Connect with us

مهاجرت به کانادا

چه مدارکی را بعد از مهاجرت به کانادا حفظ کنیم؟

Published

on


خیلی از کسانـی کـه بـه کانـادا مهاجرت می کنند، خیلی زود با چالشی کانادایی آشنا می شوند: انبوهی مدارک کاغذی که هر روز بر آنها اضافه می شود.

از افسران اداره مهاجرت گرفته تا مسئولان و ماموران دولتی همه شروع به دادن مدارک گوناگون به شما می کنند. وقتی حساب بانکی باز می کنید، زمانی که تقاضای کردیت کارت می کنید، آنگاه که اوراق اجاره یا خرید خانه امضا می کنید، پشت سر هم کاغذ و مدرک جمع می کنید و هر ماه بر تعدادشان افزوده می شود؛ در عین حال بیشتر و بیشتر قبض و صورتحساب و رسید هم دریافت می کنید.

حال سئوال اصلی این است: کدام یک از این مدارک و اوراق را بهتر است نگهداری کنید؟

 

کدامیک از این مدارک برای اثبات و تایید مهاجرت شما و برای مراحل بعدی مهاجرت یا پناهندگی، و سپس شهروندی شما ـ مورد نیاز خوهند بود؟

در اینجا به پنج مدرک مهم و مورد نیاز اشاره می کنیم که حتما باید آنها را حفظ کنید:

 

1ـ مدرک اثبات اقامت دائم و استقرار در کانادا

Confirmation of Permanent Residence or Record of Landing

مدرک اثبات اقامت دائم یا Record of Landing شما مدرکی است که وقتی برای اولین بار به عنوان مهاجر وارد کانادا می شوید برای شما صادر می شود.

Record of Landing   مدرک بسیار مهمی است؛ زیرا تایید کننده وضعیت شما در کانادا به عنوان Landed Immigrant  است، و شما هنگام درخواست شماره Social Insurance Number، کارت بهداشت Health Card ، و گواهینامه رانندگی به آن نیاز دارید.

با وجود این، حتی مدتها بعد از آنکه شهروند کانادا شدید، باز هم ممکن است به مدرک Record of Landing  احتیاج پیدا کنید؛ پس لازم است که اصل مدرک Record of Landing را در محلی امن نگهداری کنید.

در صورتی که به هر دلیلی این مدرک را گم کنید، باید برای دریافت تاییدیه
(Verification of Landing)   اقدام کنید. در حال حاضر، به طور متوسط حدود 6 ماه طول می کشد تا چنین تاییدیه ای برای شما صادر شود. بنابر این بهتر است از اصل مدرک Record of Landing خود به خوبی مراقبت کنید، و اگر به مدرک Verification of Landing نیاز دارید برای آن از قبل به دقت برنامه ریزی کنید.

2ـ کپی فرم ها و رسید های پستی از مدارک ارسال شده

Copies of Application Forms and Courier Tracking Records

برای پیگیری درخواست انواع ویزا ، فرمهای تمدید کارت اقامت دائم PR، و یا فرمهای سیتیزن شیپ، اولین قدم، پیدا کردن فرمهایی است که ارسال کرده اید، بنابر این بسیار مهم است که کپی همه فرم ها و اپلیکیشن هایی که به اداره مهاجرت داده اید را داشته باشید. اگر وکیل یا نماینده شما از طرف شما آن فرمها را تسلیم اداره مهاجرت کرده، می توانید از او بخواهید که کپی آنها را برای حفظ در سوابق، به شما بدهد.

به همین ترتیب، نگهداری کپی مدارک ارسال شده و فرم ها به اداره مهاجرت و رسید آنها نیز بسیار مهم است. بعضی مواقع لازم است ثابت کنیم شما مدارکتان را نه فقط ارسال کرده اید، بلکه در فرصت زمانی تعیین شده ارسال کرده اید. و بهترین مدرک برای اثبات این موضوع، ارائه سوابق و کپی مدارک ارسال شده توسط پست یا Courier  است.

