Connect with us

سفر و جاذبه های گردشگری ونکوور و استان بی سی

اثرات کرم ضدآفتاب بر بدن و محیط زیست

Published

on


در دهه ی 1990 تبلیغات برای استفاده از ضد آفتاب ها آغاز شد. بیست سال بعد، کرم های ضد آفتاب جزئی جدانشدنی از روزهای گرم و آفتابی تابستان های ما شدند. بارها و بارها به ما گفته شده است که اشعه ی خورشید مضر است و ما باید از خودمان محافظت کنیم.
اما به تازگی، خبرهای غیرمنتظره ی از اثرات برخی از ضد آفتاب ها، بر محیط زیست و سلامت انسان می شنویم و اینکه چرا باید پوست خود را با مواد شیمیایی خطرناک می پوشانیم و خبر تازه اینکه پرتوهای خورشید کاملا طبیعی و منبع ارزشمند ویتامین D هستند.
حال سوال این است که کدام بدتر است ؟ اینکه هر روز از اواسط ماه می تا اواسط سپتامبر، صورت خود و فرزندانتان را با یک کرم ضد آفتاب شیمیایی بپوشانید و یا اینکه خود را در معرض ریسک تابش های خورشیدی قرار دهید؟ آیا جایگزین سالمی در این بین وجود دارد؟
بله ، برخی از ضد آفتاب ها هستند که با مواد اولیه ی گیاهی و مواد معدنی ساخته شده اند که البته این نوع از ضد آفتاب ها قیمت نسبتا بالایی نیزدارند.


بعضی از والدین نیز اقدام به تهیه ی ضدآفتاب ها در خانه می کنند. آنها با استفاده از پودر زینک اکساید، روغن نارگیل و سایر مواد طبیعی آنها را ساخته و استفاده می کنند. که البته Canadian Dermatology Association این کار را توصیه نمی کند.
ولی واقعا اثرات زیست محیطی کرم های ضد آفتاب که در اقیانوس ها، دریاچه ها و رودخانه ها رها می شوند ، چیست ؟
کرم های ضد آفتاب ممکن است مسبب اصلی مرگ تدریجی رودخانه Cowichan باشند، صدها قوطی از کرم های ضد آفتاب که توسط شناگران استفاده شده و با تماس با آب از بدن آنها پاک و روی سطح آب شناور می شود، می تواند بر روی زندگی حشرات تا ماهی ها، پرندگان، دوزیستان و زندگی گیاهی کل رودخانه تأثیر بگذارد.
تابستان گذشته، هاوایی اولین ایالت در آمریکا بود که کرم های ضد آفتاب حاوی اکسی بنزن و اکتینوکسات را ممنوع کرد، تحقیقات ثابت کرده که هر دویِ این مواد برای صخره های مرجانی بسیار مضر و مخرب هستند.
Aaron Frisby که مالک Tube Shack در رودخانه ی Cowichan است ، ماه ها در مورد یک کرم ضد آفتاب خوب برای مشتریانش تحقیق کرده که به رودخانه نیز آسیب نرساند و بالاخره توانسته است محصولی به نام Sea2Stream پیدا کند.
Frisby می گوید Sea2Stream نه تنها برای رودخانه که برای بدن شما نیز بهتر است . این کرم اکسی بنزن و سایر مواد شیمیایی که می توانند وارد جریان خون شما شوند را ندارد. بطری Stream2Sea نیز پلاستیکی نیست، بلکه از رزین نیشکر ساخته شده، که جایگزین پلاستیک های تجزیه ناپذیر است.


بنابراین این تابستان، زمانی که در ساحل، پارک آبی یا رودخانه می خواهید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، لطفا چند لحظه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که این کرم ضد آفتاب برای شما، بچه ها و دنیای اطرافتان امن است.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!