Connect with us

سفر و جاذبه های گردشگری ونکوور و استان بی سی

9 مهمترین بیماری های شایع تابستان و روش پیشگیری از آنها

Published

on


فصل تابستان از راه رسیده است و بچه‌ها و بزرگترها با شور و اشتیاق از خانه بیرون می‌روند تا بازی کنند و از روزهای آفتابی پیش رو لذت ببرند. اما آیا می‌دانستید یک سری بیماری های شایع تابستان وجود دارند که ممکن است ما را مبتلا کنند؟

بیایید بفهمیم چگونه می‌توان از این بیماری های شایع تابستان اجتناب و آن‌ها را درمان کرد تا اینکه بتوانیم روزهای تابستان خود را در فضاهای باز سپری کنیم و نه در اتاق‌های بیمارستان! تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
1- سرماخوردگی‌ها:
ابتلا به سرماخوردگی‌های معمول فقط مختص به فصل‌های پر بارش سال نیست. بعضی از ویروس‌ها و سایر باکتری‌ها در گرمای شدید آفتاب پرورش پیدا می‌کنند، در نتیجه خطر ابتلاء شما را به عفونت افزایش می‌دهند. میکروب ها همه جا هستند و اگر بهداشت را به درستی رعایت نکنید به راحتی احتمال گسترش آن‌ها توسط شما وجود دارد. اگر دچار عفونت شده‌اید، حتما ماسک بزنید تا اینکه ویروس را به اعضای خانواده یا دوستان‌تان انتقال ندهید. همیشه موقع سرفه و عطسه کردن دهان‌تان را بپوشانید و دستمال‌هایی را که استفاده می‌کنید در سطل‌های زباله‌ی مشخص و مخصوصی بیندازید و از بین ببرید. درباره‌ی خوردن داروهای سرماخوردگی با پزشک مشورت کنید و حتی اگر احساس بهبودی کردید باز هم تا اتمام داروها به مصرف آن‌ها ادامه دهید.
2- آفتاب سوختگی / بیماری‌های پوستی:
تمام روز را زیر آفتاب بازی کردن می‌تواند باعث آفتابسوختگی‌های مضر در کل بدن‌تان بشود. حتی ممکن است طی چند ساعت اول متوجه این موضوع نشوید اما احتمالا تا همان موقع هم آسیب پوستی شدیدی را متحمل شده‌اید. یادتان باشد که باید همیشه دست کم ۳۰ دقیقه پیش از شنا / قرار گرفتن زیر نور آفتاب کرم ضد آفتاب به صورت و کل بدن‌تان بزنید. همیشه یک سری کرم پزشکی دم دست داشته باشید محض احتیاط که نکند دچار عفونت پوستی بشوید.
3- تب:
مسافرت شما را در معرض بیماری‌های ویروسی قرار می‌دهد که معمولا شروع آن‌ها با تب نشان داده می‌شود. گرمای شدید می‌تواند باعث سردرد و دهیدراته شدن بدن شود که نهایتا به تب منجر می‌شود. همیشه همراه داشتن جعبه‌ی کمک‌های اولیه که حاوی وسائل ضروری مانند استامینوفن است، ایده‌ی خوبی به شمار می‌آید چرا که این دارو به تسکین نشانه‌ها و علائم تب و سایر دردهای خفیف بدن کمک می‌کند.
4- اسهال:
وقتی در معرض گرمای شدید در فصل تابستان قرار می‌گیریم، باکتری‌های خاصی شروع به رشد و پرورش می‌کنند. بنابراین، اقلام خوراکی بیش‌تر در معرض خطر هستند و می‌توانند پس از مصرف باعث واکنشی منفی با معده‌تان بشوند. شل کار کردن شکم در طول تابستان شایع‌تر است چون آدم‌ها وقتی بیرون هستند بیشتر به خوردن خوراکی‌های خیابانی تمایل نشان می‌دهند. خوراکی‌های عجیب نیز می‌توانند باعث اسیدی شدن بیش از حد و نهایتا استفراغ بشوند.
5- گرما زدگی:
افرادی که ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می‌کنند در معرض خطر بیشتر ابتلا به گرما زدگی قرار دارند. دما در برخی از استان‌ّهای کشور به بالای ۴۳ درجه سانتیگراد هم می‌رسد که می‌تواند برای پوست شما خطرناک باشد و باعث آسیب‌های جدی پوستی بشود. دست کم هشت لیوان آب در روز بنوشید تا بدن‌تان هیدراته بماند و سعی کنید از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
6- جوش:
جوش در تمام طول سال ممکن است رخ بدهد اما دمای گرمتر نیز می‌تواند باعث تشکیل چربی بیشتری بشود که به جوش و آکنه منجر می‌شود. طبق گزارش کلنیک مایو جوش وقتی به وجود می‌آید که پوست‌تان را چربی یا باکتری‌ها مسدود می‌کنند. ترکاندن جوش‌ها هیچ کمکی به شما نخواهد کرد چون این کار ممکن است باعث عفونت پوست شود. اگر متوجه‌ هر ضایعه‌ی غیر معمولی روی پوست‌تان شدید به متخصص پوست مراجعه کنید.
7- چشم درد:
چشم درد، اگر درست درمان نشود می‌تواند به نابینایی منجر شود. این بیماری که چیزی بیش از حساسیت معمول چشم است، می‌تواند به آسانی به خاطر باکتری‌ها و ویروس‌های مضر به سایر آدم‌ها سرایت پیدا کند.

8- بیماری‌های معده:
استفراغ و اسهال بعد از مصرف غذا و نوشیدنی آلوده به وجود می‌آیند. این تابستان، مراقب خوراکی‌های خیابانی باشید و حتی ناهارهایی که در پیک‌نیک‌های هفتگی با خود می‌برید.
9- بیماری هاری:
شیوع هاری در طول فصل تابستان افزایش پیدا می‌کند چون اکثر آدم‌ها فراغت‌شان را بیرون از خانه و در حال انجام فعالیت‌های خارج از منزل سپری می‌کنند. عفونت‌های هاری ناشی از گاز سگ یا گربه بیماری‌های اساسا مهلکی به شمار می‌آیند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!