Connect with us

اخبار ونکوور و بی سی

اتومبیل خود را برای زمستان آماده کنید

Published

on


از مهم ترین مسائل مالکین اتومبیل در کانادا، آماده سازی و نگهداری صحیح اتومبیل ها در زمستان است. زمستان سخت کانادا نه با افراد و نه با اتومبیل ها شوخی ندارد. به نکات زیر توجه کنید:


استفاده از ضد یخ
استفاده از ضد یخ برای رادیاتور، یکی از مهمترین کارهایی است که در زمستان باید انجام دهید. برای اینکه مایع رادیاتور به خوبی عمل کند، باید هر دو سال یک بار آن را تعویض کنید. نسبت ترکیب ضد یخ با آب رادیاتور نیز که معمولا آب مقطر است، به دمای محیط وابسته است و بر روی قوطی ضد یخ نوشته شده است.
تعویض برف پاک کن ‌ها
برف پاک کن ها نقش بسیار مهمی را در زمستان ایفا می کنند. برف پاک کن ها باید بتوانند برف و باران و همچنین قطرات ریز آلوده را از روی شیشه ی جلو پاک کنند. توصیه می شود هر شش ماه یک بار برف پاک کن ها تعویض شوند. استفاده از مایع مخصوص شیشه شوی اتومبیل نیز به عملکرد بهتر برف پاک کن کمک می کند.
در زمان تعویض تیغه های برف پاک کن، دقت کنید که قسمت های لاستیکی و بخش فلزی تیغه آسیب نبیند. زیرا در صورت آسیب دیدگی، چسبندگی تیغه ی نو بر روی شیشه از بین می رود.

استفاده از روغن موتور مناسب
هرچه هوا سردتر شود، ویسکوزیته ی روغن موتور بالا رفته و سرعت گردش آن در بین اجزای موتور کاهش می یابد، که این باعث آسیب رسیدن به موتور می شود. در دفترچه ی راهنمای اتومبیل، روغن مناسب برای زمستان نوشته شده است. به طور کلی در زمستان از روغن با ویسکوزیته کمتر و در تابستان از روغن هایی با ویسکوزیته ی بیشتر استفاده می شود.
گرم کردن خودرو قبل از حرکت
عموم مردم فکر می کنند باید بعد از استارت اتومبیل درجا کار کند تا گرم شود، اما بهترین روش برای گرم کردن موتور این است که بعد از استارت آرام شروع به حرکت کرده و از فشارهای ناگهانی بر روی پدال گاز بپرهیزید. بعد طی چند صد متر با دنده ی سنگین، موتور وضعیت عادی پیدا کرده و
می توانید سرعت را افزایش دهید.
در این روش از اتلاف سوخت و آلودگی بی دلیل هوا جلوگیری می شود، انتقال دما در بخش های مختلف موتور بهتر انجام می گیرد و گیربکس و سیستم انتقال نیرو نیز همزمان با موتور گرم شده و آماده ی استفاده می شود.
آماده سازی یک پکیج از وسایل و ابزارهای لازم برای خودرو
برای مقابله ی بهتر با روزهای سرد زمستانی باید مجموعه ای از وسایل ضروری مثل زنجیر چرخ، کاردک، کابل های اتصال، پارو، بیلچه، دستکش، چراغ قوه، پتو، لباس گرم، پوتین، بطری آب و خوردنی‌های فاسد نشدنی، یک کبریت و شمع تهیه کرده و در اتومبیل قرار دهید.
جلوگیری از خالی شدن بیش از حد باک
در ماه‌های سرد سال باید سعی کرد سوخت موجود در باک، از نصف پایین‌ تر نیاید، با این کار از تجمع رطوبت در مجاری سیستم سوخت رسانی و یخ زدگی احتمالی جلوگیری می شود.
بررسی و تعویض باتری در صورت لزوم
سرما دشمن درجه یک باتری است و باعث کاهش کارایی باتری تا نصف می شود. باتری های کهنه در مقابل سرمای هوا آسیب پذیرتر بوده و ممکن است نتوانند در یک صبح سرد زمستانی، نیروی لازم برای استارت زدن را فراهم کنند.
اگر اتومبیل خود را در فضای باز نگهداری می کنید، نباید بیشتر از 24 ساعت خاموش بماند. اگر قصد استفاده از اتومبیل خود را ندارید، باید هر روز چند دقیقه آن را روشن کنید، تا باتری شارژ شود.
بازبینی و رفع ایرادات احتمالی سیستم ترمز
ترمزها از حیاتی ترین بخش های سیستم خودرو می باشند. ایرادات کوچک ممکن است در روزهای آفتابی خود را نشان ندهند، اما در روزهای برفی و مسیرهای لغزنده می توانند باعث بروز حادثه ای ناگوار بشوند.
روشن کردن کولر
معمولا افراد با رسیدن زمستان کولر خود را فراموش می کنند، اما اگر کولر خودرو به مدت طولانی استفاده نشود، گاز آن رسوب پیدا کرده و در نهایت کارایی خود را از دست می دهد.
کنترل چراغ های داخلی و خارجی
یکی دیگر از بخش های مهم خودرو در زمستان چراغ ها هستند. چراغ ها باید به نحوی تنظیم شوند که دید مناسبی را در شب تامین کنند. در غیر این صورت می توانند باعث بروز حوادث ناگوار شوند.
پاک کردن مداوم بدنه
در پاییز و زمستان بدنه ی خودرو بیشتر در معرض خوردگی و زنگ زدگی قرار می گیرد. گل و لایی که به دلیل استفاده از لاستیک‌های زمستانی، به قسمت های مختلف بدنه مخصوصا بخش زیرین و گل گیر ها می‌ چسبد، در صورت پاک نشدن موجب پوسیدگی شده و آسیب جدی به خودرو وارد خواهد کرد.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!