با توجه به اینکه ارسال و تحویل مدارک و فرمها به شیوه الکترونیک یا ایمیل و یا از طریق آنلاین هر روز رایج تر می شود، بسیار مهم است که سوابق آنها را نیز به صورت الکترونیکی یا در حساب ایمیل خود در جایی محفوظ و مشخص، حفظ و نگهداری کنید تا اگر نیاز باشد بتوانید نشان دهید که مدارک را از طریق آنلاین یا ایمیل ارسال کرده اید.

 

3ـ مدارک و سوابق همه سفرهایی که داشته اید برای تمدید کارت اقامت دائم یا درخواست شهروندی

Record of all Your Trips for PR Card Renewal and Citizenship Applications

هنگامی که برای سفر، کانادا را ترک می کنید، کانادا پاسپورت شما را مهر نمی زند. هنگام ورودتان به کانادا نیز گاهی پاسپورتتان مهر نمی خورد. بنابر این اگر سفر یا سفرهایی به خارج از کشور داشته اید و حالا می خواهید برای تمدید کارت اقامت دائم، یا شهروندی، اقدام کنید، این وظیفه شماست که بتوانید جزییات دقیق همه سفرهایی که در پنج سال گذشته داشته اید را نشان داده و به اثبات برسانید. بهترین توصیه این است که جدولی تنظیم کنید و جزییات و سوابق همه سفرهایتان را در آن ذکر کنید. نظیر: تاریخ ترک کانادا، جایی که رفته اید، تاریخ برگشت به کانادا، و توضیحات و نکات خاص آن سفر.

در صورتی که با هواپیما سفر می کنید کپی بلیط های پرواز و کارت ورود به هواپیما نیز می تواند مفید باشد.

 

پاسپورت های کهنه تان را نیز حتما نگهداری کنید، زیرا هنگام درخواست کردن برای تمدید کارت اقامت دائم PR ، یا مدرک سفر اقامت دائم Permanent Resident Travel Document یا شهروندی کانادا، اداره مهاجرت به کپی پاسپورت های قدیمی شما نیاز دارد. بعضی دیگر از مدارکی که باید برای اثبات حضور فیزیکی خود در کانادا نگهداری کنید عبارتند از مدارک مدرسه رفتن فرزندان، مدارک و سوابق کار خودتان و کپی توافقنامه های لیز و اجاره یا اسناد مالکیت خانه.

4ـ مدارک مالیاتی

Tax Filings and Notice of Assessments

چه خودتان مدارک مالیاتی تان را پر می کنید چه حسابدارتان، همیشه نسخه هایی از این مدارک را، نظیر T4 یا T5 ، نگهداری کنید. اداره مالیات کانادا CRA دستورالعمل ها و مقررات ویژه ای دارد که مشخص می کند تا چند سال باید مدارک مالیاتی تان را حفظ کنید. علاوه بر مدارک پر کردن مالیات، مدارک  Notice of Assessmentمربوط به هر سال و مدارک پرداخت مالیات های معوقه به CRA را نیز نگهداری کنید.

5ـ نگهداری اصل مدارک در محل امن، و در دسترس نگه داشتن کپی آنها

. Keep Originals Safe and Copies Accessible

درست مثل مدارک مهم دیگری نظیر سند ازدواج و گواهی تولد، مدارک اصلی مهاجرت تان نظیر Record of Landing ، یا کارت اقامت دائم یا PR را هم در جای امنی نگهداری کنید. اگر لازم است هنگام سفر، اصل مدارک را همراه داشته باشید، حتما از آنها کپی بگیرید و در صورت امکان کپی ها را نزد خویشاوندانتان بگذارید تا در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن، کپی آنها را داشته باشید.

در ضمن لازم نیست کپی ها حتما فیزیکی باشنـد، کپی الکترونیک یا اسکن شده یا فایل آنها را هم می توانید به صورت آنلاین یا به اشکال دیگر ذخیره و حفظ کنید.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!