Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

نظام آموزشی در کانادا به چه صورت است؟

Published

on


نظام آموزشی کانادا از سه مقطع پیش‌ دبستانی، ابتدایی و متوسطه تشکیل شده است. تعداد سال ‌های هر مقطع تحصیلی، در هر یک از استان های کانادا متفاوت است، به طور میانگین مقطع پیش دبستانی بین 1 تا 2 سال، مقطع ابتدایی بین 5 تا 8 سال و مقطع متوسطه 4 تا 6 سال طول می کشد. آموزش پایه 12 سال طول کشیده و برای تمام دانش‌آموزان کشور کانادا رایگان است.

آموزش عالی در کانادا
به طور کلی 5 نوع دانشگاه و موسسه ی آموزش عالی در کانادا وجود دارد، که شامل دانشگاه‌ های استانی، دانشکده‌ های استانی، کالج ‌های استانی، کالج‌ های کاربردی و موسسات غیر رسمی فنی و حرفه ‌ای می باشند. شرط پذیرش در هر یک از این دانشگاه ها، نمره های کسب شده در سال آخر متوسطه می باشد. اکثر دانشگاه های کانادا به زبان انگلیسی تدریس می کنند، اما 7 دانشگاه فرانسوی زبان و دو دانشگاه دو زبانه نیز در این کشور وجود دارد.

مدارک دانشگاهی
مدارک صادر شده برای دانشجویان شامل مدارک Certificate و Diploma که برای 2 تا 3 سال تحصیل در دانشگاه صادر شده و معادل مدرک کاردانی در ایران است، مدرک Bachelor معادل مدرک کارشناسی، مدرک Master معادل کارشناسی ارشد و مدرک Ph.D. که بالاترین مدرک صادر شده و با ارزش ترین آنها و معادل مدرک دکترا می باشد.

ویزای دانشجویی
مجوز ورود به کشور کانادا برای تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور را، ویزای دانشجویی می نامند.
هزینه ی تحصیل در دانشگاه های معتبر کانادا، بسیار بالا است زیرا دانشجو علاوه بر پرداخت هزینه ی تحصیل، باید هزینه ی زندگی در این کشور، از جمله خوابگاه و خوراک را نیز بپردازد.
دارندگان ویزای تحصیلی فقط در همان دانشگاهی که پذیرش گرفته اند می توانند ثبت نام کنند، در غیر این صورت از کانادا اخراج خواهند شد. همچنین دانشجویان خارجی تنها 90 روز پس از اتمام تحصیل می توانند در این کشور زندگی کنند، مگر آنکه تقاضای ویزای کار نمایند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی
متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا، باید اصل گذرنامه و کپی 10 صفحه ی اول آن، اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات موسسه ی آموزشی مربوطه، مدراک مربوط به سوابق کاری، ویزاهای قبلی، مدارک مربوط به وضعیت مالی و دارایی و… را طبق دستورالعمل، تحویل سفارت بدهند.
برای شروع تحصیل در کانادا، باید از سوی یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بشوید. در صورت دریافت پذیرش می بایست مدارک عمومی از قبیل فرم درخواست ویزای دانشجویی، فرم اطلاعات تکمیلی دانشجویی، فرم اطلاعات تکمیلی خانوادگی، چند قطعه عکس، توصیه نامه و… را نیز همراه داشته باشید.

دانشگاه‌های خوب کانادا
کانادا تعداد زیادی دانشگاه دارد، که 20 دانشگاه آن جزو دانشگاه های ممتاز محسوب شده و تعداد زیادی دانشجو را از سراسر دنیا به خود جذب کرده اند. دانشگاه‌های University of Alberta، Dalhousie University، Laval University، University of Toronto، University of Victoria، University of Waterloo از جمله معتبرترین دانشگاه‌های کانادا هستند.
همچنین دانشگاه‌ های University of Moncton، The University of Lethbridge، Tele – University, University of Quebe، Brock University و Bishops University نیز جزو دانشگاه‌های خوب کشور کانادا می باشند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!