Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

رقابت بر سر ساخت اولین واکسن مقابله با کروناویروس در دنیا، بالا گرفته است

Published

on


با شیوع کروناویروس جدید در چین، مسئله ی ساخت واکسن مطرح شد و با پیشرفت بیماری این روند جدی تر شد، در حال حاضر چندین شرکت بزرگ داروسازی در کشورهای مختلف از جمله ایران، کشورهای اروپایی، انگلستان، کانادا، ایالات متحده، چین و استرالیا بر روی این موضوع تحقیق می کنند. شرکت های سرمایه گذاری نیز بر روی این شرکت ها متمرکز هستند تا ببینند کدام یک موفق می شوند در این رقابت پیروز شوند.

مقامات کشور چین در حال تحقیق برای یافتن بیمار صفر یا اولین کسی که به بیماری مبتلا شده است هستند، زیرا پیدا کردن او می تواند اطلاعات مهمی در مورد دلیل یا عامل انتقال ویروس، شیوه ی انتقال و تولید واکسن کرونا ویروس به دست بدهد.

یک روزنامه ی هنگ کنگی اعلام کرده بود، به احتمال زیاد بیمار صفر یک شهروند 55 ساله ساکن استان هوبی مرکز شیوع ویروس است، که بیماری او در تاریخ 17 نوامبر تشخیص داده شده بود.

اما تحقیقات ادامه دارد زیرا در ماه نوامبر 9 مورد بیمار دیگر، مبتلا به این بیماری نیز وجود داشته است.

واکسن چگونه تولید می شود؟

معمولا برای ساخت واکسن از ویروس اصلی استفاده می کنند، برای مثال در ساخت واکسن های سرخک، اوریون و سرخچه از نمونه تضعیف ‌شده ویروس ‌های این بیماری‌ها استفاده می ‌شود، که بسیار ضعیف بوده و نمی توانند بیماری ایجاد کنند. واکسن آنفولانزا نیز به همین صورت ساخته می شود.

اما برای ساخت واکسن کرونا ویروس جدید، از روشی جدید با عنوان اتصال و اجرا استفاده می ‌شود. با دانستن کد کامل ژنتیکی این ویروس جدید، ما نقشه ی کامل ویروس را در اختیار داریم.

دانشمندان قسمتی از کد ژنتیکی ویروس جدید را برداشته و وارد ویروس های بی خطر می کنند. با ورود این ویروس بی خطر به بدن فرد، بر اساس تئوری فرد می بایست در مقابل این ویروس جدید مقاوم شود.

گروهی دیگر نیز قسمتی از کد ژنتیکی ویروس را به صورت مستقیم به بدن فرد تزریق می کنند و با ورود این بخش ساخت پروتئین های ویروسی شروع می شود و دستگاه ایمنی بدن مبارزه با آنها را می آموزد.

گروهی از دانشمندان کانادایی از بیمارستان سانی بروک دانشگاه مک مستر و دانشگاه تورنتو به ساخت واکسن این ویروس بسیار نزدیک شده اند.

دکتر سمیرا مبارکه، میکروبیولوژیست و متخصص بیماری ‌های عفونی بیمارستان سانی ‌بروک که در این گروه تحقیقاتی مشغول به کار است می گوید، ما نیاز داریم که پاسخ فوری برای ساخت واکسن دریافت کنیم ولی راه حل ها طولانی مدت هستند.

آمریکا و چین نیز در حال آزمایش داروی تازه ساخته شده بر روی مبتلایان به ویروس کرونا هستند. دارویی که ساخت شرکت گیلیاد آمریکا است، بر روی یک بیمار مبتلا به کرونا آزمایش شده است.

چین نیز یک واکسن خوراکی برای درمان ویروس کرونا ساخته و قرار است آن را بر روی بیماران آزمایش کند.

داشمندان هلندی نیز می گویند پادتن این بیماری را پیدا کرده اند که می تواند در پیشگیری از انتقال این ویروس به سایر افراد مثمرثمر باشد، با این حال آزمایش این پادتن بر روی انسان، ماهها زمان خواهد برد.

آلمان نیز در تلاش برای ساخت واکسن از طریق شرکت دارو سازی CureVac موفقیت‌هایی را به دست آورده است، که به گفته ی خودشان بسیار محرمانه می باشد.

و البته باید بدانیم که تا زمان ساخت واکسن بهترین راه پیشگیری می باشد که با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و ترجیحا ماندن در خانه می توان به آن عمل کرد.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!