Connect with us

کار در کانادا

بدهی کانادایی ها در حال افزایش است اگر بدهی کهنه دارید حتماً این مطلب را بخوانید

Published

on


کانادایی هایی که بدهی های خیلی قدیمی دارند هوشیار باشند و قبل از آنکه به تماسهای کمپانیهای کالکشن پاسخ دهند، از افراد آگاه راهنمایی بگیرند.


در یکی دو سال اخیر میزان بدهی کانادایی ها افزایش یافته و همین باعث شده بر تعداد کسانی که از پرداخت بدهی هایشان باز می مانند افزوده شود.
به گزارش کندین پرس، موسسه نظارت بر کردیت اکوفکس Equifax می گوید پایین بودن نرخ بهره ها سبب شده که کانادایی ها از فرصت استفاده کنند و هر چه بیشتر قرض بگیرند و همین سبب شده متوسط بدهی دارندگان کارتهای اعتباری و وام گیرندگان کانادایی از 57 هزار دلار در ۲۰۱۴ به تقریبا ۷۲ هزار دلار در سال جاری برسد.
با بالا رفتن نرخ بهره ها، این مشتریان با مشکلات تازه ای رو به رو می شوند.
بسیاری از کمپانیهای کردیت کارت در ماههای اخیر نرخ بهره کردیت کارتها را بالا برده اند.
در وضعیت تازه، بسیاری از بدهکاران در پرداخت بدهی هایشان باز می مانند و نمی توانند قسط های ماهیانه را بپردازند.
*اظهارات سرپرست کمپانی اکوفکس*
خانم جولی کوزمیک Julie Kuzmic سرپرست بخش کانادایی کمپانی اکوفکس نسبت به بالا رفتن میزان بدهی ها نگران است و احتمال می دهد که تعداد کسانی که از پرداخت بدهی هایشان باز بمانند به صورت جهشی بیشتر شود.
*مسئله بدهی های کهنه *
باز ماندن دارندگان وام و کردیت کارت از پرداختن بدهی ها، موجب می شود که کمپانی های کردیت کارت و موسسات وام دهنده بدهی این افراد را برای پس گرفتن، به کمپانی های موسوم به Collection Agencies بسپارند.
پس از آن، فرد بدهکار با کمپانی های کالکشن رو به رو است. اما همه این افراد بدهکار موفق به کسب رضایت کمپانی کالکشن نمی شوند، و بدهی بسیاری از آنها به «بدهی کهنه» تبدیل می شود.
آمار نشان می دهد تعداد بدهی های کهنه افزایش یافته است.
یکی از کارشناسان «حل و فصل بدهی مشتریان» به نام اسکات تریو Scott Terrio مدیر کمپانی Hoyes, Michalos & Associates است. این کمپانی در تورنتو مستقر است و در زمینه حل و فصل بدهی مشتریان insolvency فعالیت می کند.
اسکات تریو می گوید وقتی سطح بدهی مشتریان بیشتر می شود، تعداد بدهی هایی که به بدهی کهنه تبدیل می شوند نیز زیاد می شود.
در کانادا، برای جمع آوری این بدهیها، محدودیت زمانی وجود دارد که به آن Statute of Limitation می گویند.
قوانین کانادا در سراسر کشور مدت زمان معینی را برای جمع آوری این بدهی ها مشخص می کنند که اگر این مدت تمام شود، قانون از مشتری بدهکار در مقابل هرگونه شکایت lawsuit محافظت می کند؛ البته در صورتی که بدهی از نوع تضمین نشده unsecured باشد.
به گزارش کندین پرس، Status of Limitations در اونتاریو، آلبرتا، نیوفاندلند، و لابرادور، بی سی، ساسکاچوان و پرینس ادوارد آیلند ۲ سال است.
این مدت در کبک ۳ سال و در بقیه نقاط کشور ۶ سال است. مدت Status of Limitations در موارد فدرال شش سال است.
این مدت مشخص به معنای آن است که کمپانی وام دهنده و کمپانی کالکشن بعد از گذشت این مدت دیگر نمی توانند برای دریافت بدهی به سراغ دادگاه بروند.
*اما *
اما وجود این محدودیت زمانی باعث نمی شود که آن دسته از کمپانی های کالکشن که تهاجمی تر رفتار می کنند دست از تلاش برای دریافت بدهی بردارند.
باید یادآورد شد که سابقه عدم پرداخت بدهی تا شش سال در رکورد کردیت شخص credit history باقی می ماند. البته در عمل، برای همیشه این رکورد را می توان دید. یعنی هیچگاه به طور کامل ناپدید نمی شود (اما بعد از ۶ سال، نادیده گرفته می شوند.)
حال اتفاقی که می افتد این است که این بدهیها از سوی کمپانی های وام دهنده و موسسات کالکشن، به قیمت خیلی ارزان به یکسری از کمپانی های کالکشن دیگر فروخته می شوند، مثلا هر دلار بدهی در ازای ۵ سنت فروخته می شود.
حال کمپانی کالکشن جدید اگر بتواند درصدی از این بدهی های کهنه را وصول کند سود خوبی خواهد کرد که رقم پرداختی برای چندین پرونده بدهی دیگر را جبران می کند.
برای همین، به این دسته از بدهی های کهنه Zombie debt می گویند.
زمانی که یک بدهکار که بدهی کهنه دارد، بعد از گذشت محدودیت زمانی Status of Limitations، قبول کند که بدهی دارد، بدهی او به بدهی زامبی تبدیل می شود.
انواع بدهی ها از قبیل بدهی کردیت کارت، بدهی لاین آو کردیت، بدهی قبضهای تلفن و مشابه آنها می توانند به بدهی زامبی تبدیل شوند. و اگر بدهکار، بعد از اتمام Status of Limitations به بدهی خود صحه بگذارد، دوباره دوره تازه ای شروع می شود و ممکن است مثل یک بدهکار جدید با او برخورد شود.
به همین خاطر، کارشناسان به بدهکارانی که بدهی کهنه دارند توصیه می کنند رگز بدهی خود را نپذیرند و برآن صحه نگذارند، اگر مورد تهدید قرار گرفتند که سو خواهند شد، به کمپانی کالکشن بگویند که مدرک بدهکار بودن آنها را برایشان بفرستند. به احتمال زیاد آنها نخواهند توانست مدرکی نشان دهند و دیگر پیگیر نخواهند شد.
*تائید بدهی کهنه به چه معنا است؟*
اگر شخصی که بدهی کهنه دارد، به ایمیلی که کالکشن فرستاده پاسخ دهد، و قبول کند که بدهی دارد، در واقع بر بدهی خود صحه گذشته است. اما اگر دارنده بدهی کهنه به ایمیل چنین پاسخ دهد که: «من دیگر بدهکار نیستم زیرا آن بدهی کهنه شده.» این به معنای صحه گذاشتن بر بدهی نیست.
در نهایت، همه کارشناسان امور بدهی و کردیت تاکید می کنند که دارندگان بدهی کهنه قبل از هر پاسخ یا اقدامی، از کارشناسان راهنمایی بگیرند و تصمیمی بگیرند که در بلند مدت صدمه بیشتری به آنها نزند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!