Connect with us

املاک در کانادا

خریداران واحدهای نوساز در ونکوور و تورنتو، چه کسانی هستند؟

Published

on


این روزها اگر گشتی در شهرهای ونکوور و تورنتو بزنید، متوجه می شوید که بیشتر از هر زمان دیگری در این شهرها آپارتمان سازی می شود. حال سوال این است که با توجه به وضعیت بد اقتصادی در آینده ی نزدیک و شرایط بد مالی شهروندان کانادایی، چه کسی این آپارتمان های جدید را خواهد خرید.

در حال حاضر در حدود 37 هزار واحد آپارتمانی جدید در ونکوور در حال ساخت می باشد. سازندگان بر اساس روند سال های گذشته انتظار دارند، 4 واحد از هر ده واحد توسط کسانی خریداری شود که تنها قصد سرمایه گذاری دارند و این واحد ها را اجاره داده و یا خالی نگه می دارند.

البته باید در نظر داشت که ساخت این واحدهای آپارتمانی در زمانی شروع شده است که سازندگان به دلیل تقاضای زیاد خریداران خارجی، هیچ گونه نگرانی در مورد فروش واحدهای خود نداشتند. اما در حال حاضر نرخ بیکاری دو رقمی شده، بدهی اکثر خانواده ها در حال افزایش است، و میزان مهاجرت نیز تقریبا به صفر رسیده است. پس چه کسی این آپارتمان ها را خواهد خرید؟

تقریبا می توان گفت که به همین تعداد آپارتمان نیز در تورنتو در حای ساخت است، و با این میزان ساخت و ساز، کانادا بیشترین تعداد واحدهای در حال ساخت خود در 40 سال اخیر را مشاهده می کند.

کارشناسان اقتصادی انگلستان، آمریکا و استرالیا پیش بینی کرده اند، که قیمت مسکن در کشورهایشان در طول دو سال آینده، 10 تا 20 درصد کاهش پیدا می کند. ول در کانادا کارشناسان دو رویکرد متضاد را ارائه می دهند.

بانک های تی دی و اسکوشیا با خوش بینی، پیش بینی می کنند که در طول دو سال آینده قیمت مسکن بین 6 تا 12 درصد بیشتر خواهد شد، اما در مقابل نهادهای اقتصادی DBRS و CHMC از احتمال کاهش قیمت، بین 18 تا 30 درصد خبر می دهند.

Canadian Real Estate Association یکی دیگر از نهادهای معتبر کانادا در بخش مسکن نیز، تصمیم گرفته است پیش بینی خود از بازار مسکن را فعلا منتشر نکند.

البته هر کدام از این نظریه ها دلایل محکم و قابل قبولی نیز دارند. کسانی که می گویند قیمت ها کاهش پیدا می کنند، افزایش بی سابقه ی بیکاری در کشور، و افزایش بدهی خانواده ها که می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات در بازپرداخت وام مسکن شود و کاهش تقاضای خرید مسکن در بازارهای اصلی از جمله ونکوور و تورنتو را، از جمله دلایل خود عنوان می کنند.

آمارها نشان می دهند، در سال های اخیر نزدیک به 80 درصد از ساکنین ونکوور و تورنتو در خارج از کانادا متولد شده اند، و 35 درصد از جمعیت این دو شهر را نیز دانشجویان بین المللی و کارگران موقت و پناهندگان تشکیل می دهند. بسته شدن مرزها و عدم ورود مهاجران جدید باعث می شود، میزان تقاضا برای واحد های جدید بسیار کاهش پیدا کند.

همچنین با به صفر رسیدن تعداد توریست ها، واحدهای ایربی ان بی که قبلا به صورت کوتاه مدت اجاره داده می شدند نیز، در بازار بی مشتری مجبور خواهند شد، واحدهای خود را برای فروش عرضه کنند که این واحدها نیز میزان عرضه ی مسکن را بسیار بالا می برند.

در سال های اخیر همواره در مورد نقش سرمایه گذاران خارجی در بالا رفتن قیمت مسکن در کانادا صحبت می شده است، حالا باید منتظر ماند و دید که آیا این بار سرمایه گذاران خارجی به نجات بازارمسکن کانادا می آیند، یا اینکه خریداران خارجی ترجیح می دهند فعلا سرمایه هایشان را در بازار مسکن کانادا بلوکه نکنند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!