Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

اگر قصد ادامه ی تحصیل در کانادا را دارید، دانستن این پنج نکته برای شما ضروری است

Published

on


بر اساس جدیدترین آمار ارائه شده از سوی وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، این کشور در سال 2018 ، رکورد جذب دانشجویان بین المللی را شکسته است.


در سال 2018 بیشتر از 570 هزار دانشجوی بین المللی، مشغول تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا بوده اند، که این تعداد نسبت به 10 سال قبل، بیشتر از سه برابر شده است.
این دانشجویان بیشتر از کشورهای چین با 170 هزار دانشجو، هند با 140 هزار دانشجو، کره، فرانسه، ویتنام، آمریکا، برزیل، نیجریه، ایران و ژاپن بوده اند.
اگر قصد دارید در یکی از دانشگاه های کانادا به عنوان دانشجوی بین المللی به ادامه ی تحصیل بپردازید، این پنج توصیه را برای شما کارساز خواهد بود:
1- رشته ی تحصیلی دلخواه و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید :
کانادا دارای تعداد زیادی از دانشگاه ها و کالج های سطح بالا است، که انواع دوره ها را از دیپلم یک ساله تا دوره های لیسانس چهار ساله و فوق لیسانس و دکترا برگزار می کنند. شما با توجه به علاقه تان می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.
باید بدانید که از دیرباز کالج های کانادا بیشتر دوره های فنی و حرفه ای و دانشگاه ها دوره های اکادمیک را برگزار می کردند.
البته بسیاری از کالج ها نیز دوره ی کارشناسی را ارائه می کنند، و دانشگاه ها نیز سعی در آموزش به همراه برنامه های عملی دارند. Co-Op Program برنامه ای است که شما آموزش های تئوری کلاس درس را در عمل به کار می گیرید.
به یاد داشته باشید که اگر قصد دارید بعد از اتمام تحصیل در کانادا مشغول به کار شوید، مطمئن شوید که مدرک دانشگاه و یا کالج انتخابی شما، اعتبار و صلاحیت لازم برای دریافت مجوز کار بعد از فراغت از تحصیل را دارد.
2- از هزینه ی تحصیل آگاهی پیدا کنید و امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی را بررسی کنید:

اگر به عنوان دانشجوی بین المللی وارد یک دانشگاه می شوید،
باید شهریه ی ویژه ی دانشجویان بین المللی را پرداخت کنید، که از 15 تا 45 هزار دلار در سال، متغیر است. البته هزینه ی کتاب، بیمه و مخارج زندگی را نیز فراموش نکنید.
در نتیجه اهمیت دارد که از این هزینه ها به خوبی آگاه شوید و مطمئن شوید که بودجه ی لازم برای پرداخت آن ها را در اختیار دارید. در هنگام دریافت ویزای تحصیلی شما باید افسر مهاجرت را از وجود این منابع مالی مطمئن کنید.
البته شما به عنوان دانشجوی بین المللی می توانید در هفته 20 ساعت کار کنید، که برای کسب تجربه ی کاری در کانادا و تامین برخی از هزینه های اضافی به شما کمک می کند، اما با توجه به هزینه ی بالای شهریه و زندگی در کانادا، این میزان برای تامین کلیه ی هزینه های شما کافی نخواهد بود.
امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی برای دانشجویان ممتاز بین المللی در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا که با تحقیق و پژوهش همراه هستند، وجود دارد. برای استفاده از این فرصت باید خیلی زود پیگیری لازم را انجام دهید، تا وقت کافی برای تکمیل روند دریافت بورسیه را داشته باشید.
3- برای ادامه ی تحصیل به شهرهای کوچک تر نیز فکر کنید:
دانشگاه های تورنتو، مونتریال و ونکوور شهرت بین المللی خیلی خوبی دارند، اما دانشگاه ها و کالج های معتبری در سراسر کانادا از جمله در هلیفکس در نواسکوشیا و ویکتوریا در بریتیش کلمبیا وجود دارند، که از نظر برنامه ی تحصیلی دانشجویان بین المللی در سطح بالایی قرار دارند. در صورتی که قصد دارید بعد از فراغت از تحصیل در این کشور بمانید و کار کنید، هر استان برنامه ای ویژه برای حفظ فارغ التحصیلان خود در محل دارد، که می توانید برای رسیدن به هدف اقامت دائم در کانادا از آن کمک بگیرید.
4- مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی:
ورود به هر یک از دانشگاه های کانادا مستلزم این است که شما به یکی از دو زبان انگلیسی و یا فرانسوی تسلط کافی داشته باشید. برای اثبات تسلط خود یا می توانید از قبل در امتحان زبان شرکت کنید و یا اینکه دانشگاه به شما پذیرش غیر مشروط بدهد. در برخی از موسسات آموزش عالی این امکان وجود دارد که شما زبان انگلیسی یا فرانسه را در همان کالج یا دانشگاه بخوانید و سپس برای ورود به دوره ی مورد نظر خود، امتحان بدهید. البته به دلیل فاصله ای که میان تحصیلات شما می افتد، ممکن است بر روی کسب ویزای تحصیلی اثر بگذارد، زیرا به عنوان پذیرش مشروط به حساب خواهد آمد.


5- مدارک خود را به موقع آماده کرده و بفرستید:
اولین قدم برای دریافت پذیرش در یک دانشگاه، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی است. بعد از شروع تحصیل نیز باید در دوره های زمانی مشخص و به موقع، برای تمدید ویزای خود اقدام کنید. توجه به این نکته باعث می شود از نظر قانونی همیشه in-status یعنی در وضعیت مطلوب بمانید. همچنین برای دریافت مجوز کار بعد از فراغت از تحصیل نیز باید به موقع عمل کنید. به یاد داشته باشید اگر فرصت داده شده برای دریافت مجوز کار را از دست بدهید، ممکن است مجبور به ترک کشور شده و نتوانید تجربه ی کاری به دست بیاورید، که برای دریافت اقامت دائم بسیار تاثیر گذار است.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!