Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

گفتگویی با شما – دانشمند و ایرانیان ونکوور

Published

on


درود بر شما هم میهنان و فارسی زبانان گرامی. نوروزتان مبارک!
شاید عجیب ترین نوروز عمرمان را تجربه کردیم با بهت و حیرت فراوان. اما نه فقط در ایام نوروز که از مدت ها پیش، پی در پی شاهد تلخ ترین و ناگوارترین ها بودیم؛ گویی عادت کردیم به حیران ماندن!
در سالی که گذشت حوادث تلخ و بی پاسخ ، کم نبودند. از سیل گسترده و بلایای طبیعی در بسیاری از استانهای ایران  و …. بسیاری از آنها هنوز جبران نشده اند که جهان درگیر فاجعه ای دیگر شد. این آخر، شیوع روزافزون ویروس جهش یافته کرونا که تا دورترین نقاط جهان خود را رسانده و جانهای بسیاری را ستانده است. انتشار این بیماری، نه فقط از بعد سلامتی انسانها که مهمترین بعد است، بلکه از نظر اجتماعی و اقتصادی هم جامعه انسانی را تحت فشار بسیار قرار داده است.
لازم است تا با سبک زندگی جدید و با تغییرات قابل توجهی، این ایام را بگذرانیم تا از بیماری و گرفتاری به دور باشیم. این مسئله فقط برای شخص ما مطرح نیست بلکه رعایت کردن ما، میتواند در زندگی بسیاری از انسانها و عزیزان دیگر هم تاثیر گذار باشد.

همه با هم بکوشیم تا از صدمه بیشتر این بیماری به پیکرجامعه خود و جامعه جهانی جلوگیری کنیم. چگونه؟

1. واقعیت این است که ممکن است شرایط فعلی، ماهها به طول انجامد، همچنان عده بسیاری کار و زندگی شان مختل شده و با دشواریهای بسیاری دست و پنجه نرم میکنند. اما باید بپذیریم که تا داروهای مربوط به کرونا ویروس، از جمله دارو برای درمان مبتلایان، واکسن برای پیشگیری و همچنین کیت تشخیص فوری این بیماری تهیه شود و به تولید انبوه برسد و در دسترس عموم قرار بگیرد، زمان زیادی شاید نیاز باشد و تا آن زمان وظیفه همه ما و همه مردم جهان است که فقط رعایت کنیم.
بسیار و بسیار و بسیار اهمیت دارد: رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله فیزیکی و تا حد امکان، ماندن در خانه.

2. در این ایام که شاید تنها حسن آن، سپری کردن وقت بیشتر با عزیزان و اعضای خانواده در خانه باشد، حفظ آرامش و بهداشت روانی هم بسیار اهمیت دارد. برای آنها که زندگی یک نفره را برگزیده اند، حفظ آرامش درونی، همچنان رعایت بهداشت و پرهیز از دوره ها و دید و بازدید ها توصیه میشود.

3. وسواس بیش از حد، ممکن است اضطراب و تشویش بیاورد و بهداشت روانی را به مخاطره بیاندازد. برای جلوگیری از اضطراب در خانواده، درک کردن شرایط و نشان دادن صبر بیشتر در مقابل عزیزان، آرامش دادن به سایر اعضاء خانواده و رسیدگی به کودکانی که دیگر در این ایام به مدرسه نمیروند، کمک رسانی به سایرین و به ویژه سالمندان که بیشتر از همه در خطر هستند، لازم است وهمه این موارد میتوانند نقش بسزایی در سلامت خانواده و افراد جامعه داشته باشد. انجام نرمش های روزانه و ورزش های ساده برای حفظ سلامت جسم نیز توصیه شده و نباید کنار گذاشته شود.

4. حفظ فاصله فیزیکی قابل توجه با دیگران، رعایت حداکثر نکات ایمنی، دست ندادن، شستشوی مرتب دست هنگام ورود و خروج از خانه، محل کار و فروشگاهها، رعایت آداب، اتیکت و اصول بهداشتی در هنگام عطسه و سرفه، حداکثر کوشش برای خارج نشدن از خانه، واجب و لازم است؛ تا زمانیکه شرایط به حالت پایدار و قابل کنترل دربیاید.

5. گفته شده که حفظ فاصله فیزیکی قابل توجه با دیگران یا Social Distancing بیشترین تاثیر را برای جلوگیری از گسترش این بیماری داشته است. برای درک بیشتر اهمیت این کار، به اینفوگرافی پایین این صفحه (تهیه شده در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو) دقت کنید که خود بیانگر اهمیت حفظ فاصله با سایرین است. حداقل 2 متر با سایرین فاصله بگیرید.

