Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

از کارشناسان بپرسید: آیا تمیز کردن دودکش های ماشین لباس خشک کن ضروری است؟

Published

on


یک سوال بسیار متداول در بین صاحبان خانه این است که، آیا من باید دودکش خشک کن خود را تمیز کنم؟


پاسخ یک بله ی محکم است! شما حتما باید دریچه های خشک کن خود را به طور منظم تمیز کنید.
بر طبق گفته ی آژانس ملی حفاظت از آتش سوزی NFPA، بین سالهای 2010 تا 2014 ، ادارات آتش نشانی ایالات متحده، سالانه به 15970 آتش سوزی خانگی که مربوط به خشک کن لباس یا ماشین لباسشویی بود، پاسخ دادند. در BC، تنها در 10 سال گذشته 700 مورد از این دست حوادث رخ داده است. NFPA همچنین می گوید: عامل اصلی ایجاد آتش سوزی در منازل ناشی از خشک کن لباس، عدم تمیز کردن آنها بوده است، که یک سوم (33 درصد) از آتش سوزی های مربوط به خشک کن را تشکیل می دهد.
آخرین باری که دودکش خشک کن خود را بررسی کردید و اطمینان حاصل کردید که به دلیل وجود بیش از حد پرز در معرض آتش سوزی قرار نگرفته، کی بوده است؟ بسیاری از مردم اهمیت تمیز کردن دریچه ها و پرزها به طور مرتب را درک نمی کنند، تا زمانی که خیلی دیر شده باشد.
طبق گفته ی آتش نشانی B.C، شما باید بعد از هر بار استفاده از خشک کن، فیلتر پرزگیر آن را تمیز کنید. در حقیقت، قبل از ریختن لباس ها در دستگاه ، فیلتر را بررسی کنید.
همچنین از صاحبخانه ها خواسته شده، خشک کن ها را قبل از ترک خانه یا رفتن به رختخواب خاموش کنند. خشک کن ها هرگز نباید بدون فیلتر استفاده شوند و نباید بیش از حد داخل آنها را پر کرد.

برخی از علائمی که نشان می دهند دودکش خشک کن شما نیاز به نظافت دارد:

1- زمان خشک شدن لباس ها بیشتر طول می کشد: شما می دانید که چه مدت طول می کشد تا خشک کن کار خود را انجام دهد. اگر مدت زمان بیشتری طول کشید، این یک نشانه ی اصلی از مسدود شدن دریچه ی خشک کن است.
2- بوی سوختگی: بوی سوختگی هرگز چیز خوبی را نشان نمی دهد. اگر در حین خشک شدن از دستگاه خود بوی سوختگی استشمام کردید، ممکن است سرنخی باشد که دریچه ی خشک کن شما مسدود است.
3- شما متوجه وجود پرز و خرده آشغال خارج از دریچه ی
خشک کن شده اید: دودکش خشک کن به منظور بیرون راندن هوا به خارج است، نه پرز. اگر بقایای پرز خشکشویی و لباسشویی را در اطراف دریچه ی خشک کن خود می بینید، این نشانه ای از مسدود بودن دریچه ی خشک کن است، فیلتر آن را تمیز کنید!
4- خشک کن در هنگام لمس شدن گرم است: اگر خشک کن شما به هنگام لمس آن داغ است، آن را نادیده نگیرید. شما ممکن است در حال حس کردن اولین علامت هشدار دهنده ی یک مشکل بزرگ باشید.
5- آخرین باری که آن را تمیز کرده اید به یاد
نمی آورید: برای جلوگیری از آتش سوزی خشک کن، باید سالانه سیستم خود را تمیز کنید. اگر می دانید امسال این کار را نکرده اید و آخرین بار را به خاطر نمی آورید، این نشانه ای است که خشک کن نیاز به توجه دارد.
جلوگیری از آتش سوزی خشک کن تنها یک راه ساده دارد و آن نگه داشتن سیستم تهویه بدون انسداد است.

در اینجا دو راه اصلی وجود دارد که صاحبان خانه می توانند کیپ شدن دریچه های خشک کن را متوقف کنند:
1- بعد از هر بار استفاده فیلتر را تمیز کنید: فیلتر خشک کن شما از ورود بسیاری از مواد زاید لباسشویی به لوله ی دودکش جلوگیری می کند. با این حال ، اگر فیلتر خیلی پر باشد، نمی تواند کار خود را انجام دهد. تمیز کردن فیلتر را بخشی از کارهای روزمره ی لباسشویی خود بدانید.
2- دریچه ی خشک کن خود را سالی یک بار تمیز کنید: از آنجا که دریچه خشک کن مسدود شده مقصر اصلی است، شما باید هر سال آن را تمیز کنید تا احتمال آتش گرفتن خشک کن را کاهش دهید. این که آیا یک متخصص استخدام می کنید یا خودتان این کار را انجام می دهید مهم نیست، فقط حتماً سالی یک بار هواکش خشک کن خود را پاک کنید.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!