Connect with us

مهاجرت به کانادا

در مورد ورود پناهجویان به کانادا قوانین جدیدی وضع شد

Published

on


مرز میان کانادا و آمریکا که در طول چند هفته ی اخیر به دلیل پاندمی ویروس کرونا بسته شده بود، در طول هفته ی آینده به روی پناهنجویان مجاز دارای معیارهای تایید شده، باز خواهد شد. البته همچنان ورود افراد غیر مجاز ممنوع و افرادی که به صورت غیرقانونی قصد ورود به کشور کانادا را داشته باشند، ممنوع خواهد بود.

توافق نامه ی (Safe Third Country Agreement (STCA که در طول پاندمی استفاده نمی شد، دوباره از سر گرفته می شود. در این توافق نامه ذکر شده که پناهجویان می بایست در اولین کشوری که به آن وارد می شوند، تقاضای پناهندگی بدهند. در اکثر مواقع به دلیل شرایط امنیتی کانادا و آمریکا پناهجویان قادر نیستند در مرز زمینی دو کشور درخواست پناهندگی ثبت نمایند.

بر اساس این توافق نامه که سال 2017 اجرایی شده است، با درخواست پناهندگی 54 هزار نفر که در مرزهای زمینی رسمی ثبت شده اند، موافقت اعلام شده است، در حالی که بر اساس قوانین و مقررات بین المللی پناهندگی، پناهجویان تنها پس از ورود به کشور مجاز به ارائه ی درخواست پناهندگی می باشند.

در گذشته نیز دو کشور آمریکا و کانادا در مورد مسائل مربوط به این قانون مذاکره کرده بودند که به نتیجه نرسیده بود، اما کووید-19 موفق شد این شکاف قانونی را پر کند.

به عنوان بخشی از توافق نامه ای که مرز زمینی میان دو کشور را به مدت 30 روز برای عبور و مرورهای غیرضروری بست، ایالات متحده موافقت نمود، کانادا پناهجویانی که قصد عبور از مرز و ورود به این کشور از طریق مرزها و نقاط غیر رسمی را داشته باشند، دوباره به کشور آمریکا باز گرداند.

قبل از بسته شدن مرزها در طول سال 2020 در حدود 3000 هزار نفر قصد داشتند از مرزهای غیررسمی وارد کشور کانادا شوند، که توسط RCMP بازداشت شده اند. پس از بسته شدن مرز نیز، 5 نفر بازداشت شده اند.

در مرحله ی اول این قانون، مرز میان دو کشور بر روی پناهجویانی که قصد ورود به کانادا را دارند بسته خواهد بود، البته به جز کودکان بدون همراه، والدین آنان، افراد بدون تابعیت در ایالت متحده و خود شهروندان آمریکایی.

از سوی دیگر این قانون از نظر بهداشت عمومی و کنوانسیون های بین المللی و منتقدین غیرمنطقی می باشد و Sharry Aiken کارشناس قوانین مهاجرتی، و  Chantal Deslogesوکیل مهاجرتی، از آن انتقاد کرده اند.

به این ترتیب مرکز چند فرهنگی  Fort Erie، که با کمک  CBSA، هزاران پناهجوی مورد تایید STCA  را طی سال های اخیر به کشور وارد کرده است، دوباره به کار باز می گردد. پیش از بسته شدن مرزها نیز در اواسط ماه مارس، حدود 120 نفر طی یک ماه وارد کشور شده اند، و آنها کسانی بوده اند که یک خویشاوند در کانادا داشته اند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!