Connect with us

مهاجرت به کانادا

تاریخچه ی پرچم کانادا

Published

on


پرچم ملی کانادا، پرچمی به رنگ قرمز پررنگ است که وسط آن یک مربع سفید قرار دارد و درون این مربع یک برگ افرای قرمز کشیده شده است. این پرچم در سال 1965 به عنوان پرچم ملی رسمی کانادا، جایگزین پرچم اتحاد شد. تا قبل از این تاریخ، در مواقعی که کانادا نیاز به پرچم مستقل داشت، از پرچم اتحاد بر روی زمینه ی قرمز استفاده می‌ شد.


پرچم ملی کانادا برای اولین بار در سال 1497 توسط جان کابوت در نیوفاندلند برافراشته شد.
ژاک کارتیه دومین پرچم را با نماد گل زنبق سلطنتی فرانسه در سال 1534 طراحی کرد. پرچم آن زمان فرانسه به رنگ قرمز همراه یک صلیب سفید بود.
لستر بولز پیرسون نخست وزیر کانادا در سال 1964، کمیته ای را برای تغییر پرچم راه اندازی کرد. برگ افرای پرچم جدید، توسط جرج استنلی و جان ماتسون، از روی پرچم کالج نظامی سلطنتی کانادا الهام گرفته شد.
پرچم جدید در تاریخ 13 فوریه 1965 در کمیته رونمایی شده و با تایید 15 عضو این کمیته در روز 15 فوریه ی همان سال بر فراز پارلمان برافراشته شد. امسال 55 امین سال رونمایی از این پرچم بود.
با ما همراه باشید تا مفهوم طراحی های این پرچم را متوجه شوید.

در سال 1921 در اعلامیه ی ارتش سلطنتی کانادا که توسط جورج پنجم منتشر شد، رنگ های قرمز و سفید، به عنوان رنگ های رسمی کانادا تعیین شدند.
دکتر جورج استنلی، استاد کالج نظامی سلطنتی کینگستون نیز طرح برگ درخت افرا با رنگ های قرمز و سفید را برای پرچم ملی کانادا پیشنهاد داد، زیرا که این طرح از فاصله ی دور نیز به وضوح قابل رویت بود.
نشان قرمز پرچم کانادا، یادبود جنگ Vimy Ridge در Vimy فرانسه می باشد. و برگ درخت افرا نمادی است که از قرن هجدهم در کانادا مورد استفاده قرار می گرفت.
این پرچم به زبان فرانسوی L’Unifolié خوانده می شود، که به معنای تک برگ می باشد.
بسیاری از نهادهای دولتی، نظامی و مقامات کانادایی برای پرچم رسمی خود، از این پرچم الگوبرداری کرده اند.
پرچم قدیمی اتحاد نیز هنوز یک پرچم رسمی بوده و در پرچم های استانی بریتیش کلمبیا، انتاریو و مانیتوبا مشاهده می‌ شود.
طول پرچم ملی کانادا دو برابر عرض آن بوده و دو قسمت قرمز دو طرف پرچم، به اندازه ی نیمی از مربع سفید وسطی هستند. برگ افرا در مرکز قسمت سفید قرار دارد.
برگ افرا نماد طبیعت و محیط زیست کانادا است که در پرچم به کار گرفته شده است. تصویر این برگ افرا توسط ژاک سیتن کرای طراحی شد.
پس از تصویب کمیته، پرچم جدید کانادا توسط دومجلس نیز تصویب شد، و با امضای ملکه این طرح رسمی شد. این قطعنامه و امضاها بر روی پوست گوساله با خوشنویسی ایوان دیسمن و تصاویر آرم ‌شناسی به ثبت رسید.
متن این سند با استفاده از تیغ جوجه تیغی با جوهر سیاه و سفید نوشته شده، و تصاویر آن از رنگ حل شده با آب، مخلوط با عسل و صمغ و در نهایت با رنگ طلایی گواش کشیده شده‌ اند.
مهر بزرگ کانادا بر روی روبان ابریشم به کار گرفته شده است.
امضاهای رسمی این سند توسط ملکه الیزابت دوم، نخست وزیر لستر پیرسون و گای فاوریو دادستان کل کشور صورت گرفته است.
این سند برای امضای توسط ملکه به بریتانیا و برای امضای گای فاوریو به کارائیب رفت. حمل و نقل این سند و تغییرات آب و هوایی، موجب وارد آمدن آسیب هایی به پوست شده بود، که در سال 1990 تعمیر شد. در حال حاضر این سند در دما و رطوبت مناسب نگهداری می ‌شود.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!