Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

یک اپیدمی خاموش: چرا بسیاری کانادایی ها درد زانو دارند؟

Published

on


احتمالا تا به الان شنیده اید که کسی از درد زانو اش شکایت بکند. زانوی آسیب دیده ممکن است باعث شود افراد نتوانند برخی فعالیت ها مانند دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین را انجام دهند، اما علت اصلی آن چیست؟
دکتر Najam Mian فیزیوتراپ و متخصص توانبخشی در ونکوور، می گوید افرادی که درد زانو دارند ممکن است علائمی مانند تورم، صدا کردن زانو، گرفتگی و قفل کردن آن را نیز تجربه کنند.


مریض ها در انجام کارهای روزانه احساس محدودیت می کنند، زیرا می ترسند که آسیب بیشتری به زانو وارد شود. درد زانو، در کنار درد کمر شایع ترین درد استخوانی عضلانی در سراسر کشور است.
درد زانو میتواند علت های مختلفی داشته باشد. این درد میتواند ناشی از ساختارهای داخلی مانند مینیسک، رباط، عضلات اطراف زانو و عصب های تغذیه کننده زانو باشد.
دکتر Paul Wong رییس بخش ارتوپدی بیمارستان Michael Garron تورنتو میگوید که مشکلات زانو در کانادا تقریبا دارد اپیدمی میشود.
او میگوید مردم هنگامی که به بیماری فکر میکنند، به مشکلات قلبی یا دیابت فکر میکنند، اما اینگونه بیماری ها نسبتا تثبیت شده اند. آنچه که امروز در عمل میبینیم این است که مشکلات مرتبط به مفاصل هر سال بیشتر و بیشتر میشود.
چرا من درد زانو دارم؟
دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد.
درد زانو میتواند به علت آسیب دیدگی شدید بافت باشد، مثلا هنگامی که فرد زانو را میچرخاند و یک رباط پاره میشود.
اما شایع ترین علت درد زانو «بیومکانیک نامناسب» است که منجر به افزایش نیرو بر روی زانو می شود. سندروم زانوی دونده ها یا آرتروز استخوان از این دسته است. آرتروز استخوان شایع ترین نوع بیماری حاد در مفاصل است.
آرتروز استخوان طی زمان بدتر میشود و از نشانه های پیشرفت آن افزایش درد و کم شدن عملکرد است. این بیماری منجر به تغییر در ساختار مفصل زانو می شود، همچنین با ایجاد درد، تورم و خشکی باعث تاثیر منفی بر کیفیت زندگی فرد نیز میشود.
علت این بیماری می تواند ناشناخته باشد، اما میتوان آنرا به سن، چاقی، جنسیت، بدشکلی یا آسیب دیدگی های مفصل ارتباط داد. همچنین میزان درد در افراد مختلف متفاوت است.
درد زانو همچنین می تواند نتیجه حساس شدن سیستم عصبی بعد از یک آسیب دیدگی باشد.
پارگی ACL نیز از دلایل درد زانو است که غالبا در ورزشکاران دیده میشود.
گزینه های درمان چه هستند؟
با توجه به نوع درد و آسیب دیدگی گزینه های درمان زانو متفاوت است.
دردهای خفیف را میتوان با استراحت، یخ گذاشتن، کمپرس و بالا قرار دادن پا درمان کرد. توانبخشی نیز مهم است.
برای درمان دردهای شدید راه های مختلفی وجود دارد. راهبردهای فیزیکی وجود دارد که شامل کار کردن با فیزیوتراپ یا رعایت یک برنامه تمرینی خانگی است. راهبردهای روانشناسانه نیز شامل تکنیک های آگاهی است، این که فرد راجع به درد بیاموزد و ترسش از حرکت کم شود.
داروهایی برای کاهش درد نیز وجود دارند، اما این داروها هیچ گونه اثر درمانی ندارند، و ممکن است اثرات جانبی ناخواسته نیز داشته باشند.
تحقیقات نشان داده که فعالیت فیزیکی و تمرین بهترین گزینه های درمان هستند.
مدیریت وزن نیز بسیار مفید است، و ترکیب کردن مدیریت وزن با تمرین اثرات مثبت را دوبرابر میکند.
از آنجایی که رباط های زانو قدرت التیام بخشی خیلی پایینی دارند، در صورت وجود داشتن مشکل جدی، گزینه جراحی نیز وجود دارد.
برای مراقبت از زانو چه میتوان کرد؟
حدود 80 درصد افرادی که جراحی زانو انجام میدهند مهاجران هستند. این درد ها میتواند به عوامل فرهنگی نیز مرتبط باشد.
عوامل موثر دیگر نیز چاقی و ژنتیک هستند. افزایش تعداد افرادی که در ماراتون شرکت میکنند، یا ورزش هایی مانند فوتبال یا تنیس انجام میدهند نیز میتواند در افزایش مشکلات زانو موثر باشد.
اما این به این معنی نیست که ورزش کردن باعث درد زانو میشود، عضلات بسیاری اطراف ران، زانو و مچ پا قرار دارند که میشود آنها را قوی کرد تا از مفصل زانو حمایت کنند.
متاسفانه بسیاری از مردم بعد از این که به درد مزمن در زانو مبتلا میشوند از ورزش کردن دست میکشند، این کار منجر به بیشتر شدن ضعف زانو و ترس بیشتر میشود که در نتیجه آن درد نیز افزایش می یابد.
به صورت کلی، ما باید همیشه تمریناتی که ترکیبی از تمرینات ایروبیک، قدرتی و کششی است را چند بار در هفته انجام دهیم. شواهد نشان میدهد که هرچه فرد از نظر فیزیکی فعال تر باشد، مفاصلش سالم تر است.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!