Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

دلایل برتری مطلق کانادا نسبت به آمریکا در مدیریت کووید-19

Published

on


همه گیری COVID-19 در حالی که کاستی های موجود در ایالات متحده آمریکا را برهنه می کند، بر نقاط قوت اصلی سیستم مراقبت های بهداشت کانادا تاکید کرده است.

در این کشور، ما شروع به صاف کردن منحنی کرده ایم. انتاریو و کبک فاصله ی زیادی با استان های دیگر ندارند، و سرعت شیوع ویروس در آنها نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است. و با پایبندی ما به پروتکل ها، دلایل زیادی وجود دارد که فکر کنیم منحنی همچنان صاف خواهد ماند.

اما در آن طرف مرز اینگونه نیست.

وضعیت COVID-19 در ایالات متحده، در بسیاری از مناطق آن خارج از کنترل است. کالیفرنیا، آریزونا، تگزاس و فلوریدا در وضعیت قرمز قرار گرفته اند.

شاید مهمترین تفاوت، در واکنش مقامات بهداشت عمومی کانادا و نه سیاستمداران آن باشد.

افرادی مانند دکتر Bonnie Henry افسر بهداشت استان B.C و دکتر Theresa Tam افسر بهداشت عمومی فدرال، در بیشتر مواقع مسئولیت امور را بر عهده داشته اند و آنها توسط علم هدایت می شوند نه سیاست.

رهبران سیاسی کانادا در درجه ی اول، مسئولیت ابلاغ بسته های کمک های مالی، برای میلیون ها نفری که از ویروس به سختی ضربه خورده اند را، بر عهده داشتند و از ابراز نظر در بخش سلامتی خودداری کردند.

برخلاف کانادا، در ایالات متحده، در برخی موارد مقامات منتخب (خصوصاً رئیس جمهور دونالد ترامپ) با کارشناسان بهداشت عمومی برخورد کرده و توصیه های آنها را نادیده می گیرند.

دکتر Anthony Fauci متخصص بیماری های عفونی و مسئول بهداشت ایالات متحده، تقریبا از دید عمومی ناپدید شده است. بدیهی است به این دلیل که دولت ترامپ نمی خواهد، وی مشاوره های تخصصی را به کشور ارائه دهد.

آیا می توانید تصور کنید چه پیش می آمد اگر دولت B.C. سعی می کرد Henry را نادیده بگیرد؟ یک موج وسیع از اعتراضات گسترده، خیابان ها را در می نوردید.

یک تفاوت مهم دیگر این است که، کانادایی ها معمولاً از قوانینی که به نفع جامعه بزرگتر ایجاد شده است، پیروی می کنند، و وقتی شخصی مانند Henry می گوید، تجمع تعداد زیادی از مردم نباید وجود داشته باشد، به طور کلی همینطور خواهد شد.(البته عتراضات عمومی علیه نژادپرستی یکی از استثنائات قابل توجه است).

از طرف دیگر، آمریکایی ها دوست دارند از حقوق شخصی خود که بر اساس قانون اساسی به آنها تعلق می گیرد، محافظت کنند، و از ابتدای شیوع همه گیری، بینی های خود را در مواردی مانند محدودیت دور هم جمع شدن تعداد زیادی از افراد، جمع کردند. در حقیقت، رد افزایش فعلی موارد COVID-19 در ایالات متحده را می توان در تعطیلات طولانی Memorial Day در ماه می پیدا کرد، زمانی که جمعیت زیادی برای جشن گرفتن دور هم جمع شده بودند.

سرانجام، این نمی تواند تصادفی باشد که کشوری که دارای سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی است، مبارزه با COVID-19 را بسیار بهتر انجام می دهد. این اجازه می دهد تا ما یک رویکرد متمرکز را در پیش بگیریم.

ایالات متحده آمریکا، از سوی دیگر، دارای یک سیستم تحت سلطه ی خصوصی است، که منجر به یک رویکرد غیرمتمرکز شده است. نتیجه یک اوضاع درهم و برهم از نتایج است (در ایالت ها، برخی از منطق همسایه قوانین مختلفی را برای اعمال محدودیت دارند؛ در بعضی از بیمارستان ها حتی تعداد موارد مرگ و میر را گزارش نمی کنند).

دو کشور در کنار یکدیگر، که نمی توانیم در این همه گیری از هم فاصله بگیریم.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!