Connect with us

کار در کانادا

بازنشستگی و منابع درآمد برای آن زمان

Published

on


هر یک از شهروندان کانادایی باید با مفاهیم اساسی در این کشور به خوبی آشنا باشند، تا بتوانند در مواقع لزوم آنها را به کار ببندند. یکی از مهم ترین این مفاهیم Registered Retirement Saving Plan یا RRSP است، که ترجمه ی آن به فارسی حساب پس انداز بازنشستگی ثبت شده، می باشد.


RRSP به چه معناست؟
اما قبل از پاسخ به این سوال، سعی کنید به چند سوال زیر پاسخ دهید:
* منبع درآمد شما در دوران بازنشستگی چه خواهد بود؟
* آیا بعد از بازنشستگی می توانید لایف استایل خود را حفظ کنید؟
* آیا با انواع کمک های مالی دوران بازنشستگی، یا کمک هزینه هایی که به بازنشستگان پرداخت می شوند آشنا هستید؟
* آیا شما واجد شرایط دریافت کمک هزینه ها هستید؟

در این مقاله شما را با این کمک هزینه ها آشنا می کنیم.

1- انواع کمک های دولتی

(Canada Pension Plan(CPP
کمک هزینه ای که بعد از 60 سالگی به طور ماهیانه پرداخت می شود. مبلغ دریافتی به مقدار پس انداز شما در سال های کارتان، در حساب CPP و سن شما در زمان شروع برداشت از حساب، بستگی دارد.

Old Age Security (OAS)
کمک هزینه ای که بعد از 65 سالگی از سوی دولت پرداخت می شود. مبلغ آن به درآمدهای دیگر شما و تعداد سال هایی که در کانادا زندگی کرده اید، بستگی دارد. در این کشور چیزی به نام حقوق بازنشستگی از سوی دولت وجود ندارد، و این تنها یک کمک هزینه برای افراد بدون درآمد و یا کم درآمد است.

(Income Supplement Guaranteed (GIS
نوعی کمک هزینه ی دولتی که بعد از 65 سالگی به صورت سالانه پرداخت می شود. مبلغ آن به دیگر درآمدهای شما و درآمد همسرتان بستگی دارد. این کمک هزینه فقط برای افراد بسیار کم درآمد است. به زوج ها مبلغ بیشتری تعلق می گیرد.

2- حساب پس انداز بازنشستگی مربوط به محل کار هر شخص:
در برخی از ادارت و سازمان ها صندوق های بازنشستگی یا Pension Planوجود دارند، اما اخیرا بسیاری از این صندوق ها به دلیل هزینه های زیاد متوقف شده اند. در صورتی که در محل کار خود چنین صندوقی دارید، میزان پس انداز و چگونگی دریافت آن را بررسی کنید.

3- پس انداز و سرمایه گذاری شخصی:
میزان پس انداز هر شخص، نقشی اساسی در بازنشستگی وی خواهد داشت، به شرط آن که سرمایه گذاری به خوبی انجام شده باشد.

4- درآمد از مشاغل دیگر :
بسیاری از مردم پس از بازنشستگی برای داشتن درآمد، مجبور به ادامه ی کار می شوند، که این کار می تواند باعث کاهش بخشی از کمک هزینه ی دولتی بشود.
5- استفاده از ملک شخصی:

عده ای از مردم در زمان بازنشستگی، برای تهیه ی پول مجبور به فروش خانه و یا وام گرفتن بخشی ارزش ملک شان می شوند، که به نام Reverse Mortgage شناخته می شود، یا بخشی از خانه خود را اجاره می دهند.
اما باید بدانید مبالغ یاد شده بسیار ناچیز هستند و افراد بازنشسته به پول بیشتری برای اداره ی زندگی خود احتیاج دارند. به همین دلیل می توانید هر روزه افراد بی شماری را در مراکز متفاوت ببینید، که علیرغم کهولت سن و دریافت مقرری، هنوز هم با حداقل دستمزد مشغول به کار هستند.
همه ی این دلایل باعث می شوند دولت حساب های بازنشستگی RRSP را تبلیغ کند و همه ی مراکز مالی بخش عمده ای از فعالیتشان را به این مورد اختصاص دهند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!