Connect with us

املاک در کانادا

رونق دوباره ی بازار مسکن و افزایش تعداد وام گیرندگان

Published

on


گزارش های اداره ی آمار کانادا نشان می دهند، در سه ماهه ی سوم سال جاری میزان درخواست وام مسکن به میزان 31.4 درصد نسبت به سه ماهه ی قبل از آن افزایش داشته است.

این امر برخلاف نظر سیاست گذاران و به دلیل کاهش نرخ سود بانکی رخ داده، که افراد را برای خرید خانه تشویق می کند.
در فاصله ی ماه های جولای تا سپتامبر، کانادایی ها 28.5 میلیارد دلار وام گرفته اند، که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال 2017، یعنی زمانی که بازار مسکن کانادا در اوج قرار داشت، افزایش پیدا کرده است.
در حال حاضر بازپرداخت وام ها و کارت های اعتباری افراد، 15 درصد از درآمد خانواده را به خود اختصاص می دهند. پریسیلا تیاگامورتی کارشناس اقتصاد بانک مونترال می گوید، اقساط وام خانه باری بر دوش اقتصاد کانادا بوده و آن را آسیب پذیر می کند. در حال حاضر سهم اقساط وام ها از درآمد خانوار نسبت به سال 2004، پنجاه درصد بیشتر شده، و به بالاترین میزان خود از زمان رکود اقتصادی بزرگ در دهه ی گذشته رسیده است. البته باید این را نیز در نظر داشت که درآمد افراد نیز در طول این مدت افزایش داشته که این موضوع شرایط را تا حدودی تعدیل می کند.
آمارها نشان می دهند، تمهیداتی که در گذشته برای تعدیل بازار مسکن اندیشیده شده بودند، از جمله اخذ مالیات از خریداران خارجی مسکن در استان های بریتیش کلمبیا و انتاریو، کم کم اثر خود را از دست داده اند. این تمهیدات توانستند جلوی رشد روزافزون قیمت مسکن در شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور را بگیرند، اما گزارشات جدید نشان می دهند، قیمت خانه در تورنتو بار دیگر در حال اوج گرفتن است. البته بازار ونکوور همچنان با ثبات و متعادل باقی مانده است.
کارشناسان معتقدند این افزایش قیمت ناشی از کاهش سود بانکی می باشد. در سه ماهه ی سوم سال جاری، نرخ بهره ی وام بانکی به کمترین میزان خود از زمان اوج قیمت خانه در سال 2017 رسید، نرخی معادل وام های 5 ساله با سود کمتر از 2.5 درصد.
کارشناسان پیش بینی می کنند نرخ سود بانکی تا سال آینده نیز پایین خواهد ماند، و این به نفع وام گیرندگان است.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!