کرد. 

.

.

.

.
#کانادا #ونکوور #مهاجرت #ویزای_کار #ویزای_کانادا #ویزا_کانادا #ویزای_کاری #ویزای_توریستی #مهاجرت_کانادا #اخبار_کانادا #ایرانیان_کانادا #ایرانیان_ونکوور #سلام_ونکوور #salamvancouver #northvancouver #vancouver #جاستین #ترودو #جاستین_ترودو #اخبارکانادا #تعطیلات #کریسمس #کانادا_گردی #تورنتو #کرونا #خبرهای_کانادا_فارسی

Chinese (Simplified)SpanishFrenchHindiArabicTurkishPersianEnglish

Trending

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!