6. شهرداری ونکوور در روزهای اخیر اعلام کرد به دلیل اینکه برخی از افراد، اهمیت و جدی بودن شرایط را درک نکرده و همچنان در سواحل دریا یا پارکها و فضاهای عمومی اجتماع میکنند و یا به گردشهای دست جمعی میروند، از این پس متخلفان بهداشتی را با جریمه های سنگین روبرو خواهد کرد و با تشدید قوانین بهداشتی اخیر از جمله پرهیز از تجمع و یا فعالیت در پارکها و زمین های بازی و یا گردهم آیی ها ، با متخلفان برخورد شدید خواهد کرد و به گفته شهردار، این قوانین را با جدیت به اجرا خواهند گذاشت (Enforced).

7. به دلیل اینکه ویروس کرونا از طریق هوا هم قابل سرایت است، هنگام خرید به خصوص در فروشگاههای بزرگ، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. به تمیزی سبد خرید در فروشگاه اهمیت بدهید و حتی الامکان آنرا هم با دستمالهای ضد عفونی کننده، تمیز کنید. توجه داشته باشید که این ویروس از طریق تماس ولمس اشیاء ، به سرعت منتقل میشود. مواد غذایی را ترجیحا” بصورت بسته بندی شده و کارخانه ای خریداری کنید. در فضاهای بسته، زیاد نمانید؛ از آسانسورها تا حد امکان استفاده نکنید، مگر با ماسک.

8. ضد عفونی کردن داخل خانه، محل کار و داخل اتومبیل فراموش نشود. اگر هنوز زیاد تردد میکنید، شاید لازم باشد هر روز محیط اطراف خود را ضد عفونی کنید. تا این لحظه بهترین روش برای پاکسازی این ویروس، شستشو با آب و صابون اعلام شده است و بعد از آن با الکل بالای 70 درصد و سنتایزرو …

9. از کادر درمانی در بیمارستانهای سراسر جهان، کارمندان کلینیک ها و داروخانه ها، پزشکان، پرستاران، محققان و دانشمندان و … که در خط مقدم مبارزه با این بیماری، روز و شب میجنگند و جان خود را به مخاطره می اندازند، با هیچ زبانی نمی توان قدردانی کرد. آنها را باید ستایش کرد که یک شغل انسان دوستانه و بسیار پرمخاطره را از میان این همه شغل، “فقط با نوعی خاص از عشق” برگزیده اند تا بتوانند جان انسانها را نجات دهند.

10. جای خوشحالی هنوز هست؛ در ونکوور کانادا هستیم؛ در یکی از بهترین شهرها و در یکی از بهترین کشورهای جهان. در اینجا اکنون قوانین بهداشتی را بسیار جدی میگیرند، توجه زیادی به رعایت نکات بهداشتی میشود، همشهریان اهمیت میدهند و کادر درمانی و بیمارستانها، خود را تجهیز کرده اند. اگر چه حتما کاستی هایی هم بوده است. آمارهای ابتلا در کانادا با اختلاف زیاد، نسبت به سایر کشورها، هنوز پایین است و شیوع این بیماری در این جا خیلی شدید نیست. واکسن کرونا، تولید شده و در مرحله آزمایش است، کیت تشخیص فوری کرونا ساخته شده و در حال تولید انبوه است؛ به زودی امکان تشخیص این بیماری در کمتر از 45 دقیقه وجود خواهد داشت.
11. اما این یک فرصت استثنایی هم میتواند باشد، فرصتی برای رسیدگی به کارهای عقب افتاده، فرصتی برای فراگیری یک مهارت جدید، مثل فراگیری موسیقی و نواختن یک ساز جدید، مثل مطالعه کتابهای مورد علاقه، و حتی شاید سر و سامان دادن به اوضاع مالی و مخارج روزمره و یا شاید تدارک و برنامه ریزی جدید برای رشد و توسعه کسب و کار، شاید هم برای تغییر دیدگاه در زندگی و تاملی دوباره.

12. خبرهای بهتر هنوز ادامه دارد: به زودی کمک هزینه نفری 2000 دلار (ماهیانه) برای مردم کانادا . دولت لیبرال کانادا و اپوزیسیون در مورد بسته کمک 107 میلیارد دلاری به توافق رسیدند پس از تصویب آن در مجلس سنا ، قرار شده تا تمامی افرادی که درآمد خود را در کانادا پس از شیوع ویروس کرونا از دست داده اند ، ماهیانه 2000 دلار دریافت کنند. به این ترتیب، مبلغ 2000 دلار کانادا به عنوان کمک مالی، هر ماه قابل پرداخت است. برای 4 ماه آینده این روند ادامه خواهد داشت. پرداخت فرم درخواست کمک مالی از اوایل آوریل در دسترس همگان قرار می گیرد و پس از درخواست ، گفته می شود مبلغ مورد نظر 10 روز بعد به حساب شخص واریز می شود.

