Connect with us

املاک در کانادا

آیا نرخ بهره که به تازگی کاهش یافته است، می تواند قیمت خانه ها را در ونکوور به قبل باز گرداند؟

Published

on


اگر به روند قیمت خانه ها نگاهی بیندازید، متوجه می شوید به گونه ای تغییر میکند که همچنان خریدار بتواند برای آن وام مسکن بگیرد.

در سال 2017 ، هنگامی که بازار املاک در شهرهای بزرگ کانادا در اوج خود قرار داشت، شما می توانستید یک وام 5 ساله ی مسکن با نرخ ثابت حداقل 2.2 درصد را بدست آورید. این امر در کنار عوامل دیگر، خریداران را به دام انداخت و باعث افزایش قیمت ها شد. در مترو ونکوور، قیمت های معیار در بهار سال 2018 به اوج خود رسیدند.
بانک کانادا بین تابستان 2017 و پایان سال 2018 نرخ خود را چندین بار بالا برد. در همین حال، افزایش نرخ بازده اوراق قرضه بدان معنی است که وامهای با نرخ ثابت نیز افزایش یافته و ارزانترین نرخ ثابت که یک متقاضی می تواند دریافت کند، در بهار سال 2018 سه درصد بالا برود.

به علاوه، تست استرس وام مسکن فدرال در ژانویه سال 2018 راه اندازی شد، که کلیه ی متقاضیان وام را ملزم به واجد شرایط بودن در نرخ ارسال شده ی بانک کانادا (که آن هم افزایش یافته بود)، یا نرخ پیمانکاری آنها به علاوه ی دو درصد، هر کدام بالاتر بود، می کرد. درطول یک سال، وام ها به سختی قابل کنترل شده و یا حداقل گرفتن صلاحیت برای آنها سخت شد. جای تعجبی نیست که فروش خانه کاهش یافت و در نتیجه قیمت ها نیز کاهش یافتند.
با این حال، دو عامل جدید می توانند این روند را به سرعت به همان اندازه معکوس کنند.
اولین مورد این است که نرخ بهره ی وام در حال کاهش است. با توجه به کاهش بازده اوراق قرضه، وام دهندگان پیشنهادات بسیار بهتر با نرخ های ثابت پنج ساله ارائه می دهند، که در حال حاضر با نرخ 2.36 درصد در دسترس است. این بدان معنی است که خریداران هم اکنون می توانند یک خانه با قیمت بالاتر را با همان میزان پرداخت وام مسکن ماهانه خریداری کنند. بانک کانادا نیز نرخ واجد شرایط شدن در آزمون استرس وام را به 5.19 درصد کاهش داد و که قدرت خرید وام گیرندگان را افزایش داد.

دوم این که فروش مسکن در مترو ونکوور و تورنتو بزرگ، 24 درصد نسبت به سال گذشته در ماه جولای رشد داشته و فروش خانه در ویکتوریا نیز 13 درصد رشد داشته است. ممکن است برای نشان دادن یک روند خیلی زود باشد، اما این افزایش چشمگیر در فعالیت نشان می دهد، که خریداران هنوز برای خرید حاضر هستند. چه بسا که تعداد بیشتری از آنها از حاشیه بیرون بیایند، که با ترکیبی از قیمت های پایین تر، نرخ وام کاهش یافته و قیمت مناسب تر، تشویق به خرید شوند.
طبیعت بشری دیکته می کند که اگر قیمت چیزی که می خواهید بخرید مقرون به صرفه تر شد، مقدار بیشتری از آن را خریداری کند. همه ی ما خانه ها را با بالاترین قیمتی خریداری می کنیم که بتوانیم راحت از پس آن برآییم، و بهترین کیفیت زندگی را بدست آوریم. به علاوه، طبیعت انسانی اینگونه تصریح می کند که ما از آنچه دیگران انجام می دهند، از جمله خرید کردن (یا خرید نکردن) املاک پیروی کنیم.
اگر فروش خانه از آگوست تا اکتبر امسال افزایش یابد، ترکیب آن با وام های ارزان قیمت برای خانه های ارزان تر، احتمالاً باعث کاهش روند نزولی بازار اخیر خواهد شد. و اگر این اتفاق بیافتد، ناگزیر قیمت ها دوباره شروع به افزایش می کنند.
همچنین آیا نرخ سود پایین می تواند موجب بازگرداندن سرمایه گذاران خارج از کشور، در املاک و مستغلات کانادا شود، که از زمان شروع مالیات برای خریداران خارجی در شهرهای بزرگ کاهش یافته بود؟ در نظر بگیرید که املاک در کانادا اکنون با تخفیف های وسوسه انگیز، به قیمت یک یا دو سال قبل به فروش می روند، و ناآرامی ها در خارج از کشور می تواند، خریداران خارجی را برای یافتن پناهگاه هایی برای پس اندازهایشان ترغیب کند.
و همچنین آیا سطح بالایی از ساخت و سازهای جدید در مترو ونکوور، به طور بالقوه باعث سقوط قیمت نمی شوند؟ RBC Economics می گوید، حتی اگر سطح ساخت و ساز بسیار بالا باشد، تعداد کم خانه ها، نرخ مالیات خانه های خالی و همچنین رشد
سریع جمعیت، تا حد زیادی چنین ریسکی را کاهش می دهد.
اما RBC Economics فکر می کند که قیمت خانه در مراکز مهم شهری هنوز خیلی زیاد است، تا بتوانیم شاهد بهبود سریع بازار باشیم. ممکن است که قیمت املاک قبل از بازگشت به سطح قبلی، کمی پایین تر بروند. اما می توانید مطمئن باشید، قیمت آنها در نهایت بالا خواهد رفت.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error

این سایت رو دوست دارید؟ پس به بقیه هم معرفی کنید

error: Content is protected !!