Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف در کانادا تا سال آینده ممنوع خواهد شد

Published

on


در گزارشی که اخیرا منتشر شد، مشخص شده از میان کل پلاستیک های یکبار مصرف تولید شده در کشور، تنها 9 درصد بازیافت شده و مابقی آن به انرژی تبدیل می شوند.


در گزارشی دیگر، شواهدی نشان داده شد که پلاستیک‌های یکبار مصرف بر روی حیوانات و محیط زیست تاثیرات بسیار مخربی می گذارد و به خطر افتادن محیط زیست مستقیما سلامت زندگی انسان ها را تهدید می ‌کند.
انباشت ظروف یک بارمصرف پلاستیکی در طبیعت، به مرور منابع طبیعی همچون آب و خاک، دریاها، رودخانه‌ ها و حیات جانواران و گیاهان را تخریب می کند، زیرا تجزیه ی این مواد در طبیعت صدها سال طول خواهد کشد و مواد شیمیایی حاصل از آنها وارد چرخه ی مواد غذایی شده و اثرات جبران ‌ناپذیری بر سلامت مواد غذایی می گذارد‎.‎
از سوی دیگر با جابجایی این ظروف به وسیله ی باد، آنها وارد رودخانه‌ ها و مسیرهای آبی شده و باعث مسدود شدن کانال ها، راکد ماندن آب و ازدیاد حشرات خواهند شد.
همچنین با ورود این ظروف پلاستیکی به دریاها، آنها وارد زنجیره ی غذایی جانوران دریایی شده و هر سال هزاران نوع از آنها همچون وال، دلفین، فک و لاک پشت و پرندگان زیبای دریایی، بر اثر خوردن این زباله‌ ها و خفگی ناشی از آن جان خود را از دست می‌ دهند‎.‎
زباله‌ های بلعیده شده توسط جانوران، پس از مرگ و تجزیه ی جسم آنها نیز سالم باقی می ‌مانند، بنابراین باز هم پراکنده شده و باعث از بین رفتن زندگی دیگر موجودات می شوند.
در صورت دفن این زباله های پلاستیکی نیز، به دلیل روند طولانی تجزیه، شیرابه تشکیل شده و وارد مخازن آب زیرزمینی می شود. شیرابه شامل ترکیباتی نظیر فلزات سنگین است که جزو زیان آورترین ترکیبات برای محیط زیست محسوب می شوند.‎
در کشور کانادا روزانه 57 میلیون نی پلاستیکی و سالانه 15 میلیارد کیسه ی پلاستیکی مصرف می ‌شود. همچنین کانادایی ها سالانه 3 میلیون تن مواد پلاستیکی را راهی سطل زباله می کنند، که از این میزان فقط 9 درصد بازیافت شده و مابقی آن در محل دفن زباله‌ ها باقی می مانند.
با توجه به اطلاعات به دست آمده از این گزارشات، پلاستیک‌های یکبار مصرف برای محیط زیست کانادا تهدیدی فزاینده محسوب می شوند، و دولت کانادا تصمیم گرفته مصرف پلاستیک یکبار مصرف را از ماه جون ممنوع کند. بر این اساس محصولاتی مانند نی، ظروف و کیسه‌های مواد غذایی از جمله این ممنوعیت هستند.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!