دولت در بیانیه ای جدید گفت که برنامه جدید، آسان تر و قابل دسترس تر خواهد بود برای تمامی کانادایی هایی که شغل شان را از دست داده ، بیمار شده ، تحت قرنطینه هستند و یا بخاطر بسته بودن مدارس در منزل نشسته اند.
جاستین ترودو گفت: به این ترتیب میخواهیم تا تقریبا به تمامی کانادایی ها کمک کنیم و میخواهیم تا این کمک ها به سرعت به دست مردم مان برسد. این کمک برای افراد خود اشتغال و صاحبان مشاغل کوچک هم، ارائه میشود.
توجه داشته باشید در این میان اگر مشخص شود فرد درخواست کننده درآمدی از محل کار خود دریافت می کند، باید مابه التفاوت این مبلغ را با 2000 دلار کمک دولت پس دهد. طبق اعلام دولت فرم درخواست کمک 2000 دلاری از اوایل آوریل در دسترس خواهد بود و افراد نهایتا تا 10 روز بعد وجه خود را دریافت خواهند کرد. این پرداختها از آن پس هر 4 هفته یک بار صورت می گیرد و دوره پرداخت از 15 مارس 2020 تا 3 اکتبر 2020 خواهد بود. به این معنی که افرادی که از پایان هفته دوم مارس بیکار شده اند ، علیرغم اینکه در ماه آوریل فرم را پر می کنند ، برای بیکار بودن در ماه مارس، کمک هزینه دریافت خواهند کرد.
باید در نظر داشت افرادی که در حال حاضر از بیمه بیکاری استفاده می کنند و یا افرادی که در روزهای اخیر فرمهای بیمه بیکاری را پرکرده اند ، نیازی به پر کردن مجدد فرمهای جدید ندارند.
ترودو گفت: من از رسانه ها تشکر میکنم که در این شرایط حساس به خوبی اطلاع رسانی میکنند و آگاهی های لازم را در اختیار مردم قرار میدهند. مهم است که اخبار ما و برنامه هایی که برای عبور از این شرایط داریم، به درستی و مستقیم و به موقع به دست مردم کانادا برسد.

13 . شرکت برق BC Hydro نیز اعلام کرد برای همکاری با آنها که در اثر شرایط اخیر با مشکلات مالی یا کاری مواجه شده اند تا سقف 600 دلار برای هر صورتحساب برق، تخفیف قائل میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتربه وب سایت این شرکت و یا وب سایتSalamVancouver.com مراجعه کنید.توقف انتشار نسخه چاپی مجله سلام ونکوور تا اطلاع ثانوی – و ادامه انتشار سرویس دیجیتال مجله سلام ونکوور

به دلیل محدودیت های کار و همچنین رعایت و درک کردن شرایط مشتریان عزیز، مجله سلام ونکوور، تا اطلاع ثانوی، فقط به صورت دیجیتال ارائه میشود و نسخه چاپی آن، در دسترس نخواهد بود. عزیزان علاقمند برای پیگیری رویدادهای شهر ونکوور کانادا و همچنین آگاهی از آخرین یافته ها درباره ویروس کرونا و یا روشهای پیشگیری و درمانی، مجله سلام ونکوور را از طریق وب سایت، فیس بوک و کانال تلگرام، پیگیری و مطالعه کنید.
در این پلت فرم دیجیتال، هر روز برای شما به زبان فارسی خبرهای جدید و مرتبط با زندگی شما در ونکوور کانادا را منتشر میکنیم.

—————————————-

نوروز امسال با بهت و حیرت و دل نگرانی های فراوانی همراه بود. این ایام مبهم و ملتهب نیز خواهد گذشت.
اما آنچه میماند، رفتار ما با یکدیگر است در شرایط سخت و درک متقابل، حفظ مثبت اندیشی و البته اهمیت دادن به سلامتی جامعه.
نوروزهای دیگر هم خواهند آمد. همانطور که در عمر سه هزار ساله خود، هر سال، اول فصل بهار آمده است و شور و نشاط خود را به جان ما ریخته، سال بعد هم خواهد آمد و نوید زندگی دوباره زمین و شادی سرنشیانش را خواهد داد.

به زودی زود، دوباره همه چیز را می سازیم، دوباره دست محبت به هم میدهیم و دوباره یکدیگر را در آغوش میگیریم، گرم تر از همیشه و پر مهرتر.
هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز به امید سلامتی و تندرستی همه شما

با احترام، مهندس محمد عمادی، مجله دانشمند ونکوور


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!